Темата за паметта и политическото насилие от близкото минало е водеща през годините за визуалната артистка Красимира Буцева и в новата си изложба тя отново се връща към нея, за да изследва как паметта се пренася и трансформира през поколенията и може ли изкуството да служи като средство за запазване, осмисляне и съпротива срещу забравата. Проектът ”Картография на отсъствието” включва фотографии, видео и фотокниги, създадени на базата на десетгодишни архивни проучвания. В опит да улови неуловимото – а имено отсъствието, Буцева ни показва замъглените и неясни кадри от остров Персин (бившия лагер Белене).

“Провалените” изображения, както ги нарича авторката, напомнят за концепциите на Хито Щерил, Тина Кампт и Еял Уейзман за “лошите изображения“, които често са единственият възможен начин да се представи място, белязано от насилие. Фотокнигите в изложбата преплитат визуални фрагменти, страници от лични дневници и пейзажи, които създават усещане за липса и отсъствие. Заедно с предметите, събрани от остров Персин, както и свидетелствата за преживяванията на близки, преминали през политическото насилие, те оформят своеобразна карта на паметта. А кураторът Дани Радичков допълва, че изложбата поставя важни въпроси за начините, по които травматичното минало се съхранява, предава и преживява в настоящето.

Красимира Буцева е визуален артист и изследовател, базирана между Лондон и София. В практиката си тя се занимава с идеи, свързани с травмата, като изследва динамиката между паметта и забравата, използвайки видео, фотография, текст, инсталация и звук. Нейни творби са част както от галерийни пространства, така и от академични списания. Преподавател е в Лондонския колеж по комуникации, Университета по изкуствата в Лондон.
Буцева започва проучванията си през 2016 г., докато учи магистратура по фотография в университета Портсмут, Великобритания. В артистичната си практика, тя започва да работи с похвати от хуманитарните наука – среща се с оцелели и ги интервюира, както и с техни близки; както и посещава локациите на бивши лагери за принудителен труд. През 2024 г. инсталацията “Съседите“ на Буцева, Джулиан Шехирян и доц. д-р Лилия Топузова, с куратор Васил Владимиров открива българския павилион на Венецианското биенале за изкуства в експозиционното пространство Зала “Тициан“ (Sala Tiziano) в Centro Culturale Don Orione Artigianelli.
”Картография на отсъствието” в Институт за съвременно изкуство – ИСИ до 27 април.