Серията картини с акварел, акрил и туш върху хартия “Тайната градина” на Полина Стоянова отваря пред нас портите на природата като една загубена в наши дни мистична сила, която е привличала, омагьосвала и плашела нашите предци. Към времената, когато тя е била по-могъща от човека и още не се е била превърнала в ресурс за разграбване. Стоянова се вдъхновява от класически рисунки на птици и овошки, които са били използвани VIII и IX век за декорация на мебели, както и в гоблени и килими.

Снимка: Полина Стоянова
По нейни думи “Тайната градина” се различава от предишните ѝ проекти с търсенето на нови цветови комбинации и използването на техника, която ѝ е по-малко присъща. Според нея ако има нещо, което може да ни направи щастливи, това е именно природата. “И въпреки това непрекъснато я подценяваме, приемаме я за даденост и предимно част от моментите за почивка, а през останалото време забравяме колко неразривно свързани сме с нея”, казва тя. За нея решението е хората да започнат да мислят за екологията и опазването на биоразнообразието така, както мислят за здравето на своето тяло.
.jpg)
Автор: Полина Стоянова
Каква е ролята на изкуството в областта на природозащитата? Стоянова е на мнение, че твърде често, когато артисти говорят за екология чрез изкуство, го правят с назидание, плашещи гледки и апокалиптични развои на бъдещето. “Аз вярвам, че визуалните кампании, които ни помагат да насочим вниманието си към необходимостта от екологично съществуване, имат много по-мащабен обществен резонанс”, изтъква тя. Вероятно тъкмо поради това с тази серия от картини тя се стреми много силно да достави удоволствие на сетивата и пожелава на зрителите да останат с усещането, че са преживели среща с нещо красиво и вдъхновяващо.
А нещата стават дори още по-хубави, защото на откриването в галерия “Bobbina Cultural Space“ на 10 декември от 17 до 20.30 часа ще можем да чуем и музика на живо от Михаил Йосифов (китара) и Георги Попов (перкусии).
.jpg)
Автор: Полина Стоянова
Полина Стоянова завършва анимация в НАТФИЗ през 2011 г., а от 2008 г. работи в областта на илюстрацията, графичния дизайн, анимацията и мултимедията. През 2012 г., водена от интереса си към танца, се записва в програмата за обучение по съвременен танц на Derida Dance Center: “Денс Порт Дерида”. В следващите работи като визуален артист и в танцовите представления на компанията. От 2012 г. до днес работи като ментор-обучител в международни младежки обмени по програма “Еразъм”, базирани на неформално обучение и с фокус върху устойчиво развитие, екология, биоразнообразие и човешки права. Като визуален артист взема участие в резиденции в Германия, Португалия, Бразилия и Испания.
КОГА: 10 – 19 декември
КЪДЕ: Bobbina Cultural Space, ул. "Триадица" N5A, София