Октомври очевидно не смята да ни пусне от топлия модел дни, но пък с цялата му цветна есенна красота ни вдъхновява за ароматни чайове, домашни занимания и потапяне в света на книгите.
Октомври очевидно не смята да ни пусне от топлия модел дни, но пък с цялата му цветна есенна красота ни вдъхновява за ароматни чайове, домашни занимания и потапяне в света на книгите. Затова, както всеки месец, сме готови с нови литературни предложения от каталога на сайта Booklover.bg, на които си заслужава да обърнете внимание. Сред тях ще откриете българските автори Момчил Миланов и Йоанна Елми, класици като Франц Кафка и Александър Толстой, Нобеловия лауреат Сол Белоу, както и други актуални и популярни имена от света на литературата, сред които Джоана Рейкоф, Саша Станишич и Сузана Кларк.
Момчил Миланов полушеговито определя “Лято в Бурландия” като “политически роман за деца”, или роман за една власт, която се опитва да превърне сънищата ни в обект на масово производство, но в същото време е и за раздялата с детството и тихите, тайните и явни жертви, които неизбежно правим, както и за въображението като спасение. В него главен герой е деветгодишният Щерн - син на дипломат в един скован от студ град в измислената страна Бурландия, разтърсвана от политически и социални промени, а чувствителното дете усеща много повече от заобикалящите го възрастни, а за читателя остава сам да открие дали светът му има прилики с нещо познато.
Роденият през 1986 г. в София автор на книгата завършва международно право и международни отношения в Страсбургския университет и Колежа на Европа в Брюж. В момента е докторант и асистент в Женевския университет. Работил е в различни организации в Брюксел, Хага и Париж. Неговите текстове са публикувани в „Култура“, „К“, „Свема“, „Текстил“, „Granta“ и други.
Книгата може да откриете ТУК.
“МОЯТА ГОДИНА СЪС СЕЛИНДЖЪР” от Джоана Рейкоф
Издателство: “Кръг”
Превод от английски: Ралица Кариева
Оформление: Стоян Атанасов
През 1996 г. младата Джоана Рейкоф е на 23 години и до този момент никога не си е представяла, че ще работи в литературна агенция в Ню Йорк, а още по-малко в тази, която представлява потайния Джеръм Д. Селинджър. Като неопитна асистентка единственият ѝ досег до прословутия писател са писмата, които получава от почитателите му, а тя трябва да им връща все същия един и същ циркулярен отговор, в който се казва, че Селинджър не желае никаква кореспонденция да достига до него, че се е оттеглил от външния свят и отказва да публикува нови творби. Това обаче се оказва трудна задача, защото в писмата си почитателите на писателя му споделят неща, които със сигурност не са разказвали другиму. “Как можех непрестанно да им отговарям по възможно най-безличния начин? Нима можех просто да ги изоставя?’, казва тя. В тази своя година със Селинджър тя постепенно се поддава на култа към него и в романа разкрива реалните си преживявания в именитата агенция, застинала във времето, когато най-популярният ѝ жив клиент е бил в апогея си. И макар да е инструктирана в никакъв случай да не търси контакт с него, един ден вдига телефона и с изненада открива, че от другата страна на линията е самият той, а тези случайни разговори с неговото “нека те попитам нещо” разкриват още от особения образ на литературния идол. Освен това книгата, определена за най-добър роман на 2014 г. от “Гардиън” и финалист за мемоари в популярния сайт Goodreads, дава отговор и на множество любопитни въпроси като защо всички издания на неговите книги по целия свят изглеждат сходно, защо той отказва да си кореспондира, как е въздействал на безбройните си читатели и на какво се дължи тяхната огромна обич към него. А през 2020 г. историята ѝ бе екранизирана в канадско-ирландски филм с участието на Маргарет Коули и Сигорни Уивър.
Книгата може да откриете ТУК.
“НАПРАВЕНИ ОТ ВИНА” от Йоанна Елми
Издателство: “Жанет 45”
Корица: Люба Халева
Йоанна Елми е родена в София през 1995 г. и днес живее между България и САЩ. Пише публицистика и проза и текстовете ѝ са публикувани в различни издания, но основно е част от екипа на независимата медия “Тоест” и Асоциацията на европейските журналисти - България. “Направени от вина” е дебютния ѝ роман и неговият редактор Георги Господинов го определя като един от най-силните такива, с които се е срещал в последните години. “Незаобиколим”, казва той и допълва: “Роман, който влиза с взлом в детската стая на Прехода, взривява премълчаното, хваща за гърлото и започва един разговор, болезнен, но и разбиращ. Разговор, който отдавна трябваше да бъде проведен, в който има напускане и завръщане, американска мечта по неволя и вина по български. Смело, талантливо и остро писане с ум, талант и сърце.” Елми завършва англицистика и международни отношения в Париж, продължава с магистратура в сферата на социалните науки в Амстердамския университет. През 2018/2019 печели националната стипендия „С усилия към звездите“ към фондация „Културни перспективи“, в рамките на която поставя пиесата „Нарцис и Ехо“.
Книгата може да откриете ТУК.
Книгата може да откриете ТУК.
