Две филии хляб и едно кюфте между тях. За Владимир Тодоров, който е със завидно добре оформен професионален опит в кулинарията, тази импровизирана късна вечеря се оказва неочаквано доброто вдъхновение. От нея се заражда идеята за създаването на Sando Shop – менюто и интериорът изкристализират за минути. Заедно с Петър Тодоров се заемат да го реализират и създават първото подобно място в София с цяла стена, осеяна в разноцветни манеки неко-та, а както големият неонов надпис еднозначно гласи – кетчуп няма и няма да има.
Когато на японски правиш набързо нещо за хапване с няколко съставки като млечен хляб, яйце и месо например, това се нарича sando. “Един от класическите варианти е katsu sando, който се приготвя с паниран свински котлет, потопен в тонкацу сос“, упътва ни Владимир.
Японският замисъл обаче е примесен с балкански привкус. “Почти всичко, което предлагаме, е смесица между азиатска и българска кухня. Нашият Не-точно рамен е най-добрият пример. Вдъхновен е от класическата рецепта за рамен, но е подправен с добруджанска саламурика, типична за черноморския регион и основна подправка в рибената чорба. Хлебчетата ни на пара пък са заимствани от “уличната храна“ в родния ми Русе, където подобно хлебче с пълнеж от кълцано месо е супер популярно. Там му казваме “паучи“ и много ми напомня за детските години, затова държах да имаме подобно в менюто“, разказва още Владимир.
Онова, което увлича него и екипа му в японската улична кухня обаче, е нещо повече от вкус и потребност от нови преживявания. “Хората и японската култура, отношението и уважението, което имат към храната и продуктите, но и към заобикалящия ги свят“, казва той. Затова в Sando Shop всичко се приготвя на място, с възможно най-качествени съставки и още с влизането усещаш, че стремежът към нулев отпадък не е само “на хартия“. “Голяма част от рецептите са направени така, че онова, което остане от едната, да се вложи някъде другаде“, казва той и допълва: “Стараем се също да не използваме изобщо пластмаса. Сложихме машина за рециклиране на стъкло, защото знаехме, че напитките, които предлагаме, ще са само в стъкло.“
През последната година сменят и менютата си четири пъти. Желанието им е да работят със сезонни продукти, но да се съобразяват и с желанията на клиентите и търсенето. Единственото, което не се е променило от самото начало, е техният Не-точно рамен безспорният им бестселър. Вече подготвят пролетното си меню, а всяка седмица разпалват допълнително интереса с по едно ново предложение.
Sando Shop е на бул. “Патриарх Евтимий“ 14 и онлайн на @thesandoshop