Проект на група куратори на съвременно изкуство ни среща с едно ново и по-достъпно лице на критиката
07 октомври 2022
Асоциацията за думата критика в българската среда неизменно е свързана с нещо негативно, което по подразбиране трябва да произхожда от тесен специалист или краен авторитет. За мнозина да критикуваш е почти равно на това да търсиш недостатъците и да хулиш, или пък да похвалиш нещо, но заради качества, които само един много тесен кръг от хора биха разбрали или пък оценили. В съвремието обаче мястото и ролята на критиката като жанр, подобно на всичко останало, също търпят промени и преминават през трансформации, които да отговорят на средата, а и на самото изкуство, което също се променя.
Проектът "Критици в Космоса" на Фондация "Изкуство - Дела и Документи" , движена от кураторите Весела Ножарова, Десислава Димова, Вера Млечевска и Стефка Цанева, прави опит да върне критиката в заобикалящата ни среда, но в променена и осъвременена форма.
За целта "Критици в Космоса" избягва остарелите разбирания за нея, изхождайки от логичните въпроси: "Ако днес всичко може да бъде изкуство (по Дюшан) и всеки може да бъде художник (по Бойс), то тогава как понятието за критика се адаптира и променя в тази нова художествена среда? Какви са параметрите по които се оценява едно произведение на изкуството днес? Какъв е контекстът, който определя неговата значимост?"
Под формата на поредица от видеа “Критици в космоса” представя критиката като диалог или неформална среща с художници или техните изложби. В тях разбирането на изкуството произтича от познаването и споделянето на самия процес на неговото правене. Критикът е свален от своя пиедестал и разкрива собствения си процес на мислене, търсене и колебания.
Видеото също не е случайно избран посредник за представяне на темите и проблемите, които проектът разглежда. Идеята е чрез тях зрителят сам да реши как поставените тематичните и естетически въпроси се отразяват на неговите възприятия, вместо да получава готови, "смлени" оценки или определения.
В първия епизод от поредицата "Критици в космоса" един дрон посещава студиото на художника Красимир Терзиев без той физически да присъства. Друг ни среща с българската художничка от украински произход Алла Георгиева в нейното студио в София, която разказва как ужасът от войната в Украйна и всички свързани с него страхове и сънища се отразяват в творбите ѝ. В серията има и видео разказ за това как художникът Димитър Шопов решава да върви срещу течението и вместо да изнася стоки от битака към пазара за изкуство, решава да внесе в Малашевци своите чудати обекти, които веднага намират своята публика и евентуални купувачи. Четвъртият епизод се впуска в темата за ритаулите заедно с художника Войн де Войн. Следващият показва разговор - дискусия между Вера Млечевска, Виктория Драганова, Десислава Димова и Камен Старчев за изложбата Never Roberta на Текла Алексиева и Искра Благоева с куратор Любен Домозeтски в One Gallery. Последният епизод представлява кратък репортаж от откриване на изложбата CATER на Вълко Чобанов в галерия UniCredit Studio, Sofia с куратор: Ваня Грозданова.
Платформата PICTOPLASMA, която се фокусира върху дизайн на герои и персонажи, акостира за първи път у нас с форум лекции, работилници и изложба във Варна през септември и в София през октомври