Точно преди десет години три събития на три локации обръщат София за първи път на 180 градуса. Правят го през август, когато всеки е скептичен дали нещо ново и различно може да открие своя успешна пролука. Точно в най-трудния за културни мероприятия месец в годината, когато столицата е полупразна и публиката е кът, без никакъв бюджет и само с няколко раздадени флаера, организаторите на първото издание на фестивала 180°лаборатория за иновативно изкуство успяват да изненадат всички, защото и трите им събития са препълнени.
Снимка: архив 180 градуса, 2022
Този успешен експеримент заражда хъса, с който десет години по-късно фестивалът продължава да внася в София културен живот и през лятото. Юбилейното десето издание предстои да бъде открито на 21 юли в “Топлоцентрала“ с гостуващия спектакъл-пърформанс на легендарния “Ансамбъл Модерн“ (Франкфурт) – една от водещите формации за съвременна музика. Заедно с театралната режисьорка Ксения Раввина (Германия/Русия) и артистичния екип на 180° – Александър Хаджиев и Михаела Добрева, те разработват необикновен пърформанс, който има своята световна премиера през март 2023 г. в рамките на поредицата от концерти на Ансамбъл Модерн Checkpoint. Сега, за пръв път българската публика има възможност да се присъедини към преживяването, като се впусне в изследване на съвместното съществуване на минало, настояще и бъдеще и прескочи всякакви музикални граници. Вечерта продължава с откриващо фестивално парти отново в „Топлоцентрала“.
В дните до 28 юли програмата ще изпълни различни локации в града с креативни пърформанси, експериментална музика, иновативни работилници, вдъхновяващи дискусии и пъстри хора. Сред участниците в десетото издание на 180° са композиторът Пабло Гаретон (Чили), който смесва камерна музика с електроника, саунд арт, видео инсталация и пърформанс; хореографката Сара Бизока (Италия), победителка в конкурса Premio Roma (2022) за видео танц с "binAria"; турската виолончелистка Елиф Димли с многобройни изяви като солист с различни оркестри; и художникът Михаил Михайлов, който представи България на Венецианското биенале през 2022 г. с проекта „Ето къде си“.
Снимка: архив 180 градуса, 2021
Част от програмата на фестивала са още работилниците за креативност за ученици от училищата по изкуствата, Лабораторията за импровизации на 180° под ръководството на контрабасиста Ивар Робан Кржич (Хърватия), за която до 18 юли могат да кандидатстват студенти по музика и професионални музиканти, както и артистичната колаборация на студенти по изкуствата от България и Германия, организирана съвместно с Гьоте-институт България (27 юли).
Всичко това следва да подгрее публиката достатъчно добре за последната фестивална вечер (28 юли), когато по традиция се представят финалистите в конкурса за късометражен ням филм Videomotion, които ще бъдат озвучени от музикантите на 180° чрез импровизация на живо, а победителят ще бъде избран чрез гласуване от публиката и ще получи награда в размер на 300 лв. Всички желаещи да участват в конкурса за късометражен ням филм на 180° могат да изпратят видеата си тук.
“Виждаме как всяка година публиката посещава нашите събития с по-голям интерес, откритост и любопитство“, разказва артистичният директор на фестивала Александър Хаджиев. Така според него за 10 години “едно абстрактно и доста далечно от традиционните посоки на изкуството събитие успя да се задържи и етаблира не само в културния календар на столицата, но и на картата на европейската културна сцена“. Затова и на отминалите десет години той гледа по-скоро като пътешествие, в което “всички участници, екип и публика се превръщат в голямо семейство, а всеки ден крие нови приключения, които изживяваме заедно“. Според него другият ценен момент е как всеки, “докоснал се до 180°, се впуска с огромно желание и страст, а не по задължение“.
Снимка: архив 180 градуса, 2022
Независимата сцена е ключова за развитието на обществото, а българската определено заслужава повече внимание, отколкото получава, смята още Александър Хаджиев. Пред публиката стои шансът да отдаде това внимание на правилното място. Разгледайте програмата на юбилейното издание и в дните между 21 и 28 юли бъдете на точния градус.
180° Е МЕЖДУ 21 И 28 ЮЛИ. ПЪЛНАТА ПРОГРАМА Е НА 180-DEGREES.ORG