
Те са влюбени във фламенкото, но са родом от Португалия и във вените им тече фадо кръв, затова и естествено решават да направят фадо-фламенко проект. Наричат го Fado Violado, което означава фадо, изсвирено на струнни инструменти. И макар и името да носи двусмислено и иронично значение, музиката е свеж полъх от Иберийския полуостров и е обединяващата нишка между испанската и португалската традиции. Вдъхновена от поетичната идея на Жозе Сарамагу и романа му “Каменна плоча” музиката на Fado Violado е истински празник за сетивата и по лек и неподправен начин представя най-красивата и светла страна на двата стила. Тази интересна и оригинална група ще чуем в средата на семтември, в съботната вечер на 15 септември от 20:00 ч в неповторимата атмосфера на Античния театър. На сцената редом до Ана и Франсишку ще застанат пианистът Руи Ферейра, басистът Жоао Паолу Росаду, перкусионистът Хуан де ла Фуенте и фламенко танцьорката и бек вокал Елена Моралес. В специален разговор с основателите и двигатели на групата Ана Пинял и Франсишку Алмейда опитахме да разкрием някои интересни неща за тях и групата Fado Violado.
Идвате за втори път в България и хората харесват вашата музика, къде се крие тайния ключ към сърцено на вашите почитатели? Или има и нещо вълшебно?
Ана Пинял: Има магия да, тя присъства, когато онова, което правим идва от душа и сърце, в това вярваме. Когато това е налице, магията завладява публиката и се трансформира в нови усещания, които се връщат обратно в нас и ни зареждат. Тази размяна на емоции е истинската магия..
Франсишку Алмейда: Мисля, че тайна нямаме, но пък със сигурност има някаква културна връзка с България, българската публика е много музикална и й допада тази смес между фадо и фламенко, която предлагаме.. Относно магията, тя идва, когато се роди идея и видиш светлината; като дадеш форма на идеята и после успееш да завладееш публиката с нея.. Когато правиш нещата с любов и отношение и хората ги слушат и приемат радушно, там се крие магията..

Можете ли да опишете своята музика с три думи?
Франсишку Алмейда: Много ми е трудно да я опиша с три думи, но ще опитам -
светлина-тъмнина, ърбан-рустика, атлантическа-средиземноморска.
Защо използвате метафората “Каменна плоча”(Jangada da pedra) за заглавие на албума ви и за описание на вашата музика?
Ана Пинял: В превод означава “Каменна плоча” и е заглавие на роман на португалския писател Жозе Сарамагу. В неговата творба става дума за политика, но има и лирично послание и именно то ни направи впечатление - ставаше дума за откъсването на Иберийския полуостров от континентална Еврапа..Така откъснатата каменна плоча се придвижва на юг към Африка и Латинска Америка и това ни се стори перфектната метафора за всичко, което ние правим - нашата музика е смесица от музиката на Иберийския полуостров и както самият Сарамагу казва нашата култура има повече общо с Африка и Латинска Америка, отколкото със самата Европа и ние самите трябва да се вглеждаме повече в градината на съседа, за да черпим вдъхновение... Затова и албумът ни се казва така..
Какво ви вдъхновява и зарежда като хора и музиканти?
Франсишку Алмейда: Вдъхновявам се от научаването на нещо ново, Стремя се към усъвършенстване ежедневно, винаги се оглеждам наоколо и черпя отвсякъде с пълни шепи. Всеки ден се опитвам да вървя напред итърся съвършенството, ако въобще съществува. Опитвам се да предавам чувствата си чрез музиката, да я споделям с другите, да бъда истински и неподправен и разбира се да се вслушвам в своя вътрешен глас.
Какво ви е белязало като артисти досега?
Ана Пинял: Начинът, по който хората възприемат моята музака, как реагират, какво докосва душата им - да разбера как достигам до хората, когато пея и че можем да предаваме силни послания чрез музиката, а не винаги го правим ние артистите, защото чрез изкуството можем да променим света, можем да стигнем далеч, да стигнем до сърцата на хората. Друго нещо, което ме е белязало е общуването с други артисти, когато обменяме идеи и музикални влияния и това е повече от чудесно.

Каква музика слушате вкъщи?
Франсишку Алмейда: Не слушам музика за удоволствие вкъщи, само, за да уча различни неща. В колата слушам традиционна музика, джаз, бразилска музика, фадо и фламенко. Вкъщи обичам тишината, тя ми дава много.
Има ли определено място в Порто, което ви кара да мечтаете?
Ана Пинял: Ооо, има едно много специално за мен място, което не е точно в Порто, а в селото на моите родители - Лаеса де Палмерйра, където обичам да съзерцавам морето, да мисля за нещата от живота и се наслаждавам на нищоправенето. Също така обичам да пътувам с влака и когато минавам по моста в Порто винаги си мисля, че имам страхотен късмет, че живея именно тук, където е сърцето ми.
Cómo es la vida en Porto, qué lo hace el lugar especial para vosotros?
Животът в Порто за мен е просто чудесен - тук е семейството ми и моите приятели, това е град, който има какво да предложи, има всичко. Много пъти съм си мислил да го напусна и да започна нов живот в някой град в Испания, но няма да тежа на мястото си, защото Порто е моят град и хората, които идват тук се влюбват в града, хората са гостоприемни, храната е чудесна, има музика, има много туристи, срещаш нови хора всеки ден, има много слънце и светлина. Това е моят град.
Как се развива сцената в Португалия, има ли групи, които се осмеляват да разчупят границите, да експериментират?
Ана Пинял: Да, има много нови групи, които се експериментират и най-вече вкарват нови инструменти в традиционните стилове каквото е фадото... Хората робуват първоначално на предразсъдъци и затрудняват възприятията си - като например в нашия случай - не е нито фадо, нито фламенко, но важното е, че забравят да мислят, за музиката, за това, че чувстват чрез нея и изпитват истински и неподправени емоции.. Новите групи, които са отворени за нови експерименти, проправят път и привличат нови публики за онова, което се смята за нещо остаряло. Тези хора като чуят новото, се връщат към старото и са готови да го възприемат, готови са да чуят наши песни, които е пяла Амалия Родригеш и много други артисти. Има наистина много групи, които смесват стилове и това е красотата и свободата, която ни дава музиката.

Слушали ли сте някаква българска музика до този момент?
Фарансишку Алмейда: Преди години ми подариха диск с българска музика, една от песните, в която се влюбих се казваше Калина Малина. Също така миналата година, когато бях в България чух един проект, който много ме впечатли - беше смесица между фламенко и бъргарски фолклор с гласа на великия фламенко певец Арканхел. Казва се Еstruna - истински бисер.
Подготвяте ли нещо ново за своите почитатели?
Ана Пинял: Имаме много нови песни за нашата публика в България, вече подготвяме нов албум с авторски песни на Франсишку Алмейда и се надявам да ви харесат.
Какво да очаква публиката от вашия концерт на 15 септември в Античния театър в Пловдив?
Франсишку Алмейда: Ще представим няколко познати песни от Jangada da pedra, но повечето песни ще са нови и непознати. Ще е много богат спектакъл, хората ще пътешестват с нас из криволичещи пътеки из Иберия и ще се насладят на красотата на музиката от нашите земи, надявам се хората да излязат щастливи от нашия концерт. Аз със сигурност ще съм щастлив и доволен от това, че съм споделил с хората от Пловдив нашата музика.
Концертът на Fado Violado е на Античния театър в Пловдив на 15 септември, събота от 20:00 ч. Билети в мрежата на eventim.bg, в магазин “Мюзик център” и на място касата на Античния театър.