Ако политиката на Балканите често ви изглежда като филм, в който има само мачо злодеи, не сте сами. Възможен ли е различен поглед? Създателките на току-що започналата англоезична онлайн медия Women* Write Balkans (звездичката индикира, че платформата е отворена и за автори, които се дефинират като жени или са в небинарен спектър) са на мнение, че това е възможно. Въпреки всичко.
Зад проекта, в който скоро ще можете да прочетете разнообразни изследвания и есета, са хърватските исторички Леа Хорват и Ана Секулич. “Идеята започна от нашата обща неудовлетвореност към начина, по който Балканите са разказвани в академичните и издателските кръгове в глобалния север”, разказват Леа и Ана, които са в контраст и с честото себеусещане на хърватското общество като повече част от Централна Европа, отколкото от Балканите. “Забелязахме колко често в истории, новини, репортажи, аудио платформи, този разказ е изцяло воден от мъжки фигури. Иска ни се да създадем пространството, където може с лека ръка да отхвърлим тези стандарти.”
Двете са малко уморени от академичния свят и искат да проверят как различните жанрове си кореспондират, как едно онлайн издание може да установи почерк, без задължително да се специализира в една конкретна посока. “Интересно ни е да видим къде различните жанрове се смесват, кога експериментаторството излиза на повърхността на академичното писане и накъде то може да ни отведе…”, казват Леа и Ана.
Женският поглед към региона за тях е и поглед отвъд клишетата, възможност за формиране на мнение отвъд това на редовните лидери на обществените настроения или държава пропаганда. Това на някакъв етап би могло да повлияе и на погледа отвън: “Балканите рядко имат участие в престижни публикации, а когато това се случва, винаги е в рамките на определени стереотипи – войната, комунизма. Това е пространство, в което искаме да преосмислим микроконтекстите, да чуем хора, които не са свикнали да бъдат слушани, да се потопим в богатото наследство на семейните и локални истории.”
Целта им е да публикуват текстове, които сами те искат да прочетат: “Стимулираме това писане, което едновременно изследва значението на Балканите отвъд уморените клишета и изкарва напред релевантността на региона като част от световните разговори.”
Двете тепърва започват да градят медията, но “имаме големи мечти и фантастични, борбени сътрудници. В близко бъдеще, ще се радваме, ако може да имаме тематични онлайн броеве, да предлагаме финансиране за развитие на определени проекти, въобще, да развиваме нови начини за развитие на чувството за взаимност.”