Che se ne va
Dove gli pare
Dove non sa
Хората от морето, които си отиват,
където им харесва, незнайно къде.
Дълги години съм слушал несъзнателно тази италианска клиширана песен по някое запазило духа си старовремско капанче и, макар и понякога да ми е втръсвало от такива песни, в този припев се крият едни много романтични въпроси : “Какво се случва с хората от морето, след като мине лятото?” или пък: "Какво се случва с тези, които летуват, привързват се към мястото и решат да запеят друга, до болка позната наша си песен “Оставаме“? По един или друг начин съм се чувствал и от двете страни на монетата и ето че вече повече от двадесет години оставам за цяло лято, а и във всеки един миг, който мога да открадна, все си идвам тук във Варвара. Наблюдавам хората в селото от дете и мога да ги разделя на три категории - местни, летуващи и така наречените “местни шопи”. Всички сме се превърнали в лирическите морски хора от песните, но никой от нас не си задава въпросите къде отива или дали остава. Поглеждам всеки един стълб в селото как е заселен от връщащите се всяко лято щъркели, после пък поглеждам към скалите и виждам вечните корморани и като че ли така сме и ние свързани със селото и сме го заселили - по щъркелски и корморански. Ние винаги сме в нашата Варвара, която по един на пръв поглед необясним начин, се е запазила в духа си от времената, когато автентичните ѝ хора - жителите, артистите, бохемите, ресторантьорите, рибарите - са я създали.

Този “остров на блажените“ стои толкова очевидно по главния път на крайното Южно Черноморие, а сякаш е толкова невидим и труднодостъпен. Забелязал съм, че табелите насам са малко, бусчетата нарядко, хората масово са свикнали да подминават селото, а когато съм си говорил с някои хора, те дори са се учудвали, че има плаж. Като че ли Варвара е жива и много внимателно избира хората, на които да се покаже и разкрие своите тайни. До днес сякаш тя остава като непокътната със своите легендарни пространства – Меките скали, Дарданелите, живописното плажче, Желязното дърво, служило за декор на филма “Голямото нощно къпане“, подножието на Странджа, големите поляни и всяко едно кътче, където можеш да се усамотиш или да прекараш времето на диво с любим човек и с приятели, а ако искаш малко веселба, хубави разговори и да чуеш и създадеш истории – всичко това много лесно може да се намери в емблематичните заведения, които са тук почти от времето на кормораните.
И на въпроса "Защо духът се е запазил и запазва" в моята лична интерпретация бих отговорил с това, че хората остават и предават на следващите автентичната свобода на селцето. В заведенията и къщите, освен приятните хора, днес те посрещат и децата им. Ако довчера бохемите неуморно са си създавали и разказвали историите, то днес те, редом със своите наследници, летуват и зимуват тук и така духът се препредава и диша в своето време, вероятно леко променено, но толкова, колкото пясъкът от едър е станал леко по-ситен.
***
Веселин Геренов е преподавател по литература, един от хората зад Burgas International Film Festival, а през повечето време през лятото може да го намерите в семейната му къща “До кея” във Варвара.