В свят, който всекидневно начертава нови разделителни линии – между тела, идентичности, общества – сцената остава едно от малкото пространства, където можем да ги прекрачим. 17-ото издание на One Dance Festival в Пловдив представя две от най-актуалните фигури на съвременния танц – Лиа Родригес от Бразилия и Чериш Мензо от Белгия/Нидерландия, чиито нови спектакли изследват именно тези реални и въображаеми, лични и политически граници. И двете хореографки използват танца не само като форма на изразяване, но и като средство за трансформация – на реалността, на представите ни за тялото, за Другия, за възможността да съжителстваме в свят, все по-обсебен от изключването.
Чериш Мензо. Фотограф: Yaqine Hamzaoui
ЧЕРИШ МЕНЗО – FRANK
1 юни, Дом на културата ”Борис Христов”
В най-новия си спектакъл FRANK (копродукция на One Dance Festival) хореографката Чериш Мензо изследва границата между човешкото и нечовешкото през призмата на чудовището – като фантазия, а не просто като форма. Какво ни разкриват съществата, родени от собственото ни въображение – зомбита, демони, хибриди? Тези митични образи, едновременно плашещи и примамливи, отразяват колективните ни страхове и нуждата да означим и отделим “Другия“.
FRANK . Фотограф: Bas De Brouwer
FRANK e финалът на трилогия, в която Мензо използва изкривяването на реалността като хореографски и философски подход. Тя не просто съживява тези фигури, а ги деконструира, напомняйки ни, че чудовищата не идват отвън – те са вътре в нас. И разбирането им може да ни помогне да разберем самите себе си. С характерен визуален език и експериментален подход Мензо създава сцена, където тялото отрича “нормалността“, а танцът се превръща в инструмент на активното въображение.
Лиа Родригес. Фотограф: Sammi Landweer
ЛИА РОДРИГЕС – BORDA
7 и 8 юни, Дом на културата ”Борис Христов”
Borda е спектакъл за надскачането на бариерите – онези, които преминават не само през физически територии, но и през умовете ни. Бразилската хореографка Лиа Родригес превръща сцената в територия на съпротива и съпричастност, където девет танцьори изграждат свят от телесни и емоционални възприятия, а хаосът и хармонията се срещат в търсене на човечност. Известна със своята работа както на водещите световни сцени, така и в социално уязвимата общност на фавелата “Маре“ в Рио де Жанейро, Родригес създава танц, който е едновременно естетически въздействащ и дълбоко политически.
Borda на Лиа Родригес. Фотограф: Sammi Landweer
Тя е и преподавател, и активист, а Financial Times я нарича ”чудодейният хореограф на Бразилия” заради способността ѝ да създава изкуство, което не украсява, а трансформира реалността. С Borda Родригес ни провокира да прекрачим границите, които, колкото и непреодолими да изглеждат, винаги могат да бъдат раздвижени.
Повече информация за програмата на onedance-festival.com. Билети за спектаклите ще откриете тук.