Поговорихме си с две от движещите сили на пловдивдката музикална сцена - Martin и Sayulkе, чиято студена вълна от северна музика ще ни залее по време на Nordic Soundscapes на 18 февруари в TELL ME BAR.Martin е меломан, който подбира изцяло музика на artnewscafe в Пловдив, както и част от плейлист-а на онлайн радиото LMEY. Отдавна е фен на скандинавско звучене, а сетовете му варират в различни стилове и винаги подбира музиката си спрямо атмосферата и настроението на околните.
Sayulke, съосновател и част от dj състава на аудио-визуалния колектив МЕЛФОРМАТОР, харесва многообразието в музиката, като предпочита основно електронното звучене. Обича добре композирания микс, но за него най-важна е емоцията, която се създава чрез музиката.
Представете ни се един-друг с по няколко думи.
С: С Марто се познаваме от има-няма 5 години вече. От близо 4 години пускаме и музика заедно. Започна се, докато работихме зад бара в artnewscafe, където и до днес прекарваме доста време. Ако трябва буквално да избера няколко думи: веселяк, майтапчия, хедонист, обича да си чати, когато се налага даже е и сериозен.
М: Самуил е пич. Хипстърее умерено. Слуша добра музика. Пуска така, че да се натанцуваш мощно и да те държи за поне 1 седмица. Чувството му за хумор е трепач, а самоиронията му достига завидни висоти. Много се обичаме.
Какво ще чуем по време на Nordic Soundscapes?
С: Обичам да разнообразявам плейлистата си и всеки път слагам по нещо ново или добре забравено старо. Този път съм решил да обърна сериозно внимание на творчеството на любимите ми исландци GusGus, които имах удоволствието да подгрявам миналото лято на HippieLandia. За мен те са изключителен пример за добре балансирана електронна поп музика.
М: Аз мисля, да пускам и малко скандинавска музика. Пък, ако се хареса, мога и само това да пускам. Плейлистът е зареден с The Knife, Fever Ray, Royksopp, Trentemøller, Kasper Bjorke, When Saints Go Machine, WhoMadeWho, Todd Terje, FM Belfast, GusGus, но като цяло ще ви издам една тайна – скандинавците много ги бива в ремиксите, затова ще има от тях и то много.
С какво Ви привлича музиката на Севера? Върви ли тя с една особена чувствителност, различна от нашите южни географски ширини?
С: Наскоро си дадох сметка, че близо 90% от музиката, която слушам, идва от северни страни - Скандинавия, Германия, Канада, Обединеното кралство, Холандия…. Определено съм завладян от студеното електронно звучене и нестандартната композиция, а какво точно ме привлича не мога да кажа. Вярвам, че за всеки човек си има определена вибрация в музиката, която го кара да я харесва.
М: Има нещо супер стилно, леко изкривено и много съвременно в северната музика. Edgy e, intense и в същото време танцувална и мелодична. Клиповете са им трепач, с много яки девойки и мисля, че това най-много ме привлича. Иначе музиката е предимно 4/4 (четири четвърти). Много добре си се усеща и по нашите ширини.
photo credit: Pink Tsonk
Отваря ли се публиката тук за нея и до каква степен това е мода?
С: Не са много хората в България, които обръщат внимание на музикалната си култура, но се надяваме това да се промени в бъдеще… Работим по въпроса. Модният елемент го има и на световно ниво, което не би трябвало да влияе на преценката ни – качествената музика си е качествена музика без значение от жанра и произхода.
М: Публиката си е публика. Ако и покажеш яката страна на скандинавската и електронна музика, тя ще го усети. Не знам за каква мода точно става дума, но ако се сравнява музика с мода – и двете им са доста изчистени, без излишни елементи. Май това е, което ми харесва най-много. А и женските вокали в скандинавските държави пеят много сладко на английски.
Кои са изпълнителите, които следите напоследък?
С: Скандинавските имена, за които се сещам на мига, са исландците Kiasmos и Samaris, както и барабаниста на WhoMadeWho – Tomas Barfod от Дания.
M: Много слушам напоследък Warpaint, Polića и Phoria. Иначе от скандинавската музика: Vök, Samaris и разбира се - Trentemøller. Още ни държи концертът му в Солун. Просто толкова избухнахме, че из новините в България тръгна мълвата, че евакуират жителите на Солун заради бомба.
Mузикалните събития, които очаквате с нетърпение през 2017-а?
С: Много се надявам да успея да ида на фестивала Iceland Airwaves в Reykjavik ноември месец, а юли вероятно ще посетя Cluj в съседна Румъния за Electric Castle, където ще свирят любимите ми Moderat.
M: Аз се надявам в Пловдив да чуем HVOB на FLUCA – Austrian Cultural Pavilion и Kan Wakan на НОЩ/Пловдив. Силно се надявам да стане. Това са уникални изпълнители, особено лайв. Концертът на Trentemøller мина и както казах беше страхотно, затова се надявам до края на година да отида на още поне два подобни концерта.
Най-интересните парти-пространства, на които сте попадали по света?
С: Миналата седмица бяхме заедно с Мартин в Солун на концерт на Trentemoller в един клуб в индустриалната зона на града… Не бих казал, че е кой знае колко интересно. Сред необичайните парти пространства за мен беше мазето на бившата галерия „Ластици“ в Пловдив – преди две години там си организирахме тематични музикални събития и усещането беше доста уютно и нестандартно. Доброто парти се случва най-вече благодарение на музиката и хората.
М: За мен най-интересните парти пространства си остават Тютюневите складове в Пловдив. Поне тези, които останаха от тях след пожарите. Парти с басейн винаги ми е било любимо, каквито бяха двете партита Melformator at the Pool. Да се надяваме, че тази година ще пробваме как е и в Белград на реката.
Какво се случва на пловдивската музикална сцена?
С: В момента, ако трябва да съм честен, нищо особено. Скоро обаче, като се постопли малко, вероятно ще предприемем действия и ще организираме малко танцувални забави.
М: Феврурска депресия, но скоро свършва този период и се задава яка парти вълна, чули ме DJ боговете дано. Ще ми се и тази година да видя пак изпълнители като Peter Kruder в нашия град. Аз съм оптимист и мисля, че само да се постопли и ще цъфнат идеите и букването на изпълнители.
Имате ли мечта за града?
С: Пловдив има голям потенциал за парти дестинация. Мечтая си за голям фестивал на тепетата, а след някоя друга година може би ще поработя над тази идея. Всичко зависи от нагласата на хората и притока на туристи.
М: Аз искам повече велоалеи и да си карам колелото навсякъде. Иначе повече световно известни изпълнители и концерти на живо. Малки, но изпълними мечти.
Най-голямата сила на музиката е....
С: Да обединява хората и да ги кара да се чувстват добре заедно. Музиката е език, на който всички говорят.
М: Музиката много ми влияе на настроението. Аз изцяло се потапям в нея. Деля я на красива и парти. Така, че силата и е медитационна с лек трансцедентален елемент. Има и случай, в които може да действа като емоционален лек. Или просто спомен за красив момент или история – това е най-хубавото и свойство.
Две българки, които от години живеят и творят в САЩ и под различна форма имат професионалното занимание да улавят в обективите си историите, които заслужават внимание
Разговор за имиграцията в САЩ, живота на младите българи между два свята и промените в погледа над Щатите и България днес
Журналистите и преподаватели Христофор Караджов и Младен Петков за особеностите при предаването на политическите събития от САЩ в България и за това как дезинформацията затруднява процеса