КАРÉ е обща инициатива на галериите Гьоте-институт, Depoo, Little Bird Place, "Поста", "Пунта", КО-ОП, "Аросита" и "Харта", обединени в район "Оборище". Точно обратно на принципа "разделяй и владей", целта им е да обединят аудиторията си чрез съвместни проекти, събития и инициативи, които развиват съвременното изкуство и общността в квартала.
За да планираме по-ефективна обиколка на събитията, които предстоят в КАРÉ през февруари, ги "карѐграфираме" в аванс, по места и в хронологичен ред с по няколко кратки причини за този артистичен пешеходен маршрут:
ул. "Будапеща" 1
Понякога тишината | 19.01 - 17.02Първата за годината изложба в галерията на Гьоте-институт "Понякога тишина" е свързана с позицията, заемана от живописта в днешната масова, визуална култура. Позиция на отказ от радикални жестове, манифести, нови революции и теории, с други думи – тишина, пресъздадена в живописни платна от Албена Петкова, Анжела Терзиева, Гергана Николова, Елена Велкова, Мариана Танчева, Пламена Димитрова и Яна Стойчева.
Автор: Яна Стойчева
В тях тишината не е просто липсата на шум. Тя е различна, осезаема до видимост, както и основа, върху която се крепи крехкият баланс на нашето ежедневие. Закриването на 17 февруари ще е придружено и с разговор за тишината в изкуството заедно с авторите на концепцията и подбора Мирослав Христов и Калия Калъчева, както и няколко научни външни погледа.
Вселена. Човек. Интелект. | 21.02 - 07.03
Интерактивната изложба представя най-модерните научни изследвания в Германия със снимки, филми и изследователски проекти, като разказва за големите загадки на човечеството и достиженията на научната мисъл. Откриването ще е с онлайн лекция на проф. Сами Соланки, директор на "Департамента по физика на Слънцето и хелиосферата" в Института "Макс Планк". Ако търсите отговори на въпроси като "Откъде идваме? Къде отиваме? Какво ни прави хора?" - тук може да опитате да ги откриете по приятен и занимателен начин.
DEPOO
ул. "Врабча" 12
Автор: Алина Папазова
Princess Casino | 27.01 - 10.02
Сайт-спесифик изложбата на Алина Папазова започва с интереса на авторката към древните цивилизации и народи, които до голяма степен са основали културата си около култа към смъртта. В проучванията си Алина се съсредоточава върху погребалните обичаи на етруските, като ги противопоставя с начина, по който смъртта се възприема в голяма част от съвременния свят. Нейната “walk-in” творба ще ни отведе в непознато пространство, съществуващо на границата между реалното и виртуалното.
5 за 4 | 15.02 - 28.02Изложба на млади автори: Анита Анастасова, Димитър Николов, Калина Стойкова, Лора Николова и Мила Вацова.
CHARTA
ул. "Врабча" 12Автор: Севда Семер
Страници от дневник | 19.01 - 10.02
След като преди пет години галерия 359 и Севда Семер показаха изложбата "Един идеален ден" с осем визуални дневника, рисувани всеки ден от 2017 г., от тях се родиха книги с избрани рисунки и текст от Стефан Иванов и лимитирана серия принтове. За създаването им Севда изучава техниката на ситопечата в "Сито студио". Изложбата представя тези издания, придружени от осемте авторски видеа към дневниците. Колекцията е на Владимир Илиев.
Wild Constructios | 15.02 - 17.03
Изложба на Павлин Радевски, с куратор Бояна Джикова. Радевски е роден през 1975 г. и завършва специалност "Скулптура" в Художествената академия в София през 2001 г. в курса на проф. Ангел Станев, а две години по-късно получава Първа награда за скулптура на Фондация "Св. св. Кирил и Методий". Автор е на няколко самостоятелни изложби и е сред организаторите на програмната изложба „Без дистанция”, представяща работата на 21 съвременни млади скулптори в галерия „Райко Алексиев” през 2015 г. Съ-основател е на организацията "Депо скулптура", с която реализира различни публични прояви в областта, сред които е и изложбата "Скулптурата сега" през 2018 г.
