Георги Згуров - Гурко за завръщането на “Анимационерите“ на сцената на варненския фестивал Rebel Rebel
Автор: Прожектор Плюс
01 септември 2023
Любим Анимационер, революционер на местната музикална сцена, артист, радиоводещ и поет. Георги Згуров - Гурко е едно от ярките имена на българския алтернативен рок още в края на миналия век, а тази година, след дълго отсъствие, “Анимационерите“ се завръщат в нов сингъл и участие на морското издание на фестивала Rebel Rebel на 8 и 9 септември във Варна.
Като изпълнител и човек с поглед върху българската музика от началото на века – според теб какви бяха нагласите на музикантите тогава и осъществиха ли се те в реалността?
Специално при “Анимационерите“, нагласата тогава беше – ще правим музика за света, ще правим нова музика, ще правим съвременна музика, ще правим истински адекватна на онова време музика. Не, ние ще правим музиката на бъдещето и никакви бетеери, и никакви Донита и Момчиловци, и никаква конюнктура не ни интересува. Мисля, че нагласата на повечето групи от нашето поколение беше сходна. Дали се осъществиха? Хм... до голям степен – да и въпреки, че някои от групите вече ги няма, те успяха да оставят своята следа и влияние върху българската музикална сцена.
А как се промени аудиторията, какви са феновете сега?
Една значителна част от феновете са хора от нашето поколение “X” и поколението след нас – “Y”. Симпатичното е, че за моя голяма радост, на концерти вече виждам и доста хора от поколението “Z” с всичките им особености.
Как би описал “Анимационерите“ с няколко думи на един млад човек, който никога не е чувал за вас, въпреки че миналата година имахте 25-годишнина като група?
"Ти нормален ли си?! Не си чувал за нас? На следващия ни концерт – най-отпред!" Не знам за годините, вече броя даже и дните, но ще се направя, че нямат значение.
Откъде започва творческият процес за теб – от текста или от мелодията? Как “Анимационерите“ създават една песен?
За мен лично, процесът винаги започва от хармонията и вокалната линия. А на въпроса, който започва с ”как”, ще отговоря така – понякога с лекотата, с която казваш ”опа”, като бутнеш непознат, друг път с лекотата, с която бургазлия във вакуум сменя екип след екип, но най-често с непосилната лекота на многото бачкане.
Във вашата музика има много разнообразни влияния. Мислиш, ли че имате наследник на сцената сега? Има ли нови групи, които ти правят впечатление?
Много бих се радвал, ако някой изобщо се вдъхновява от “Анимационерите“ за каквото и да е било. Иначе, струва ми се малко тщеславно да си въобразявам, че сме чак толкова важни или значими, нѐжели да се оглеждам за наши наследници.
Със сигурност, обаче, има много “отличници” по моето разбиране за яка, смислена, интересна или иновативна музика. Ако говорим за нови групи и музикални артисти, това са Bloodrush, ALI, Cool Den, N.I.B., Hug or Handshake, Lek City Case, Greesh, Maze Hunters, Илко Биров, Lunikk, Desperate Daughters, The Science, Мила Роберт, Секта, Хрип, Bulgarian Cartrader, Expectations, Maltworm, Facepalm Death, Stop the Schizo, Val De Mar, The Black Swells, Eagle Post, Me And My Devil, Overhook, Dumbfound, Ember & Dust, Gigashadow, Eternal Ballers, Knockout Bang, “Антифриз“ и още два пъти по толкова, за които точно сега не мога да се сетя, но често гостуват в предаването ми за българска музика “Гараж“.
А ако говорим за музиката в световен мащаб, какво ти прави най-ярко впечатление? Има ли завръщане на рока или нещата отиват повече към тотален фюжън от стилове?
Много ми е интересна и много харесвам съвременната музика. Всичко ме впечатлява – от мейнстрийм попа до по-тежки неща, от Sam Smith до Sleep Token. А ривайвълът на рока си има една редовна цикличност и ще се случва пак и пак. Аз се кефя. Но това с комбинирането на стиловете е определено по-интересната за мен територия, нещото, което мен лично повече ме вдъхновява.
На 8 и 9 септември “Анимационерите“ са хедлайнери на фестивал, който е само за българска независима авторска музика. Какво мислиш за тази концепция на Rebel Rebel?
Следя и то с огромно любопитство и вълнение това, което Rebel Rebel представя. Чисто стилово музиката, която фестът предлага, е доста моя. Концепцията за фестивал от само български групи също много ми допада. От двете издания на Rebel-a, бях само на първото, но още помня енергията му. Страхотен лайнъп, невероятен вайб и изключително силна заявка още на старта. Тогава си пожелах и “Анимационерите“ да бъдат част от него и ето – то вече се случва.
Какво е бунтът за Гурко? Символ на какво е Rebel Rebel?
За мен бунтът е в главата. В това да дръзнеш в музиката. Това да откриваш нови музикални територии, да комбинираш стилове, да сглобяваш нови музикални пъзели, да изненадваш сам себе си.
Rebel Rebel за мен е символ на нова сцена, нова вълна, ново музикално общество, нова страница в българския концертен и фестивален живот. Има една селективност, която отстрани може и да изглежда като елитарност, но мисля, че е изключително важна и полезна за нивото, което фестът се опитва да поддържа.
Какви да очакваме от “Анимационерите“ в близкото бъдеще?
Има доста нови идеи, от които мислехме, че ще се появи евентуален нов сингъл. Той обаче се роди съвсем ненадейно, буквално в рамките на няколко часа и изкристализира от една идея на нашия клавирист Цецо. Името на парчето е Cool Daddy. Ще го изсвирим на 8-и септември. Надявам се скоро и да го запишем.
Двете съставни части на trohi застават зад няколко любопитни проекта през година и с радост отбелязват, че хората ходят по музикални събития с все по-малко предубеждения