Еднодневният форум Wide Art събира широка гама от лектори, които ще представят най-актуалните феномени, открития, проблеми, тенденции и парадокси на съвременното изкуство
От шест години изкуствоведите Теодора Константинова и Радослав Механджийски следват неотлъчно мисията си да разширяват погледа на професионалисти, но и на любители по темите, свързани със съвременно изкуство и култура, чрез лекционните събития “Art & Culture Today”. Натрупаният опит им дава силата и смелостта да разгърнат тази дейност в по-мащабен формат и да го превърнат в еднодневен мултидисциплинарен форум Wide Art. Неговото второ издание предстои да се проведе на 16 март в зала 1 на “Топлоцентрала“ и освен на живо, ще може да бъде гледан и онлайн.
Сред големите теми, които ще влязат в полезрението на лекторите през 2024 г., са за актуалните дискурси на съвременното изкуство, как то овладява и интерпретира парадоксите на обществото и средата на живот. Ще стане дума и за това каква е ролята на арт дилъра, куратора, както и на внушителните изложения за изкуство в развитието на художествената инфраструктура. На фокус ще е и въпросът как изглежда творческата гениалност в полезрението на психотерапията.
Wide Art Forum 2023, фотограф: Гергана Дамянова
Своите различни гледни точки по тези теми, както и възникващите около тях дискусии, ще дойдат от изявени съвременни художници и специалисти. Сред тях са кураторът и арт дилър Стефан Стоянов, критикът, куратор и доктор по изкуствознание Светлана Куюмджиева, позната още и като артистичен директор на проекта “Пловдив – Европейска столица на културата 2019“; съвременният визуален и пърформанс артист Иван Мудов, психологът, арт терапевт и основател на “Институт за терапия и експресивни изкуства – София“ Елица Великова. Сред лекторите ще е и съвременният визуален артист, писател и изследовател Красимира Буцева, която е част от екипа, който ще представи България на предстоящото издание на Венецианското биенале с проекта “Съседите“, както и писателят, радио и телевизионен журналист и автор на книгата “Идеи без граници. 30 интервюта със световни артисти от България“ Даниел Ненчев. Всеки един от тях е достатъчно вещ в поне няколко сфери и аспекти на съвременното изкуство и култура, затова ще е интересно да чуем гледната им точка за това кои са най-актуалните, ярки и изключителни в естеството си феномени, открития, проблеми, тенденции и парадокси, с които се срещат в своята сфера на познания. Визуалната идентичност на форума и тази година е дело на Анна Симеонова.
фотограф: Ив Тошайн
Стефан Стоянов е екстравагантна и енигматична личност. Определян е като най-активния български арт дилър на глобалната сцена на съвременното изкуство, като през 2017 г. създава “Арт Ейджънси” в България. По време на Wide Art Forum ще допълни представите ни за положителните и отрицателните страни и значението на изложенията за съвременно изкуство в световен мащаб като катализатор на една растяща индустрия.
фотограф: Ренета Георгиева
Като историк на изкуството, куратор и критик Светлана Куюмджиева има десетки специализации и резиденции зад граница и зад гърба си. От 2003 до 2013 г. работи като галерист в галерия Credo Bonum и се изявява като критик и автор на независими проекти, между които изложбите “Дързост и красота“, „Изкушението Чалга“ и Седмица на съвременното изкуство в Пловдив. Куюмджиева е член на международна асоциация на независимите куратори (ICI), а по време на форума ще можем да чуем и нейните “Десет отговора на въпроса какво е куратор“, а всеки с интерес по темата ще може да зададе своите въпроси по време на дискусията.
Иван Мудов е познат като артист, който влага силен метафоричен заряд и поставя под въпрос социално-политическите и икономическите рамки на съвременното изкуство. Артистичната му практика обхваща фотография, видео, пърформанс и инсталация, а работата му е представяна в редица самостоятелни и групови изложби. Темата на лекцията му е озаглавена “После“ и ще проследи творческия му подход и работа с публика, общество и човешката психология, а междувременно от 6 март в галериите “Поста“ и “Пунта“ може да видите и най-новата му изложба “Изследвания върху хистерията“.
Елица Великова има магистърска степен по експресивна арттерапия от Швейцария и по психология от Американския университет в Лондон. Тя е директор и създател на “Институт за изкуство и терапия“ в София, както и водещ на семинари, обучения и терапевтични групи. Темата, която тя разглежда, ще е за връзката между творческия талант и психичната граничност, както и каква е разликата между лудостта и творчеството. Тя ще даде примери за изкуството като начин да сложим в контейнер лудостта и за проявите на творческия талант, определян като такъв именно защото прескача границите на обичайното.
фотограф: Цветелина Белутова
Красимира Буцева, освен визуален артист и носител на наградата “БАЗА 2022“, е и старши лектор в Лондонския колеж по комуникации, част от Университета по изкуствата в Лондон. Тази година, съвместната ѝ инсталация с Джулиан Шехирян и Лилия Топузова – “Съседите“ (с куратор Васил Владимиров), ще представи България на Венецианското Биенале за изкуства. В творческата и изследователската си практика Буцева работи с теми като политическо насилие, травматична памет, официална и неофициална история на Източна Европа, използвайки видео, фотография, инсталация, звук и текст. В своята лекция тя ще изследва въпроса за това какви инструменти ни дава изкуството да разглеждаме и осветяваме миналото, каква е връзката между изкуството и паметта и може ли историята да се преразглежда по нови начини. Буцева ще разкаже и за личния си опит като визуален артист, работещ с травми, архиви, като представи и други подобни автори.
Даниел Ненчев е журналист, продуцент, писател и автор на книгата “Идеи без граници. 30 интервюта със световни артисти от България“. Завършва българска филология и електронни медии в Софийския университет и през годините води различни предавания и пише за широк спектър от медии. Тема, върху която той ще се фокусира, е посветена на хумора в съвременното изкуство, който често действа като противоотрова срещу арогантността на властта. Ненчев ще опита да даде нагледни примери за разминиране на публичното поле, засято с пропаганда, дезинформация и подривна дейност срещу демокрацията. Разминиране чрез примери за съвременно изкуство, художествени плакати с визуален виц, умни карикатури и умели творчески подходи с ирония, сарказъм и сардонизъм.
Wide Art Forum е на 16 март от 14:00 до 18:30 ч. в зала 1 на “Топлоцентрала“ , както и онлайн. Проектът се осъществява със съдействието на фондация “Лъчезар Цоцорков“, а повече информация за начините да се включите може да откриете @wide_art_forum. Билети за форума ще откриете тук.
Изложба в DOT показва новооткрита част от архива на Панайот Бърнев и ежедневието в столицата през 1970-те
Специалното пето издание на международния документален филмов фестивал се завръща на двойно повече локации в сърцето на столицата, както и онлайн за онези, които ще дерзаят в страната
Пионерите на пустинния блус и носители на “Грами“ от 2012 г. Tinariwen правят първия си концерт в България през септември