Варненското лято традиционно е наситено с богат избор от култура и изкуство, които подсилват температурите на вълненията сред публиката. В своето 32-ро издание големият Международен театрален фестивал, който ще се проведе между 1 и 15 юни, организаторите са изпълнили двете седмици с наситена програма от най-доброто от театралната сцена.
В селекцията попадат 20 от заглавията с най-големи постижения през годината. Сред тях са отличените с „Икар“ спектакли „Хага“ от Саша Денисова с режисьор Галин Стоев на Народния театър „Иван Вазов“, „Странна случка с куче през нощта“ по световния бестселър на Марк Хадън с режисьор Боян Иванов от Драматичния театър в Русе, „О, щастливи дни“ от Бекет с режисьор Маргарита Младенова на Театрална работилница „Сфумато“, „Арт“ от Ясмина Реза с режисьор Владислав Стоименов, продукция на Младежки театър.
„Хага“, режисьор Галин Стоев
В афиша попадат и премиерните за тази година „Племе“ от Нина Рейн на младия режисьор Зафир Раджеб в Театър „Българска армия“, „Формата на нещата“ от Нийл Лабют на Максима Боева на Драматичния театър във Варна, както и Шекспировата трагедия „Ромео и Жулиета“ на режисьора Стайко Мурджев на пловдивския драматичен театър.
Селекцията отбелязва също и вълната от моноспектакли на ярки актьорски имена като Весела Бабинова с „Пистолет в торнадо“, Елена Телбис с „Prima Facie“, „Нашенец“ на Мариус Куркински, „Луцифер“ от Боян Арсов и „Боже мой“ с Христо Мутафчиев.
Откриването на фестивала е запазено за отличения вече с награди спектакъл „Великденско вино“ от Константин Илиев под режисурата на Явор Гърдев с участието на Владимир Пенев в ролята на поп Кръстьо, когото публиката може да гледа на сцената на Драматичния театър във Варна на 1 юни.
Международните заглавия в програмата също улавят пулса на утрешния ден. Авторският спектакъл на младия унгарски актьор, автор и режисьор Ласло Гьондьор „Моят славен живот с баба“ представя например трогателна история за времето, прекарано в изолация с неговата 97-годишна баба по време на пандемията от Ковид.
Испанският фламенко спектакъл „Морски фар“ на Едуардо Гереро, когото мнозина вероятно помнят с „Desplante” от 2017 г., също обещава да разпали страстите.
„Морски фар“ на Едуардо Гереро
Интригуващ за публиката ще е и мултимедийният концерт „Чаплин пианисимо“, разказващ за живота и творчеството на Чарли Чаплин със специалното участие на неговия син Юджийн Чаплин. Събитието е част от програмата „Интермецо“, която е съвместно с Международния музикален фестивал „Варненско лято“.
Освен на живо фестивалът ще даде възможност на зрителите да се пренесат и до други големи театрални сцени, каквато е тази на Националния театър в Лондон. Чрез прожекции на спектаклите публиката ще може да гледа един от най-нашумелите спектакли на британската сцена – адаптацията на Чеховия „Вуйчо Ваньо“, направена специално за актьора Андрю Скот, познат също от екрана с „Всички сме непознати“, „Флийбег“, „Рипли“. В Чеховата класика той демонстрира майсторство, превъплъщавайки се във всички седем персонажа на пиесата.
Mултимедийният концерт „Чаплин пианисимо“, разказващ за живота и творчеството на Чарли Чаплин със специалното участие на неговия син Юджийн Чаплин
Онези, които не успеят да смогнат с логистиката, ще могат да наваксат и онлайн, като гледат със свободен достъп спектакъла „Двойното непостоянство“, който Галин Стоев поставя в Тулуза и за който бе номиниран за наградата на френските театрални критици. Друга подобна възможност ще даде и спектакълът на литовския режисьор Оскарас Коршуновас „Чайка“.
Акцентите в програмата обаче не спират до тук. В рамките на фестивала ще бъдат отбелязани 90 години от рождението на Татяна Лолова, както и 80-годишнина на Цветана Манева – един от стожерите на театралното „Варненско лято“. Със специален концерт ще бъде представена и театралната музика на композитора Кирил Дончев.
Гости на фестивала ще са също международни програматори, критици и специалисти, които успоредно с варненци и гостите на града ще усетят артистичния дух на Варна и неговите оцветени в артистично присъствие площади.
Още детайли от програмата на едно от най-големите театрални събития в България може да откриете тук, както и в новия Фейсбук профил.
Билети за фестивалните събития се предлагат на касите на Фестивалния и конгресен център – Варна и онлайн на fccvarna.bg, а за „Чаплин пианисимо“ и от eventim.bg. От средата ще са достъпни и на касите на Драматичен театър – Варна.