В историята и настоящето на градовете ни се крият отговорите за тяхното и нашето бъдеще, както и на онези, които ще дойдат след нас. Често обаче не успяваме да постигнем обществено съгласие и да предвидим кое е добре да остане в миналото и кое да вземем с нас в това, което предстои. Отговори на тези въпроси търси форумът за градски политики, който Колектив за обществени интервенции (КОИ) организира за трети път и тази година ще мине под заглавието “Оспорвано наследство, смутно бъдеще: войните за паметта в градската тъкан“.
Негов домакин в дните между 21 и 23 юни ще бъде зала 3 на “Топлоцентрала“ в София, където десетки български и чуждестранни архитекти, урбанисти, учени, активисти и работещи в областта на градоустройството и социалните науки ще споделят опита си и ще обсъдят идеи за това как социалната и екологичната справедливост да се обвържат.
Предстоящото през юни издание ще наблегне на наследството и борбата за “по-добро минало“, засегната от многобройните опити за пренаписване на историята. Участниците във форума ще направят колективен опит да проследят как бъдещето ни става заложник на интерпретациите и битките за паметта.
Темата за градоустройствените политики на отминалите времена и епохи също няма да бъде подмината. Във форума ще бъдат засегнати и темите за паметта за и на града, за навиците и ежедневните практики на обитателите му, които го превръщат в жив организъм. Докладите, които посетителите и участниците ще могат да чуят тази година, търсят и точките на пресичане между социалните и екологичните въпроси. Затова и част от ключовите теми ще са градското земеделие и политики за водата.
Няма да бъдат подминати и болезнени не само на местно, но и на международно ниво проблеми като трансформацията на израелско-палестинския конфликт в израелски геноцид над палестинците в Газа. Ще бъдат чути гласовете на израелски и палестински изследователи и активисти, които ще говорят за това как политиките на паметта и градското пространство се срещат в тази част на света.
Сред имената, които ще говорят в първия ден, са Дона Пикард, Ина Вълканова, Мануела Боатка, Андреа Прухова-Хрузова, Ина Белчева, Миладина Монова, Ариж Ашхаб, а специално участие ще има и кметицата на Троян Донка Михайлова. На 22 юни лекции ще изнесат Наум Траяновски, Браян Джигантино, Анета Василева, Сайгун Гьокаръксел, Соня Лакич и Дотан Халеви. В последния ден участниците във форума ще могат да чуят доклади и експертни мнения от Дияна Йелачи, Никола Венков-Роуз, Цветелина Христова и Красимир Терзиев, София Григориаду, Овидиу Цикинделяну, Химат Зуби, Иво Страхилов и Славка Каракушева, Елиз Бияр Пизани, както и Александра Ковалски.
Фотограф: Владислав Симеонов. “Градски неравенства: от право на град до отвоюване на властта“ , Чешкия институт, 2022 г.
Колективът за обществени интервенции вече десет години провежда ангажирани изследвания и публични дискусии. В тях те представят алтернативи, с които целят да провокират общественото въображение. Така например под мотото “Градски неравенства: от право на град до отвоюване на властта“ през 2022 г. в Чешкия институт бяха обсъдените тенденциите в световен план, които се опитват да върнат публичните услуги в ръцете на обществото, както и как засилването на демократичното управление на градовете може да намали неравенствата. Миналата година фокус на форума“Градът на бъдещето, бъдещето на климата" в Съюза на архитектите беше екологичната криза.
Форумът за градски политики “Оспорвано наследство, смутно бъдеще: войните за паметта в градската тъкан“ е между 21 и 23 юни в Топлоцентрала. Събитието ще бъде на английски език.
Повече за инициативите на КОИ на koi-bg.org и @kolsocint