Дария Пугачова е мултидисциплинарен артист, изпълнител и активист. През последните пет години работи в сферата на пърформативните и социално ангажирани изкуства, като използва работата си като средство за призив към промяна. Между 21 февруари и 2 март Дария представя втората си самостоятелна изложба в новото пространство на КО-ОП на ул. “Триадица” 5, част от груповия проект We See Ukraine. На 24 февруари тя ще представи и своя пърформанс “През стената”, посветен на годишнината от началото на войната в Украйна.
We See Ukraine е съвместен проект за визуални и сценични изкуства, който пресъздава различните отпечатъци и емоции на хората, които живеят във война в Украйна. Проектът се базира на опита на обикновени украинци: бежанци или хора, които вече са успели да се завърнат по домовете си – или това, което е останало от тях. Изложбата дава възможност да усетим палитра от различни емоции и чувства на един народ, който не само е народ във война, а такъв, в който всеки човек продължава да намира сили да се надява, да се бори, да мечтае и просто да живее по време на една война, която продължава без така нужния на човешката психика краен срок.
Срещаме се с Дария, за да разберем повече за We See Ukraine и подхода ѝ към изкуството, когато то засяга болезнена тема като военния конфликт и начините, по които то може да играе ролята на генератор за обществена промяна.
WE SEE UKRAINE
По време на престоя си в София се запознах с Анна, основателката на проекта We See Ukraine и една от участващите художнички. Научих повече за идеята и споделих искреното ѝ намерение да предаде преживяванията от войната на европейската публика чрез изкуството. Не е достатъчно само да гледаш Украйна, за да можеш да я видиш. Вярвам, че художниците биха могли да достигнат до местата, където новините и репортажите често не могат – директно до умовете и сърцата на хората. Надявам се, че заедно с други художници ще успеем да отворим някои от тези врати...
600 ДНИ ВОЙНА
През тези 600 дни преживях войната от различни страни – бях в Ровно с родителите си в началото на руската инвазия, изпитвах онези страхове за живота, семейството и страната си. Бях доброволец и плетях мрежи за войниците през първите месеци. Напуснах Украйна, за да дойда в Европа и да създам представления, за да предам преживяванията си на международната публика.
През есента на 2022 г. се върнах в Киев и за мен беше още по-трудно. Масираните ракетни атаки причиниха много повече травми и осъзнах, че макар да искам да остана у дома, не мога да продължа да работя там. През 2023 г. прекарах много време в работа в Европа и Азербайджан, създавайки представления, ангажирайки се с бежанци и политици, опитвайки се да комуникирам войната на различни нива. Съвсем наскоро представих спектакъла “Градините на войната” пред Международния съд на ООН в Хага.
ПРЕЗ СТЕНАТА
Невероятно трудно е да се свържем с такова изключително болезнено преживяване като войната и потисничеството и хората често затварят чувствата си пред него, мислейки, че то се случва някъде на далечно място, с някой друг, но никога с тях. Въпреки това войната е човешко преживяване и е пряко свързана със страха.
В пърформанса си “През стената” искам да разруша тази бариера между хората, които са преживели войната, и външната публика. Ще пресъздам емоциите, които изпитвахме, докато се криехме зад две стени по време на руска ракетна атака.
Ставайки свидетели на моя спектакъл, хората ще имат възможност да се докоснат до собствените си емоции на страх и да разберат произхода им. Може би в крайна сметка ще успеем да разбием тази стена, за да освободим повече място за свобода и съпричастност. Въпросът остава: Съществува ли все още Стената?
Груповата изложба We See Ukraine ще бъде показана едновременно на три места: Топлоцентрала, КО-ОП, контейнер VOX POPULI, между 21 февруари и 2 март.