Форумът WIDE ART е нов проект на образователната платформа за съвременно изкуство и култура Art & Culture Today. На 18 март в “Топлоцентрала“ той ще пресече точките между изкуство и психология, наука, технология, философия, мултижанрови артистични практики и други любопитни сфери. Лектори изявени художници и профилирани специалисти от България и Европа ще представят специално създадени за форума презентации, в които ще стане дума за най-актуалните, ярки и изключителни в естеството си феномени, открития, проблеми, тенденции и парадокси, пречупени не само през техния личен опит, но и през собствения им жизнен интерес към изкуството. Форумът е разделен на три панела.
![](/var/tinymce/upload/2023/3/Georgi%20Toshev.jpg)
Фотограф: Фелия Барух
Първия ще открие журналистът и писател Георги Тошев с разговор за “големите характери в изкуството“. Той ще навлезе в темата са това кои са някои от общите черти, присъщи на хората, успели да реализират изключителни постижения в света на изкуствата, какви качества на характера се изискват за достигането до върховете на креативните индустрии и при какви условия тези успехи се оказват устойчиви както професионално, така и общочовешки. Личният поглед на журналиста Георги Тошев е подплатен от професионалните му срещи с някои от най-значимите световни фигури във визуалните изкуства, музиката, киното, театъра.
![](/var/tinymce/upload/2023/3/SV%20Pic1a.jpg)
След него психоаналитикът Светлозар Василев ще търси връзката между изкуството, биографията и терапията. Под темата ”Психоанализа и съвременно изкуство“ той ще говори за това терапевтичен ли е творческият процес, какво е истинско изкуство. Лекцията му ще предложи отговори на тези въпроси, коментирайки творчеството на Луиз Буржоа и други съвременни художници.
![](/var/tinymce/upload/2023/3/Ivo%20Dimchev%20bw.jpg)
Под заглавието Partners in Crime съвременният артист, хореограф и изпълнител Иво Димчев ще разкрие какво се случва, когато превърнеш публиката в свой съучастник в престъпването на “закона“ или прекрачването на конвенционалните разбирания за взаимодействие между изпълнител и аудитория. Димчев ще изследва психологията и динамиката на това общуване чрез различни свои проекти. В някои от тях зрителите са изкушени да се превърнат в централни актьори в спектакъла, докато в други средата на представлението е изцяло подменена – със собствения ви дом, например.
![](/var/tinymce/upload/2023/3/Maria%20Vassileva%20bw.jpg)
Във втория панел кураторът Мария Василева ще говори по темата ”В дебрите на Балканите или как Западът откри Изтока“, базирайки се на няколко ключови изложби, случили се в края на 20-ти и началото на 21-ви век, чиито куратори се опитват да покажат картината на съвременното изкуство в бившите социалистически страни и да привлекат вниманието на останалия свят. Сред тях се откроява и поглед към това как българското съвременно изкуство се бори за своето място в собствената си страна.
![](/var/tinymce/upload/2023/3/Taras%20Chernienko.jpg)
Украинският хореограф Тарас Черниенко ще изследва произхода и взаимодействията между изкуство и война. Откакто съществува човечеството, изкуството и войната са неизменна част от еволюцията и изразността ни. Въпреки всички ужаси и зверства, свързани с войната, тя, също така, е първопричина за създаването на шедьоври и формирането на изключителни художници, които рефлектират върху същността й. Дали феноменът на войната е вид човешка потребност или тя е нещо, от което можем и трябва да се дистанцираме окончателно, ще разберем от Черниенко с осигурен на български превод.
![](/var/tinymce/upload/2023/3/Teddy%20%26%20Rado%20bw.jpg)
Изкуствоведите Теодора Константинова & Радослав Механджийски ще говорят за изкуството като социален експеримент, изхождайки от твърдението, че съвременното изкуство е пространство на абсолютна свобода. Сред огромното разнообразие от подходи ще открием и произведения, чиято художествена креативност се реализира през непосредствената реалност – през обществото, неговата психология и ежедневие. Ще вникнем в същината и замисъла на някои от най-значимите примери за това.
![](/var/tinymce/upload/2023/3/Niki%20Nedelchev%20bw.jpg)
В трета, заключителна част форума ще закрият бизнесменът и колекционер Николай Неделчев, който ще разкрие за това какво е мисленето на колекционера, какви са неговите подбуди да инвестира време и средства във формирането на обширна колекция от произведения на изкуството, както и кои са общите характеристики на колекционерската страст по принцип и как тази страст се развива и еволюира във времето.
![](/var/tinymce/upload/2023/3/Mariana%20Todorova%201.jpg)
Фотограф: Боряна Пандова, за "Виж!"
След него футурологът д-р Мариана Тодорова, специализирала в Harvard Kennedy School, в международната програма за лидерство (IVLP) и в Китайската академия за управление, ще обърне внимание на сблъсъка между творческия импулс и изкуствения интелект. През 2019 г. Тодорова е съавтор на книгата: “Future studies and counterfactual analysis. Seeds of the future”, заедно с известния американски футурист Теодор Гордън (един от създателите на проект “Аполо“ за кацане на Луната). През 2020 г. тя издава своя собствена книга на български език: “Изкуствен интелект. Кратка история на развитието и етични аспекти по темата ”. Тодорова е председател на Millennium project, България, посланик на организацията “Hera city“, както и член на Световната академия на изкуствата и науките. Миналата година Тодорова представлява България в ЮНЕСКО в междуправителствената среща за изработване на етическа рамка за изкуствен интелект.
![](/var/tinymce/upload/2023/3/Giuseppe%20Lo%20Schiavo%201.jpg)
Финалът е запазен за италианския съвременен художник Джузепе Ло Скиаво, който ще зададе въпроса можем ли да възприемаме технологията като жив организъм и ще се опита да отговори на въпросите: Възможно ли е да забележим живот в онлайн мрежата от информация – в дигитална форма? Можем ли да възприемаме технологията и свръхскоростния информационен обмен като нова форма на организъм? По време на събитието Ло Скиаво ще предизвика аудиторията да открие вид дигитално художествено “същество“ и да общува с него. Разговорът с него ще е с осигурен превод на български език.
Пълната програма на събитието е на www.ARTandCulture.Today. Цялостната визия е дело на Анна Симеонов. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура“ по “Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации”.
Билетите за форума WIDE ART предлагат две опции – за присъствие на място, както и за гледане на живо или на запис онлайн.
КОГА: 13 – 18:30 ч., 18 март
КЪДЕ: "Топлоцентрала"