В представите на Западния свят, към който ни се иска да се числим, робството се възприема повече като исторически термин, който обозначава отдавна отменена от демокрацията реалност.
За съжаление, данните показват, че робството не е архаизъм, а настояще, което днес е придобило нови форми и названия, но не се е променило в същината си. В света днес има над 50 млн. души – деца, жени и мъже, които живеят в различна форма на робство. Най-бързо развиващата се сред тях е трафикът на хора, който се дели основно на два вида – с цел трудова или сексуална експлоатация. Годишно тази престъпна дейност генерира над 250 млрд. лева, а към 2019 г. жертви на трафик са идентифицирани в 130 страни, което прави проблема международен, а неговите лица – хиляди.
Един от основните начини този дяволски цикъл да се пропука е информираността, което се е превърнало и в основна дейност на глобалната неправителствена организация Фондация “Кампания А21“. Фондацията има офиси в 14 държави, а от 10 години има клон и в България. На 14 октомври тя ще присъедини страната ни към глобалното мирно шествие“Поход за свобода“. Неговата цел е да насочи общественото внимание към проблема с трафика на хора. Тази година походът ще стартира от Моста на влюбените до Националния дворец на културата и ще завърши пред Народния театър “Иван Вазов“, където организаторите подготвят и финално събитие.
Ако първата ви мисъл е с какво един поход може да помогне, то трябва да знаете, че той е неразделна част от усилията на “А21“ да даде гласност на проблема и да работи за предотвратяването на трафика на хора. Едно от най-силните противодействия е информирането, така че човек да знае как да разпознава, къде и как да докладва за потенциални ситуации и жертви на трафик. Затова у нас фондацията целогодишно организира ученически презентации, професионални обучения, работа с доброволци, публични кампании и обществени събития. Успоредно с това работи и директно с жертви, като им предоставя правна подкрепа при съдебни дела, поддържа дневен център и предлага други услуги, с които спасените от трафика да придобият нови умения и възможност да се възстановят от травмата на преживяното. Фондацията поддържа и националната гореща линия за борба с трафика на хора на 0800 20 100. Тя е денонощна, напълно анонимна и безплатна за български абонати от страната и чужбина.
За да се включите в борбата срещу трафика на хора в България, можете да се присъедините към “Поход за свобода”, като се регистрирате на a21.org/walk/bulgaria
14 ОКТОМВРИ I 11:00 I МОСТА НА ВЛЮБЕНИТЕ, НДК – НАРОДЕН ТЕАТЪР I СОФИЯ
ПОВЕЧЕ ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДЕЙНОСТТА НА А21 МОЖЕ ДА ОТКРИЕТЕ НА @А21BULGARIA