Романът е определян като една от най-важните книги на 20 век. Многопластов и отворен към всевъзможни интерпретации, “Процесът” би могъл да се чете като автобиографичен или психологически роман. Някои го определят като пророчество за бъдещето на света, тоталитарните режими и абсурда на бюрокрацията.
Галвен герой е Йосеф К. - банков чиновник на 30 години, който на рождения си ден е обвинен в престъпление, но не получава информация какво. Отведен е в ареста, но му е наредено да очаква следващи инструкции за онова, което предстои. Получава спорадична информация, но нищо за процеса му не се изяснява напълно и животът му става все по-непоносим и объркан, а Йозеф К. е заклещен в безкрайния водовъртеж на абсурдните административни машинации.
Книгата може да откриете ТУК.
Тези забавни, весели, неусложнени и написани с жив и разбираем език кратки поучителни приказки са създадени от класика на руската литература Алексей Толстой специално за деца между 3 и 6 години. Главните им герои са познати за малчуганите животни, а историите в тях учат на щедрост, сплотеност, съобразителност и честност. Ефектът им се допълва от прекрасните илюстрации на талантливата художничка Виктория Кирдий, която придава образ и нов живот на приказките и ги прави още по-увлекателни и впечатляващи за децата. Определено поредната красива книга за окото, но и за сърцето на детето и родителя в каталога на “Лабиринт”.
Книгата може да откриете ТУК.
“Пиранези” е вторият роман на Сузана Кларк, който излиза миналата година. Първият - “Джонатан Стрейндж и мистър Норел”, който се поява преди 16 години, е култова епопея, издадена в тираж от 4 млн. и призната за литературен шедьовър. За новата ѝ книга “Дейли Телеграф” пише, че е от първостепенна важност в света на литературата. Джовани Батиста Пиранези е архитект, художник-график и археолог от XVIII век, автор на пленяващи до днес графики с причудливи ракурси и светлосенки. Романът ни въвежда в неговия странен свят - един безкраен паладиански дворец със зали, украсени с причудливи статуи, безкрайни коридори и вестибюли, с горни етажи, където са се заселили облаците, и с долни, в които се плиска океанът. Ден след ден той описва чудесата му. Във вторник и четвъртък се среща със своя приятел Другия. Понякога разговаря с птиците или отдава почит на Покойниците. Но най-често е сам, докато изведнъж по вратите не започват да се появяват странни знаци, изрисувани с тебешир, от което се разбира, че в Дома се е появил нов човек. Според Другия той носи разруха и безумие, но дали е така? Пиранези трябва да издири отдавна изчезнали текстове, да разбули тайни, да съживи болезнени спомени, а заедно с това светът, който му се е струвало, че познава, става опасен и страшен. Един текст, изпълнен с доброта и прошка.
Книгата може да откриете ТУК.
Книгите на Тери Диъри са известни с това, че наред със забавлението от използвания хумор, децата успяват и да научат нещо полезно от история на рицарите, гърците или варварите. “Рицарски истории - Рицарят от съчки и слама”е част от поредица от три книги, които с подходящи илюстрации разказват увлекателни истории от отминали времена, с които неусетно читателите научават детайли от миналото. В тази конкретно разказът се завърта около Кристина, която всички смятат за страхливка и според нея са прави. Работата ѝ в двореца я среща с най-храбрите рицари на кралството и дори с великия Ел Сид. Затова и тя се надява да попие частица от тяхната смелост, защото враговете на испанците – берберите, стават все по-дръзки. Армията им съвсем скоро ще бъде пред градските стени и единственият, който може да ги спре, е Ел Сид. А човекът, който трябва да го заведе до бойното поле, е не друг, а Кристина.
Книгата може да откриете ТУК.
“Роуз е изчезнала” излиза под номер седем в поредицата “По пътя” на издателство ICU, чието начало поставя предишният роман на същата авторка “Нощна пеперуда” и след “Там там” на Томи Ориндж продължава индианската нишка в каталога на издателството.
Катя Кету е едно от новите имена във финалндската литература и този път ни въвежда в свой разказ за семейството, паметта и любовта, обединявайки европейските имигранти в САЩ и автохтоннотонасление на Северна Америка - финландци и оджибве, европейци и кореняци. Така тя се взира в травмите и болката на потомците на традиционните общества в днешния урбанизиран свят.
Вижте и чуйте повече във видеоревюто от Николай Янков:
За тези и още много интересни заглавия за деца и възрастни посетете Booklover.bg, а видеорецензиите им следете в техния YouTube канал.
Освен от кураторския поглед в подбора и удобството да сте на един клик разстояние от книгите, които Booklover предлага, сайтът има и още един голям актив - рецензиите, които поръчва на различни журналисти, писатели, поети, преводачи, издатели или просто добре познати страстни читатели, които те записват във видео формат специално за Booklover. Затова и следенето на видеоканала им в YouTube е полезен навик, когато искате да спестите време в първите стъпки към дадено заглавие или пък просто имате нужда да сверите собствените си впечатления след прочитането му.
Печатни издания от миналото и настоящето, които променят погледа към храната
Албена Шкодрова за историческата важност на домашните готварски тефтери и обмяната на рецепти като пространство на свобода от политическата цензура
90-те на Капка лъкатушат между секс, мусака и революции. И утихват в Германия. Мръсна приказка.