Серията от полароидни снимки и видео La Puente донася на документалната фотографка Шарлоте Шмиц първа награда FotoEvidence Women – проект, чиято цел е да предоставя на жените фотографи възможност да показват света по различен от обичайния начин.
Изложбата в Гьоте-институт, в сътрудничество с галерия “Синтезис“, е кръстена на най-големия публичен дом в град Мачала, Еквадор. В него работят над 150 жени, които сами избират как да позират за кадрите, а след това рисуват върху полароидните снимки с лак за нокти. Първоначалният замисъл е той да прикрие самоличността им, но бързо се превръща в художествено средство.
Идеята на Шарлоте Шмиц е да сведе до минимум неравнопоставеността в процеса и да даде пространство за по-сложно и близко разбиране на личностите, разказващи своите истории, които се противопоставят на стереотипите за секс работничките. Обикновено те са жени, а фотографите – мъже и снимките често не показват жените така, както те биха искали да бъдат видени.
Освен снимки и видео в изложбата са представени още едноименната книга към проекта, както и личните чаршафи на моделите единствената им собственост в стаите на La Puenta, които те решават да подарят на Шарлоте Шмиц след снимките.
Шарлоте Шмиц е документална фотографка, чийто артистичен подход предизвиква традиционните документални практики. По този начин тя изразява личните си възгледи по теми, свързани с жените и миграцията. Авторката израства в датското малцинство в Германия и учи документална фотография във Университета в Хановер. Работите на Шарлоте се публикуват в международни медии, сред които Der Spiegel и The Washington Post. Имала е самостоятелни изложби в САЩ, Турция, Австрия и Япония. The British Journal of Photography я определя като един от авторите, „които да следим през 2019-а“. Тя е първата носителка на наградата FotoEvidence W за нейната серия La Puente, публикувана като книга през 2019 г. В средата на март 2020 г. основава The Journal - глобален фотографски колектив от няколкостотин жени и небинарни фотографи. В момента Шарлоте се намира на германско-датската граница и работи като изследовател за National Geographic.
КОГА: 24 ноември - 13 януари
КЪДЕ: Гьоте-институт България, София