За да планираме по-ефективна обиколка на събитията, които предстоят в КАРÉ през юли, ги “карѐграфираме“ в аванс по места и добавяме по няколко кратки причини за този артистичен пешеходен маршрут:
КАРÉ е обща инициатива на галериите Гьоте-институт, Depoo, Little Bird Place, “Поста“, “Пунта“, КО-ОП, “Аросита“ и “Харта“, обединени в район “Оборище“. Точно обратно на принципа "разделяй и владей", целта им е да обединят аудиторията си чрез съвместни проекти, събития и инициативи, които развиват съвременното изкуство и общността в квартала. За да планираме по-ефективна обиколка на събитията, които предстоят в КАРÉ през юли, ги “карѐграфираме“ в аванс по места и добавяме по няколко кратки причини за този артистичен пешеходен маршрут:
CHARTA
ул. "Врабча" 12
CHANGES | 27.06 – 22.07
В изложбата си “Промени“ Цветомира Борисова заедно с куратора Бояна Джикова се занимава с решението да напуснеш. Започва проекта през 2021 г. със серия от пет керамики на жени атлети. Привикнали да наблюдаваме спортните тела в концентрация и движение, тук те са отдадени на отмора. Възвърнали своята мекота, състезателките се разтягат и отпускат своите напрегнати мускули. Стоят в очакване или просто скучаят. Когато задължението тялото да е в оптималното си положение го няма, фигурите на Цветомира сякаш са се отдали на фантазии и други сценарии. В случая спортът е използван като метафора за човешка дейност, която е свързана с дисциплина и системно полагане на усилия. Натискът да успеем е патология на съвременното общество, която авторката извежда на преден план през силата на решението за преустановяване и как това има силата да обновява. Керамиките са сякаш ситуирани във вътрешния мир на героя на изложбата. Галерията е като опустяла спортна зала, чиито параметри са маркирани от две обгорени шведски стени, пострадали от опустошителната сила на безкрайните тренировки. Всичко това превръща “Промени“ в артефакт на момента на подготовката за напускане на сърцето и погледа, отказването и последващата лекота – напрежение и отпускане.
Цветомира Борисова (р. 1991) е родена, живее и работи в София. Завършва керамика в Нов български университет, след което прави няколко самостоятелни изложби, сред които “Cool S” в галерия Sarieva в Пловдив и “Gaslight, Gatekeep, Girlboss” в галерия Punta в София.
TRANSCIENCE | 27.07 – 26.08
AROSITA
ул. "Врабча" 12б
NATURE OF WOMEN | 03.07 – 15.07
Барбара Хенкес е визуален артист от Холандия, която 14 години прекарва в България, а сега от осем години живее във Франция. В работата си предпочита меките пастели и маслени бои, да рисува хора и натюрморти. В изложбата в “Аросита“ с куратор Десислава Гаврилова художничката кани публиката на много лична среща с една история за женската сила. Силата да въведеш ред в хаоса, да носиш света на раменете си, да раждаш живот, да преоткриваш себе си. Посланието на изложбата е силно феминистко, но експозицията се опитва да е програмно феминистка.
LITTLE BIRD PLACE
ул. "11-ти Август" 7
ЖЕСТ | 04.07 – 23.07
В новата си серия от живописни творби, представени в изложбата “Жест“ с куратор Весела Ножарова, Нора Ампова търси себе си, вглеждайки се в пейзажа. Но не онова свое подредено и балансирано аз, а своята природа, скрита в бурята от емоции на жеста. Прави го, като изоставя познатите внимателно подредени композиции, не признава изсечените хоризонтали и вертикали, лишила се е от ярките химически цветове и прави място на бурна растителност в топли земни тонове. Всичко в картините притежава завършеност, макар да е създадено на един дъх и със замах на четката.
След като прекарва няколко години извън България, заобиколена от пасторалната природа на Франция, тя се прибира у дома за нов живот и чрез жеста на четката разказва истории. Понякога те са остри и насечени като с меч, а друг път са полегати и златисти като прашец от детска приказка, казва художничката.
Нора Ампова е родена през 1989 г. в София и през 2014 г. завършва живопис в НХА, след като преди това специализира изящни изкуства във Великобритания. Участвала е в над 10 самостоятелни изложби в България и чужбина, а нейни работи са част от колекции в Белгия и България. През 2016 г. получава наградата за млад художник на Стоян Камбарев.
ПУНТА
ул. "Дунав" 13
ПРИВЪРЗАНОСТИ | 13.06 – 09.07
В тази своя самостоятелна изложба Коре Франг продължава практиката си на работа с бисквити, като поставя в пространствата на галерия ПОСТА и ПУНТА скулптури, създадени в Копенхаген, както и по време на едноседмичния му престой в София.
