Между 31 май и 2 юни Shapeshift е подготвил силна програма от лекции, работилници, изложби, кино прожекции и музика, в които местни и международни участници разглеждат темата за непрекъснатата технологична трансформация и пресечната точка между човечност, творчество и новаторство
За втора поредна година фестивалът ShapeShift ще изследва връзката между технология и творчество с разнообразна програма от лекции, работилници, изложби, кино прожекции и музика. Между 31 май и 2 юни местни и международни участници ще се впуснат в темата за непрекъснатата технологична трансформация и начините, по които тя се отразява на човечеството.
Темата на тазгодишното издание на фестивала е “Прекалено ли е да мечтаем за утопия?” Участниците ще ни накарат да се замислим какво е бъдещето на технологиите и изкуственият интелект, както трябва ли да се подготвим за такава трансформация, която изведнъж ще дари човечеството с повече свободно време, отколкото то може да усвои; ще живеем ли в свят, в който вече няма никакво значение какво притежаваш – ера на постизобилието, в която хората най-накрая ще могат да разгърнат пълния си творчески потенциал и как ще се променят градовете, когато хората ще живеят все по-виртуално? И най-вече защо при това главоломно развитие на технологиите, които би трябвало да ни сближават и събират, светът е все по-разделен, а концепции като равенство, толерантност, благородство и общ стремеж към по-добро вървят назад в развитието си?
ICD-ITKE, Buga Wood 2019 г.
"Изкуственият интелект променя живота ни по-бързо от всяко друго откритие в историята на човечеството. Това е особено осезаемо в творческите индустрии, където след само три месеца всичко вече е старо. Изправени сме пред аудитории, близки до възраст, но съвсем различни като мислене и начин на ползване на всичко - от технологии през изкуство до градската ни среда. Тази година в ShapeShift Festival искаме да срещнем българските творци и дизайнери с легендарни за сферата ни личности, чиято визия успява да улови бъдещето и задава важните въпроси накъде отиваме и какво можем да направим по-добре“, споделя Мария Тодорова, основател на NEXT-DC и основен куратор на фестивала.
Промяна на бъдещите разкази
Тридневната програма ще мине с изследване на връзката между човечеството и иновациите, а ето и някои от лекторите, които можем да чуем:
Магда Мойшеюк
Полякинята Магда Мойшеюк създава прототипи на продукти и услуги, които ще се използват в бъдещето, за базираната в Барселона компания Futurity Systems, специализирана в “бъдещето като услуга” (Futures-as-a-Service). Тя е и създател на списанието inTENSE, което визуализира живота отвъд 2030 година. Темите които я вълнуват са свързани с това дали ще останат доматите червени, а хората - смъртни, ще продължи ли животът да тече в три измерения и можем ли да си представим маска за лице, която се свързва с мозъчните ни рецептори, за да се погрижи не само за кожата ни, но и за състоянието на ума ни.
Ирини Пападимитриу
Култов за творческите индустрии лектор е базираният в Берлин Джамшид Аламути, който от години обучава творческите екипи на рекламни и дизайнерски агенции, както и на големи компании в цял свят на това как да обвързват технологиите с творчеството чрез иновации, предприемачество и лидерство. Джамшид е преподавател и в редица световни университети и школи, включително Neuland Academy for Leadership, Frankfurter Allgemeine Business School и Berlin School of Creative Leadership. “Творчеството и дизайнът ще процъфтяват и ще могат да допринесат за по-доброто бъдеще на планетата само ако се развиват ръка за ръка с технологиите” казва Аламути.
Проект на Мартин Алварес от Аржентина и Ребека Дуке Естрада
Както и в миналогодишното издание на ShapeShift Festival, в програмата ще участват и архитекти. Изследователите в Университета в Щутгарт Мартин Алварес от Аржентина и Ребека Дуке Естрада от Бразилия ще разгледат как архитектурата на близкото бъдеще преминава през нови материали и технологии в същите физически пространства, в които живеем сега. Ултра леки пространствени структури, постигнати посредством новаторски системи за производство на материали от нишки, ще се използват за усвояването и на най-неправилните по форма пространства. Теорията на двамата архитекти е разработена по време на специализацията им в Autodesk Build Space в Бостън и им спечелва наградата Stuttgarter Leichtbaupreis през 2021 г.
