На обяд, на 2 бири в една пицария на Попа. С Тери (Тери Кайл, съосновател на WPX) споделяхме един офис, но и двамата тогава работехме по свои лични проекти. Беше ни интересно да обсъждаме какво ли не – предимно бизнес идеи. Тери е професионалист-маркетолог и на този конкретен обяд ми разказваше премеждията от опита си с хостинг услугите. Задаваше ми куп технически въпроси дали и как те могат да се подобрят, предвид образованието и опита ми в тази сфера. Аз пък знаех отговорите на всички тези въпроси, защото вече бях тествал успешно разработен от мен сървър, предназначен за друг проект.
Така буквално на следващия ден Тери дойде в офиса и ми предложи заедно да направим хостинг услуга, тъй като силно вярва в идеята. Не ми трябваше допълнително убеждаване, защото аз самият вече бях сигурен в нейния потенциал. Два месеца след това основахме WPX Hosting.
Какви бяха основните предизвикателства тогава и какви са те сега?
Преди 9 години голямото предизвикателство за нас беше да спечелим технологичната битка – да направим сървърите ни по-бързи от тези на всички останали компании. Затова избрахме трудния път: ние сами градим сървърната си и софтуерна платформа, за разлика от много други хостинг компании, което означава, че използваме собствени сървъри и сами пишем софтуера, който ги управлява.
Не беше лесно, но така успяхме да извоюваме доста победи. С което пък последваха и следващите предизвикателства и нуждата да имаме сравнително големи и много подготвени екипи, които да се занимават със системна администрация, интернет сигурност, девопс и софтуерна разработка и инженерство. С няколко думи: да създадем екип, който да продължи да прави това, което ние започнахме от самото начало. Така от двама души, сега сме 100 и се гордеем, че всеки един от тях е по-добър от нас, когато стартирахме WPX.
Следващата битка ще е да направим хостинг услугата ни дори още по-изпипана в детайл: всеки интерфейс, всеки процес в нея, така че да разширим портфолиото с няколко допълнителни възможности. Перфекционисти сме и търсим постижимо съвършенство, с което да удовлетворим високите изисквания на клиентите, както и нашите.
С порастването на WPX трудностите са различни, но в крайна сметка, ако погледнем всичко от още по-високо, предизвикателството е само едно – да си представим какво би могло да бъде и да не се отказваме, докато не го постигнем.
Как се промени технологичната среда в България за времето от основаването на WPX досега?
Промяната е в това, че ИТ компаниите станаха още повече. Сега младите момичета и момчета, които искат да се развиват в технологичната сфера, вече имат повече избор и шанс да надграждат личностните си и професионални умения. Факт е, че университетите, за жалост, изостанаха с нивото на образователните си програми, но пък съществуват доста смислени алтернативи на обучение, които подготвят специалисти и няма да е пресилено да се каже, че на Балканите имаме една малка “силициева долина”, която ще продължи да се развива.
Нещото, което не се е променило, както тогава, така и сега, е че “лесно няма” и трябва да полагаш нужните усилия и постоянство, за да надграждаш знания в движение.
Какви са най-силните качества на българските специалисти в сферата според вас?
Отдадеността и борбеността, защото водят до изключителна креативност. Често неволята ни учи и измисляме гениални решения, просто защото без тях наистина сме обречени на провал.
Браншът ни тепърва има много да се утвърждава на родните ширини, но по-скоро в добрия смисъл. В Калифорния, например, повечето хора в тази сфера вече не си дават толкова зор, защото знаят, че работят в световна компания и малко или много са се институционализирали – нямат нужда да се доказват. Само че това ги прави по-инертни и възпрепятства креативния процес.
Надявам се в България да не се появява тази порода IT-та, защото, за да е един екип успешен и да се развива, трябва да преобладават мотивираните експериментатори, които търсят решения и работят за промяна.
Компанията подпомага различни социално значими каузи. Защо тази дейност е важна за вас?
Една компания е социален феномен сама по себе си. Ние в България (както и в цяла Източна Европа) имаме доста негативно отношение към компаниите, независимо в какъв сектор са. Гледаме на тях задължително като на нещо, което съществува, само за да прави пари, без ценности и без алтруистично намерение към другите. А това изобщо не е така.
Компаниите имат финансовия ресурс и опита да постигат промяна, защото те правят именно това всеки ден в своите собствени сфери. Добрите компании просто пренасят това и върху други каузи, които смятат за стойностни. Ние затова наричаме себе си и всички, които мислят като нас, Change Seekers.
Така например създадохме първия на Балканите приют за бездомни кучета от отворен тип близо до Костинброд. С фондация “Every Dog Matters” се опитваме да променяме към по-добро условията на живот за кучетата, но и да показва как смислените идеи могат да работят на практика.
Съвсем скоро предстои да осъществим и следващия проект на WPX – отваряме пространство за събития, което ще посреща други Change Seekers от сферите на технологиите, иновациите, предприемачеството и изкуството.
Така ще хост-ваме едновременно и в дигиталното пространство, и наяве. Вярваме, че по този начин ще подкрепяме идеи и каузи, които променят днешната реалност.
Какъв вид знания ще обменяте в новото пространство?
Знания от сферата на технологиите най-вече, но и свързани с най-актуалното, без което тези технологии не могат – дизайн, маркетинг, реклама, бизнес, изкуства.
Идеята на Hyperspace Social Tech Hub е да обединява хора от различни индустрии, които да споделят знание, опит, творческа енергия и които са генератор на трансформация.
В сърцето на Hyperspace е идеята за сплотяване на любопитните иноватори, смелите предприемачи, технологичните разбирачи и креативните експериментатори.
Вярваме, че заедно ще създаваме и съхраняваме общност от съмишленици, които, независимо в коя сфера се развиват професионално, искат, търсят и изграждат по-добра среда на живот около себе си.
Какви събития да очакваме в него в предстоящите месеци?
Програмата на Hyperspace ще включва различни формати: от семинари, лекции и дебати, до уъркшопи, изложби, визуални експерименти и партита с музика и коктейли.
За откриване на 10 ноември, четвъртък, от 18 ч. сме подготвили специално събитие по повода. Очакват ви аудио-визуални инсталации, дигитално изкуство, иновативни технологии и приятни срещи на по питие и тематична музика. Откриването е заявка какво тепърва предстои да се случва в рамките на събитийната програма на Hyperspace, представено в по-неформален вид.
Вярваме, че Hyperspace ще бъде мястото, където ИТ, бизнесът и креативните индустрии ще се срещат и заедно ще създават чудеса.
___
Hyperspace Social Tech Hub е на ул. "20 април" 13 и онлайн на www.facebook.com/hyperspace.hub и @hyperspace.hub
Новите книги, филми и събития, които показват, че осмислянето на годините на прехода е все още актуална тема
Поредица от лекции в Културния център на СУ разглеждат какво ни казват литературата, киното, театърът за изминалите над 30 години
В самостоятелната си изложба Думисани Карамански не дава еднозначни отговори и задава нееднозначни въпроси за това кой е маминото синче