"Школо" е най-новият фотографски проект на Лина Тонев (Цветелина Тонева), в който тя изследва историята и настоящето на училище "Отец Паисий" в село Брегаре, което вече не функционира като такова.
Построено през 1934 г., когато населението на селото е 2500 души, училището затваря врати през 2008 г., когато там вече живеят едва 500 души.
Снимка от проекта "Школо" на Лина Тонев
Чрез обектива си Лина Тонев улавя състоянието на сградата – нейното физическо стареене и разруха, но проследява и съдбата на учителите, преподавали там 35 години. Така „Школо“ прави не просто хроника на един запустял училищен двор, а се превръща в разказ за социалните и икономически преобразувания, които са довели до него.
Името на проекта, заимствано от вече остарялата дума за училище, прави препратка към начина, по който много от училищата в отдалечените райони на Северозападна България са остарели и запустели. Според проучвания на Eurostat и Националния статистически институт, населението в тези региони е намаляло от 1.2 милиона през 1990 година до 670 хиляди през 2023 година.
Снимка от проекта "Школо" на Лина Тонев
До голяма степен процесът е резултат от икономическите изменения и промяната на стопанския модел. Когато селското стопанство губи значимост и не предлага работни места, по-голямата част от населението мигрира към градовете. Постепенното обезлюдяване не само на селата, но и на цели области, е следствие от много наслагващи се проблеми, останали нерешени с години.
Липсата на инвестиции води до отсъствие на приемливи работни места, което принуждава местните жители да търсят по-добри условия в градовете. В същото време, фирмите трудно намират квалифицирана работна ръка, което ограничава възможностите и създава затворен кръг на висока безработица, обезлюдяване и затваряне на училища.
Снимка от проекта "Школо" на Лина Тонев
Това показва и "Школо", а именно – как една изоставена сграда може да разкаже историята на цяла общност и същевременно с това да насочи вниманието към съвременните предизвикателства пред селата в този регион.
Лина Тонев е съвременен творец, създаващ визуални и дигитални изкуства. В своите фотографски начинания тя изследва технологиите, човека и тяхното взаимодействие. Има магистърска степен със специалност „Компютърни системи и технологии“ към Технически университет – София. Преподава дисциплините „Въведение в програмирането за художници“ и „Интерактивна анимация“ в магистърска програма „Дигитални изкуства“ към НХА – София, както и обучителни курсове по програмиране за деца в Академия „Никола Тесла“.
Повече за проекта може да откриете @linatonevofficial, както и ТУК.