Фотографският проекти на Лина Тонев (Цветелина Тонева) Homo technicus vs Homo sapiens, в който тя преплита шедьоври на изобразителното изкуство с технологиите, продължава да се развива. Най-новото ѝ творение е онлайн игра на име Homo Digitalis, която е със свободен достъп, разработена за всякакъв вид дигитални устройства. В нея тя използва вече създадените от нея образи като “Мона Липс“, “Горгона Неврона“, “Момичето с графичната карта“, “Езикът“, “Автопортрет с бионично ухо“, “Синът на дънната платка“, “Двете LAN карти“ и “Дона Нос“, които са репродукции и закачка с оригиналните заглавия на световноизвестни картини на класици като Караваджо, Леонардо да Винчи, Рене Маргит, Вермеер, Ван Гог и Фрида Кало.
Сътворението на Homo technicus
Интерактивният подход предизвиква сетивно-когнитивните възприятия на участниците, като обогатяват не само технологичните си познания за съставните части и значението им за работата на компютрите, но ги допълват и с любопитни факти за първообразите и техните художници. Играта преминава през 11 нива, в които чрез наблюдение играчът е поставен пред избор на липсваща част от картината, а наградата за всеки правилен подбор е един или повече любопитни факти като кой е първият пример за постимпресионистично селфи, колко версии има картината “Викът“ и много други. Освен онлайн, проектът ще бъде представен и като работилница за деца между 8 и 12 години, които ще се проведат на 15 ноември в партньорство с академия “Никола Тесла“.
Горгона Неврона
Лина Тонев кръщава с Homo digitalis нов тип субект, повил се около 60-те години на век в света на Homo sapiens. В нейното описание този нов вид е силно зависим от постоянното присъствие на екрани и дисплеи, а средата му е изградена чрез практиките и технологиите на дигитални свят. В своите фотографски проекти “Homo technicus” и “Homo technicus vs Homo sapiens” Тонев сглобява и заснема макети с органи, наподобяващи човешките, които след това използва в своите репродукции на световноизвестни творби и ни кара да се запитаме доколко сме homo и доколко digitalis.
Произходът на електричеството
"Homo technicus е съвременен представител на човешкия вид, който просперира в местообитания с постоянно наличие на екрани и дисплеи. Предпочита да изгражда своя свят чрез практики и технологии на дигиталното пространство и социалните мрежи. Търси вдъхновение в новите технологии, но все още не забравя и да погледне назад към великите утвърдени творци от епохата на Homo sapiens. Понастоящем почти всеки Homo technicus е чувал за Мона Лиза, известните автопортрети на Ван Гог или Фрида Кало. Тези творби неслучайно се определят като „Велико изкуство“, което достига до дълбините на човешката душа. То се е утвърдило през вековете и е инспирация и в днешни времена. 21-ви век поставя нови въпроси към човечеството: колко сме Homo technicus и колко – Homo sapiens? Доколко Homo technicus e повлиян от Homo sapiens? Поставянето на граница между двата вида възпрепятстване ли е на естествената еволюция и развитие на човечеството?", допълва Лина.
Лина Тонев е съвременен творец, създаващ визуални и дигитални изкуства. В проектите си тя изследва технологиите, човека и тяхното взаимодействие. Има магистърска степен със специалност „Компютърни системи и технологии“ към Технически университет – София. Преподава дисциплините „Въведение в програмирането за художници“ и „Интерактивна анимация“ в магистърска програма „Дигитални изкуства“ към НХА – София, както и обучителни курсове по програмиране за деца в Академия „Никола Тесла“.
Проектът Homo Digitalis е реализиран с финансовата подкрепа на Националния фонд „Култура“ по Програма „ДЕБЮТИ ’22“,
Работилницата за деца е на 15 ноември в Академия “Никола Тесла“.
Онлайн играта е на game.homotechnicus.net