AROSITA
ул. "Врабча" 12б
Автор: Николай Петков
Тиха настройка | 31.01 - 13.02В изложбата "Тиха настройка, за да се чува по-ясно шумът на времената ни" художникът Николай Петков представя
24 акварела с размери между 25 и 50 см, рисувани през 2018 г. и носещи следните заглавия: Гледни точки, Отличаване, Стълбове на обществото, Тиха настройка, Подвижни форми А, В, Вертикална артикулация А, В, Проста структура, Прекъсвания, Ante bellum лалета, Заглъхващи рими, След 6, Сантиментални координати, Преговори, Естествено съответствие, Органична химия, Пустиня, Елементи, Координирана концентрация, Пладне, Клинопис, Октомври, Пропаст, Сянка.ArtHol | 15.02 - 01.03Предстои да видим групова изложба с творби на Михаела Каменова , Венцислав Шишков, Деян Янев, Стефан Чурчулиев, който ще е и куратор.
LITTLE BIRD PLACE
ул. "11-ти Август" 7Автор: Юлий Таков
Сме и не сме | 19.01 - 12.02
Фразата на Хераклит "В едни и същи реки слизаме и не слизаме, сме и не сме“ е като отправна точка за тримата художници Калина Мавродиева, Камен Старчев и Юлий Таков, които представят своя поглед за същността на природата и непрекъснатите промени. Само трябва да сравним дали имаме еднакъв с техния поглед към различни реалности или различни погледи към една реалност.
Адам дава имена на растенията и животните |21.02 - 17.03 От 21 февруари до 17 март ще можем да видим новата самостоятелна изложба на Любен Домозетски, който е едно най-редовните имена в програмата на галерията от откриването ѝ досега.
ПУНТА
ул. "Дунав" 13
Автор: Красимир Терзиев
I come very briefly to this place
I watch it move. I watch it shake. * | 15.12 - 12.02
Ако от средата на декември досега не сте намерили време да се потопите в микрокосмоса, създаден от Красимир Терзиев в галерия "ПУНТА" с куратор Бояна Джикова, той ще остане там почти до средата на февруари. Инсталацията му ни напомня, че художествената творба има своя логика на времепространствено развитие, което не отговаря на земното такова.
Galvanised | 23.02 - 19.03 |Изложба на Тодор Рабаджийски.
ПОСТА
Автор: София Грънчарова
Fallacies of morning rose | 19.01 - 19.02
Инсталацията на София Грънчарова на витрината на "ПОСТА" продължава нейната практика да работи с градската среда, като вмъква фрагменти от информационния пейзаж на софийските улици, преосмисля значението на образите, които сме свикнали да регистрираме повърхностно - банери, графити, надписи, светлини. Тя прави своя версия на счупените или развалени рекламни табла из града с набръчкан вътре винил, но в нейната работа точно на сгъвките на дъното на витрината се получава изображение - фигура, която в разпада сглобява нещо ново и цветно. Задачата е да го открием.
Galvanised | 23.02 - 19.03
Изложба на Тодор Рабаджийски.
бул. "Янко Сакъзов" 17
Автор: София Димова
Street Angel | 16.02 - 16.03След като през 2022 г. представи самостоятелната си изложба Consume Me, мултидисциплинарният артист София Димова насочва фокуса си към улицата по нов начин. В своята практика тя съчетава различни материали и техники, които ѝ помагат да създава взаимовръзка между личните, фундаменталните и социополитическите проблеми, които търсят съдържанието и посланието отвъд класическата естетика. Визуалният език, с който говори, е остър и директен и следва своя собствена логика. Този неин бунт срещу тривиалния художествен облик е крайно ефективен сред публиката.
Още подробности от програмата на КАРÉ може да следите ТУК.