Изложбата в галерия ПУНТА използва бисквитите “Житен дар”, които са широко разпространени на българския пазар. Обяснява го част от представянето на изложбата: “Инстиктивно, четем житото през емоционалната нипривързаност към него и неговите значения - източник на препитание, интегрална част от диетата на почти всички народи, ежедневен елемент в средностатистическия дом с ритуална наситеност. Поради животоутвърждаващатаси функция, неговата ценност се разпростира и заплита широки икономически и политически казуси (наскоро този с украинската сделка за внос на жито, при която през Черно море се установяват коридори за преминаване натоварни кораби), но и такива с дългосрочна глобална проблематичност, като ефекта на екологичната криза върху този ресурс и неговия потенциален добив. С много от тези фактори сме наясно съзнателно, а други избираме даигнорираме в ежедневието си.“
Авторът използва медия, която е свързана със съзидание и поддържане на живот, но се интересува повече от нейната ронливост. Ерозията е в плана на Коре, защото през следващите седмици творбите му ще се разпадат подвлиянието на външната среда и с това ще напомнят за крехката основа на света, неговите системи и структури. Възпроизвеждайки обекти като глобус, мост, климатик, авторът маркира и теми като екология, движение наресурси, индустрия и икономика.
Работата на Коре Франг всъщност цели да напомни, че ходът на времето е необратим и сигурен и разполагането на творбите в галериите сякаш стартира таймера на техния край.
ПОСТА
бул. "Дондуков" 34
ПРИВЪРЗАНОСТИ | 13.06 – 09.07
Самостоятелна изложба на Коре Франг
THE SHIMMER OF A POSSIBILITY | 22.06 – 20.07
"Блясъкът на възможността", както звучи преводът на оригиналното заглавие, е самостоятелна изложба на Красимира Буцева. В нея за първи път чрез текст, звук, фотография и видео тя се впуска в саморефлексия, като изследва паметта, травмата, грижата, терапията и психичното здраве. За целта Буцева включва автобиографични разкази, а отделно от това представя и печатно издание, създадено в колаборация с артистките Джудит Хаман и Луана Лоич. В публикацията се разглеждат и дискутират различни методи за грижа към себе си, ритуали от творческите си практики, както и идеи, свързани с принадлежността.
Красимира Буцева живее между Лондон и София, като междувременно завършва фотография и активистко кино. Лектор е по фотография в Лондонския колеж по комуникации към Университета по изкуствата в Лондон и гостуващ лектор в Университета по изкуствата Фарнъм и Университета в Портсмут. Освен че е един от съоснователите на британската организация Revolv Collective и куратор на архива “История помежду“, през 2022 г. тя получава и наградата за съвременно изкуство “БАЗА“.
ГЬОТЕ-ИНСТИТУТ
ул. "Будапеща" 1
NATURE MORTE | 22.06 – 16.06
Изложба на Никола Стоянов с куратор Христо Калоянов е мултимедиен проект, който се опитва да вкара философия на труднодостъпен терен, проследявайки операция на минно-геоложката дейност и съпътстващата я администрация. За целта са използвани отворени данни от сателитни и геоложки изследвания и измервания, чрез които е изградена дигитална топография на мините. Сондажът на скали, глина, минерали, камъни и пепел разтваря земните недра и разкрива част от тяхната и нашата история и минало.
DEPOO
ул. "Врабча" 12
МИКРО ХРАМОВЕ, ОБИТАВАНИ ОТ ГИГАНТСКИ ДУШИ | 27.06 – 14.07
В пространствената си експозиция Ганчо Ганчев – GANA разглежда скритите измерения на привидно обикновените, малки обекти и изследва идеята, че незначителните на пръв поглед светове могат да имат дълбоко значение. За целта той ни предлага необременена от човешкото познание реалност. Нарича ги микрохрамове, които се превръщат във фокусни точки, чрез които да преосмислим връзката си с околния свят. Тези обекти могат да са убежище, надхвърлящо границите на човешкото ни съществуване. Експозицията ни кани да признаем значението на пренебрегнатото, да потърсим необикновеното в обикновеното и красивото в незабележимото. Изложбата е и логично продължение на предишните експозиции на художника, който признава, че често задълбава в някое предишно свое платно и разглеждайки го, стига до нова завършена концепция.
Ганчо Ганчев е възпитаник на Великотърновския университет, който се развива в сферата на живописта, стенописа и курирането на визуални проекти. Награждаван е за млад автор в национални изложби на Съюза на българските художници, а зад гърба си има и шест самостоятелни изложби и редица групови. Освен това е основател и куратор на Narrativa Gallery във Велико Търново, както и на VT Graff Festival.
Още подробности от програмата на КАРÉ може да следите ТУК.
Изложба в DOT показва новооткрита част от архива на Панайот Бърнев и ежедневието в столицата през 1970-те
Специалното пето издание на международния документален филмов фестивал се завръща на двойно повече локации в сърцето на столицата, както и онлайн за онези, които ще дерзаят в страната
Пионерите на пустинния блус и носители на “Грами“ от 2012 г. Tinariwen правят първия си концерт в България през септември