Изложбата „Реално/Привиднореално“ на визуалния артист Юлиан Табаков представя фотографии и обекти в обща пространствена инсталация, която се открива на 28 септември от 18 ч.. Тя е част от програмата на деветия фестивал „ФотоФабрика“ и ще гостува в „Топлоцентрала“ до 23 октомври.
Творбите, включени в нея, представляват художествен коментар и мисли върху това как възприемаме битието и границата между субективната реалност и обективната истина. В изложбата можем да видим фотографските серии на Табаков като „Вакуум“ (2022), в която има мало- и широкоформатни фотографски изображения и кратки коментарни текстове, създадени по време на карантина от Covid 19, както и „Лицето Божие“ (2004 - 2010) със средноформатни фотографии, дигитални копия на хартия фото мат върху италбонд, заснети в Киев и София, които са алегоричен коментар върху войната в Украйна и настоящата ситуация в страната. Включени са още триизмерните обекти „Майка и дете заедно“, „Черти“, „Подслон“, „Без име за спасителите и спасените“ и 17-минутната видео инсталацията Ad Infinitum (2022) върху композиция на Емил Табаков.
Юлиян Табаков е от истинската порода артисти - предимно визуален артист и сценограф, но и без страх да навлиза в нови територии, и то без да пести сили. Преди време направи изложбата „Мигновения” с актови фотографии на българската актриса Златина Тодева (Мама Злата), които предизвикаха скандал в публичното пространство. В киното навлезе с документалната лента „Цветанка”, която събра 12 международни и национални награди. Дебюта му като режисьор е със спектакъл по „Три сестри”. А един от последните му запомнящи се проекти беше “Портрет на умиращ титан” – серии фотографии и триизмерни обекти.
Образованието му включва сценография в Национална художествена академия, София, изящни искуства в ENS des Beaux-Arts, Париж и Central Saint Martins College of Art and Design, Лондон. След 2002 г. се установява в Швеция и България, където осъществява сценографски и костюмографски проекти за над 60 театрални и оперни постановки, игрални и документални филми. Илюстрира детски книги и стихосбирки, режисира художествено-документални филми. Има самостоятелни изложби и участия в колективни представяния в България, Швеция, Чехия, САЩ. Сред наградите му е призът "Стивън Доханос", за рисунка "За по зелена планета" Society of Illustration NYC и награда "Аскеер" за костюмография на спектакъла “Идиот 2012” по Достоевски. Отличен e със "Златен век" за принос в развитието на българската култура.
КОГА: 28 септември - 23 октомври
КЪДЕ: РЦСИ „Топлоцентрала"