Ако преди само 20-30 години развитието в технологиите се случваше с по-малки и бавни стъпки, днес всичко сякаш лети и всеки ден изниква ново предизвикателство и нов конкурент за надскачане. За разликата между преди и сега ни разказват Борислав Младенов, Димитър Щерев, Тодор Лулов и Боян Ботев, четирима от водещите инженери на технологичната компания DraftKings. Основана в САЩ през 2012 г., днес тя е пионер в дигиталните спортни развлечения и игри и разполага с офиси в седем държави и 10 часови зони, както и екип от 3900 талантливи служители, над 1000 от които работят в България.
“Преди 20-25 години в България имаше едва няколко фирми, които се занимават с програмиране. Самото то беше по-скоро хоби, отколкото професия. Основните аспекти бяха счетоводство и складов софтуер, а езиците за програмиране бяха Делфи, Visual Basic, C++. Oсобено модерна беше Java и постепенно с навлизането на .Net Framework - VisualBasic.NET и C#", спомнят си те.
Основното предизвикателство пред младите кандидат-програмисти e да си намерят работа, при която да имат възможността да програмират. На второстепенен план оставаха технологичните особености (език, платформа, бизнес домейн и т.н.)
и на последно място - заплащането.
"Като говорим за заплащане, някои от нас започваха работа на заплата, стигаща да покрие само разходите за транспорт до работното място. Други работиха дори без заплащане, само и само да имат възможност да се учат и развиват покрай по-опитни програмисти", допълват те. Тогава университете бълват огромно количество специалисти, но търсенето на кадри е ниско.
Интерет пък неразпространено понятие и лукс за повечето.
"Обикновено се използваше dial-up връзка с изключително ниска скорост, а шумовете по телефонната линия водеха до чести прекъсвания. Липсваха online библиотеки и търсещи машини."

Сега нещата са коренно различни.
"Днес започваме да приемаме за даденост намирането на техническа информация, което към онзи момент беше доста ограничено. Имаше много малко информация в интернет и много малко сайтове, в които може да се обмени опит с други програмисти." Търсят се все повече хора за разработка и поддръжка на софтуер, но има недостиг на качествени кадри, защото фокусът на младите програмисти сега са атрактивното заплащане и социалните придобивки, а университетите ги подготвят само теоретично и практическото обучение се прави от компаниите.
“В DraftKings от години провеждаме академия по софтуерно инженерство. Тя помага на начинаещите програмисти да придобият ценен опит и да се фокусират върху развитието си в областта, за да имат не просто летящ кариерен старт, но и успешно развитие в бъдеще. Голяма част от стажантите в първите академии продължиха кариерата си в DraftKings и някои от тях в момента заемат дори ръководни позиции. Именно това е мотивацията, която бихме искали да виждаме в бъдещите поколения програмисти и IT специалисти – желание за развитие на уменията и учене за цял живот, истинска отдаденост върху това, което правят. Ако притежаваш нужната мотивация и истински харесваш работата си – успехите са неминуеми.“___
DraftKings са на careers.draftkings.com