Ангел е родом от Бургас, занимава се с илюстрация и графичен дизайн, а в момента живея в Бруклин и има котка. Завършил е художествената гимназия, след това продължава във факултета по изобразително изкуство във Велико Търново. Работи като графичен дизайнер, арт директор и илюстратор по редица международни проекти.
Повече илюстратор или повече графичен дизайнер си?
Границата е тънка и въображаема. Да кажем, че имам определена графична естетика, която се изявява под различни форми. В момента мисля че съм повече илюстратор, отколкото графичен дизайнер. Доскоро беше обратното.
Кои са нещата, които провокират творческите ти импулси?
Нещата с източно-европейска естетика на 70-те и 80-те години. Специално графични биеналета, плакати, български или чешки детски книги и анимация от този период са ми повлияли много творчески. Също ретро играчки или битови предмети от забутани антикварни магазини. Там откривам доста интересни и странни находки.
Какво ти дава и какво ти взима живота и работата в Ню Йорк?
Ню Йорк е много динамичен и хаотичен град. Като един от центровете на световната култура там винаги има какво да се види. Нещата стават бързо и наведнъж. Градът е неспиращ порой от нови идеи, таланти, събития и микс от етническо разнообразие. За съжаление, напоследък корпоративната посредственост и шаблонна комерсиализация заплашват да разрушат творческото сърце на града и да го превърнат в увеселителен парк за милионери.
А какво ти дава творчески Бургас?
Бургас винаги ще остане за мен градът на моето детство. Тук виждам несъвършенства, които ме радват. Харесва ми пъстрият микс от текстури, сгради и огради. В града все още на места прозира старото лице на соц-а, нещо, което не мога да видя никъде другаде по света. Бих се радвал, ако общината цени, уважава и съхранява тази история.
Има и някакъв странен комфорт във факта, че в това стресиращо съвремие, свят с ежеминутни метаморфози, Бургас е място, в което нищо не се променя (с изключение на вариращия брой чадъри по главните улици). Като че ли има невидима мембрана, която обгръщаща града, изолирайки го от бедствия, но и от еволюцията и културния обмен.
Кои са топ 3 нещата, които най-силно са те впечатлили визуално в последно време?
1.Street art в квартала, в който живея в момента (Бушуик в Бруклин) успява да устои на комерсиализацията и джентрификацията на Ню Йорк, засега, и ме вдъхновява ежедневно с нови неща. Нещо като мини-ренесанс е в момента по отношение на уличното изкуство, всеки ден изникват нови murals ( бълг: "стенописи" ), творци от цял свят идват за да оставят изкуството си по стените на квартала. Буквално на всяка пресечка се сблъскваш визуално с нещо супер яко, което е възникнало предната вечер, например.
2. Tribal и Фолк art секцията в Метрополитън музей са неизчерпаем източник на вдъхновение за мен лично, мога да прекарам цял ден там, със скицник в ръка. Костюми за странни ритуали, невъзможни музикални инструменти, маски с богати текстури, направени от незнайни органични материали: пълна лудост и страхотна храна за въображението!
3. Експозиция на индустриален дизайн която видях скоро в МОМА, обхващаща 60те - 80те години и по-специално нещата на Dieter Rams с невероятния си минимализъм и прецизност, стоящи повече от актуално в днешни дни, въпреки че са сътворени преди повече от 50 години.
Открий света на Ангел на:
angelangelov.com
nybull.com
anguelanguelov.tumblr.com