Най-мащабният проект на фондация “Кикимора и Кикимора“ от изминалата година създава мост между поколенията, като представя в различни формати историите на седем лесбийки, израснали във времето на Прехода
01 февруари 2025
Вече втора година фондация “Кикимора и Кикимора“ работи за заздравяването на разнообразната и понякога фрагментирана ЛГБТИ+ общност у нас. След ежегодния фестивал за куиър и феминистко изкуство “Призма“, който се провежда преди Прайда и се превърна в тяхна запазена марка, фондацията представя и най-мащабния си проект, правен досега – “Лесбийски истории“. Създаден като мост между поколенията в лесбийската общност, той включва поредица от шест интервюта със седем лесбийки на възраст над 40 години, достъпни онлайн във видео, аудио и текстови формат.
Първият епизод от поредицата “Лесбийски истории“.
Въпросът за възрастовата граница защо точно над 40 години? – е едновременно сложен и прост. Подобно на много жени на тази възраст, лесбийките над 40 години често остават извън публичното пространство и радара на по-младите членове на ЛГБТИ+ общността. Макар да е ясно, че жени като тях винаги са съществували, следите им често са изтрити, умишлено или неволно, оставяйки въпроса “Къде са те?“ без отговор.
Проектът “Лесбийски истории“ се стреми да запълни тази празнина, като изследва с какво се занимават лесбийките над 40 години в България, какво ги вълнува, разплаква, разсмива.
В своите истории те разказват за какво са благодарни, какво искат да се промени в държавата, както и за какво мечтаят. Така тези седем автобиографични разказа се превръщат в огледало и на това какво е да си жена, която над 40 години се справя с българската действителност.
Седемте истории разкриват детайли и за личните преживявания и пътя към себепознанието във времена, в които примери и ролеви модели почти липсват, а единствената възможност остава просто да бъдеш себе си. В интервютата присъстват разкази за детството и младостта през 80-те и 90-те години на миналия век, които сравняват личното и общественото минало с настоящето. Засегнати са и темите за любовта, израстването, промяната и грижата за себе си.
Фотограф: Габриела Илиева, @gabrielailieva.ph
Сред представените жени попадат познати лица като Деси Петрова Солджъра и Галя Петкова, които си спомнят за първия Прайд в България и атмосферата на легендарния клуб “Спартакус” от първо лице. Интервютата ни срещат още с една от модераторките на лесбийския форум BGLES – Ева, със спортистката и кинезитерапевт Надя, със Зина и Надя, които са двойка от цели 17 години и с художничката и активист Теодора Дончева – Теч.
Всъщност “Лесбийски истории” изгражда мост, който не само свързва поколенията лесбийки в България, но дава на тези на възраст над 40 години възможност да бъдат видими и да оформят сами наратива за това кои са всъщност те. Книгата със същото заглавие, чийто тираж се изчерпа за броени дни след представянето на изданието през ноември, ни кара да се замислим колко много общо има между всички ни, независимо от различията в обстоятелствата и нюансите на житейския ни път.
Фотограф: Габриела Илиева, @gabrielailieva.ph
Затова и от “Кикимора и Кикимора“ подготвят втори тираж, а през 2025 г. ще продължат да търсят героините за развитието на проекта си, готови да разкажат, включително и анонимно, за това какво е да си лесбийка на възраст над 40 години в България.
Пълните интервюта от 2024 г. са в канала на “Кикимора и Кикимора“ в YouTube и в Spotify. За връзка с фондацията пишете на info@kikimora.bg или в социалните мрежи на @kikimorafnd.
Изложбата на Боряна Пандова изследва "отпадъка на дните" – онези незабележими детайли, които оформят градския пейзаж и разкриват абсурда и случайността в "подредения" град”