Точно преди две години Юлиян Табаков превърна зала “Райко Алексиев“ в храм на умиращата природа, създавайки у посетителите на изложбата “Портрет на умиращ титан“ тягостното чувство, че са част от този процес. В предстоящата изложба на художника на същото място той ще представи нови, непоказвани до този момент произведения. Това е втората от четири изложби в цикъла му Genesis, в който обединява свои творби от последните седем години, но в различна флуидна комбинация, която ще се променя смислово спрямо различните изложбени пространства в отделните градове. Първо той бе представен в началото на март в Художествената галерия в Русе, а след София ще посети още Пловдив и Варна. Проектът е своеобразен триптих от трите негови изложби “Мигновения“ (2015), “Портрет на умиращ титан“ (2021) и “Реално/Привиднореално“ (2022), част от която е и експерименталният художествен филм “Вакуум“ (2022). В

София изложбата ще включва и новата му пространствена инсталация “Хоризонти“. В Пловдив Genesis ще се настани в изложбената зала “2019“ от 5 юли и 2 август, а след това до септември комбинацията от произведения ще гостува на Градската художествена галерия “Борис Георгиев“ във Варна.

Юлиян Табаков е визуален артист – предимно сценограф и илюстратор, но и без страх да навлиза в нови територии, и то без да пести сили. Образованието му включва сценография в Националната художествена академия, София, изящни изкуства в ENS des Beaux-Arts, Париж, и Central Saint Martins College of Art and Design, Лондон. След 2002 се установява в Швеция и България, където осъществява сценографски и костюмографски проекти за над 60 театрални и оперни постановки, игрални и документални филми.

Илюстрира детски книги и стихосбирки, режисира художествено-документални филми. Има самостоятелни изложби и участия в колективни представяния в България, Швеция, Чехия, САЩ. Някои от най-популярните му проекти са „Три сестри“ – авторски спектакъл по А. П. Чехов, пространствените инсталации „Мигновения“ и „Портрет на умиращ титан“ – серии фотографии и триизмерни обекти, документалният филм „Цветанка“. Сред наградите му е призът „Стивън Доханос“, за рисунка „За по-зелена планета“ Society of Illustration NYC и награда „Аскеер“ за костюмография на спектакъла „Идиот 2012“ по Достоевски. Отличен e със „Златен век“ за принос в развитието на българската култура.
ДО 19 АПРИЛ I СБХ – ЗАЛА “РАЙКО АЛЕКСИЕВ“