Матию Симоне
За края на облаците ще говори французинът Матию Симоне. До неотдавна адвокат в Париж, днес Матию е признат автор със седем автобиографични романа, включително “Краят на облаците” (The End of the Clouds, изд. Julliard, 2023 г.). Да се учреди Международен ден на облаците, който да се чества всяка година на 29 март, за да се даде тласък на творчеството и свободата на изразяване на всекиго по света, са само част от иновативните му идеи, чието обяснение гостите на ShapeShift Festival ще могат да научат.
Визуални утопии
В рамките на фестивала ще видим и изложбата Expanded Аrt, която представя дигитални изображения, видеоклипове и инсталации, които тълкуват темата за автентичността и утопията – основен мотив на фестивала. Изложбата представя творбите на осем артисти, които работят с нови технологии и изкуствен интелект, създавайки NFT произведения, отварящи диалог за формата на изкуството.
Филип Толедано
“Днес живеем в свят, в който както историята, така и фактите са личен избор. Появата на изкуствения интелект означава, че всяка лъжа вече може да има убедителни визуални доказателства. Сега всичко или нищо е истина“, казва Филип Толедано, един от артистите в изложбата. Той е автор на серията “Другата Америка”, която поставя под въпрос представата за истинността във фотографията, размивайки границите между реалност и фикция. От сюрреалистични пейзажи до натрапчиво реалистични сцени, всяко изображение, генерирано от AI, приканва публиката да постави под съмнение възприятията си и да преосмисли разказите, които оформят нашето разбиране за миналото.
Уилям Латам
Уилям Латам е един от пионерите на генеративното изкуство с проекта Mutator, създаден в IBM в края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век. Неговите творби, които ще бъдат показани в изложбата изобразяват органични змиевидни форми, създадени с помощта на т.нар. “алтернативна еволюционна софтуерна система“ за създаване на 3D форми.
Клаудия Харт използва технологии за симулация, за да размие границите между човек и аватар, изкуствено и реално, ум и тяло. Харт комбинира история на изкуството, философия и културология, за да разгледа темите за феминизма, въплъщението и преходността на символичната поетика, свързана със световната политика.
Маргарет Мърфи
Маргарет Мърфи е американска художничка и фотограф, която работи с камери и промптове, за да създава произведения на изкуството, които изследват спомените, постфотографията и създаването на образи в епохата на изкуствения интелект. В изложбата Маргарет участва със серията си Re: Road Trip.
Аника Майер
Аника Майер е писател и куратор, специализирана в създаването на дигитално изкуство Expanded.Art. В изложбата участва с визуална приказка за технологията като огледало и непоколебимо отражение на човешките страхове, недостатъци и мечти. В една такава огъната реалност това, което виждаме, разказва толкова, колкото и това, което не правим, не можем или не искаме.
Филип Толедано израства в Лондон и Казабланка. Толедано се смята за концептуален художник, а в изложбата участва със серията си “Друга Америка”, с която предизвиква представата за реалността във фотографията.
Alonerone
Alonerone започва творческата си кариера от сърцето на графити сцената през 2008 година. Навлиза в дигиталното изкуство като самоук артист. Неговите творби в изложбата са смесица от модерна градска визия и класическата ренесансова идея за красотата.
Петко Танчев представя инсталацията си Metascape - интерактивна 3D симулация, която интерпретира социалната екосистема на новата цифрова реалност – метавселената. Виртуалното пространство на този метапейзаж се създава в реално време, а генеративните обекти превръщат зрителите в елементи от собствената си геометрия.
Специално за изложбата NextDC създава инсталацията Shapeshift, в която посетителите могат в реално време да създават или променят дигиталната среда. Shapeshift e вдъхновена от трансформиращата сила, присъща на всеки от нас, и позволява на участниците директно да се намесват в пространството. Инсталацията провокира всеки желаещ да изследва средата, създавайки свое собствено изкуство.
ShapeShift Festival е от 31 май до 2 юни в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”.
Повече информация за програмата и билети за фестивала могат да бъдат намерени на shapeshiftfestival.com.
Откриващото парти с италианския продуцент и диджей Fabrizio Mammarella, подкрепен от родните артисти Emil Doesn’t Drive и Charlie, е на 31 май в клуб ДОМ.
Aнна Бачева за дигиталния вандализъм, аудио-визуалните разкази и вдъхновяващия принос на жените артисти в дигиталните изкуства
В първата си самостоятелна изложба визуалният артист събира серия от визуални изследвания за куиър тялото, които авторът прави през последните седем години
Новата изложба на Искра Благоева ни кара да се замислим за отношението между човека и природата като превръща пространството на Little Bird Place в тъмна градина, изпълнена с живи растения, мъртви птици и минималистични интериори.