През годините A. Skillz си е спечелил признанието на едни от най-големите имена в индустрията - от Jazzy Jeff до Pete Tong, Annie Mac и Zane Lowe. И докато неговите DJ миксове се радват на световна популярност, то едно от най-големите признания получава лично от Пол Маккартни, след като Radio 1 му дава сцената, за да направи специален микс за вечер, посветена на The Beatles. Неговият лейбъл Jam City е издал, наред със собствената му продукция, музика от DJ Yoda, Doorly, The Cuban Brothers, Afrika Bambaataa, Jungle Brothers, Nightmares on Wax, Mica Paris, а сред имената, с които си сътрудничи, са Kurtis Blow, Dr Luke, Nasa, Krafty Kuts, DJ Numark, Beardyman, Nick Thayer, Z trip и други.
Разговаряме с А. Skillz непосредствено преди гостуването му в София, за да разберем повече за гледната му точка върху развитието на индустрията, тенденциите и за ценните уроци, които е научил по пътя.

Как започна да се занимаваш с музика и как разбра, че тя е твоето призвание?
Музиката винаги ме е заобикаляла, още от самото ми раждане. Баща ми е много добър барабанист, така че още след първите ми стъпки държах палките в ръцете си.
С новооткритите си умения по барабани в училище и в колежа винаги участвах в различни групи и много ми харесваше – репетициите, приятелите, концертите. Но в същото време ме влечеше и DJ-ството, обичах хип-хоп и фънк и не след дълго започнах да създавам бийтове. Харчех всичките си пари за плочи и прекарвах голяма част от времето си в музикалните магазини. Започнах да продуцирам парчета и първото, което направих, беше Trickatechnology. То беше издадено от DMC като DJ tool, който те изпращаха на различни DJ-и. Започна да набира популярност и след това един ден телефонът звънна – лейбъл се интересуваше от издаването му. Това доведе до издаването на албум и участията ми в различни клубове се увеличиха. Сега, 20 години по-късно, все още продуцирам парчета и пускам музика по целия свят и се чувствам благословен да правя нещо, което наистина обичам.
Как се промени подходът ти към професията през годините и кой е най-ценният урок, който научи по пътя?
В началото имах добра представа за сета предварително, но бързо се научих да “чета” публиката и да се нагаждам спрямо ситуацията, но винаги бях ограничен от това колко плочи съм донесъл със себе си, особено когато трябваше да пътувам до друга държава. Когато за първи път се появи "scratchlive" на Serato, това беше като глътка свеж въздух – все още можех да пускам на грамофонни плочи, но вече имах много повече възможности за избор на парчета, тъй като имах под ръка колекцията си, преработките, които бях направил, и преработките, които приятелите ми бяха дали – всичко това се съхраняваше в лаптопа, така че можеш да пускаш, каквото пожелаеш.
Най-добрият урок, който научих, е да се придържам към собственото си звучене и да се опитвам да представям на публиката нови неща, но също така да разчитам залата и да се уверя, че всички се забавляват, тъй като в крайна сметка, публиката е потребителят.

Способността да съчетаваш широк спектър от жанрове е една от запазените ти марки – как успяваш да балансираш между това да останеш верен на стила си и същевременно да се ориентираш в очакванията на разнообразната аудитория и бързо променящите се тенденции в индустрията?
Обичам разнообразието в музиката. Харесва ми да разчупвам и да пускам неща, които хората не очакват, като вкарвам нови и стари парчета. Имам няколко гарантирани party starters, но също така за мен е важно да съм в крак с новите тенденции и да съм готов да разнообразявам. Има толкова много невероятна музика, въпросът е как да я подредим така, че публиката да се наслади максимално.
От дълго време си част от диджей сцената – имаш ли някакви конкретни наблюдения за това как се променят публиката и начините, по които музиката се консумира през годините?
Младата аудитория се ръководи много повече от тенденциите в социалните медии, а възможността да се консумира неограничено количество музика чрез сайтове за стрийминг означава, че е лесно да се преминава от едно нещо към друго, вместо наистина да се вниква в един албум, например. На фона на всичко това е хубаво да се види, че винилът се завръща, тъй като изглежда, че хората все пак все още се интересуват от притежаването на музика.
Какво слушаш напоследък?
Еха! Непрестанно слушам толкова много музика – винаги, когато не правя музика, я слушам. Точно тази сутрин слушах новия албум на Little Simz, който е страхотен. Слушам много стари прашни плочи, които изкопавам от разпродажби и благотворителни магазини, което е малко пристрастяващо. В моментите, в които не слушам музика, слушам подкасти. Обичам да консумирам информация и постоянно да научавам нови неща.
Това не е първото ти гостуване в София и публиката вече е добре запозната с името ти - какво можем да очакваме на 14 февруари?
Харесвам София! Градът е толкова красив, а хората знаят как да се забавляват. Вероятно ще чуете смесица от парти хип-хоп, фънк, диско, бийтове, брейкове, хаус, поп, рок, джънгъл, дръм енд бейс. Ще видим как се чувствам и на какво ще реагира публиката, но имам толкова много нови музикални оръжия за разгръщане, че ако наистина искате да знаете, елате на 14-ти и ще разберете.
А. Skillz e в Малката Текила, София на 14 февруари. Подкрепата от локална страна ще бъде в ръцете на Emil Prize, Samm the Mann и Аlphabet, a вратите на клуба ще отворят в 21:00ч.