Новият мултидисциплинарен форум WIDE ART кани специалисти от различни сфери да споделят опит и познания за изкуството днес
Форумът WIDE ART е нов проект на образователната платформа за съвременно изкуство и култура Art & Culture Today. На 18 март в “Топлоцентрала“ той ще пресече точките между изкуство и психология, наука, технология, философия, мултижанрови артистични практики и други любопитни сфери. Лектори изявени художници и профилирани специалисти от България и Европа ще представят специално създадени за форума презентации, в които ще стане дума за най-актуалните, ярки и изключителни в естеството си феномени, открития, проблеми, тенденции и парадокси, пречупени не само през техния личен опит, но и през собствения им жизнен интерес към изкуството. Форумът е разделен на три панела.
Фотограф: Фелия Барух
Първия ще открие журналистът и писател Георги Тошев с разговор за “големите характери в изкуството“. Той ще навлезе в темата са това кои са някои от общите черти, присъщи на хората, успели да реализират изключителни постижения в света на изкуствата, какви качества на характера се изискват за достигането до върховете на креативните индустрии и при какви условия тези успехи се оказват устойчиви както професионално, така и общочовешки. Личният поглед на журналиста Георги Тошев е подплатен от професионалните му срещи с някои от най-значимите световни фигури във визуалните изкуства, музиката, киното, театъра.
След него психоаналитикът Светлозар Василев ще търси връзката между изкуството, биографията и терапията. Под темата ”Психоанализа и съвременно изкуство“ той ще говори за това терапевтичен ли е творческият процес, какво е истинско изкуство. Лекцията му ще предложи отговори на тези въпроси, коментирайки творчеството на Луиз Буржоа и други съвременни художници.
Под заглавието Partners in Crime съвременният артист, хореограф и изпълнител Иво Димчев ще разкрие какво се случва, когато превърнеш публиката в свой съучастник в престъпването на “закона“ или прекрачването на конвенционалните разбирания за взаимодействие между изпълнител и аудитория. Димчев ще изследва психологията и динамиката на това общуване чрез различни свои проекти. В някои от тях зрителите са изкушени да се превърнат в централни актьори в спектакъла, докато в други средата на представлението е изцяло подменена – със собствения ви дом, например.
Във втория панел кураторът Мария Василева ще говори по темата ”В дебрите на Балканите или как Западът откри Изтока“, базирайки се на няколко ключови изложби, случили се в края на 20-ти и началото на 21-ви век, чиито куратори се опитват да покажат картината на съвременното изкуство в бившите социалистически страни и да привлекат вниманието на останалия свят. Сред тях се откроява и поглед към това как българското съвременно изкуство се бори за своето място в собствената си страна.
Украинският хореограф Тарас Черниенко ще изследва произхода и взаимодействията между изкуство и война. Откакто съществува човечеството, изкуството и войната са неизменна част от еволюцията и изразността ни. Въпреки всички ужаси и зверства, свързани с войната, тя, също така, е първопричина за създаването на шедьоври и формирането на изключителни художници, които рефлектират върху същността й. Дали феноменът на войната е вид човешка потребност или тя е нещо, от което можем и трябва да се дистанцираме окончателно, ще разберем от Черниенко с осигурен на български превод.
Изкуствоведите Теодора Константинова & Радослав Механджийски ще говорят за изкуството като социален експеримент, изхождайки от твърдението, че съвременното изкуство е пространство на абсолютна свобода. Сред огромното разнообразие от подходи ще открием и произведения, чиято художествена креативност се реализира през непосредствената реалност – през обществото, неговата психология и ежедневие. Ще вникнем в същината и замисъла на някои от най-значимите примери за това.
В трета, заключителна част форума ще закрият бизнесменът и колекционер Николай Неделчев, който ще разкрие за това какво е мисленето на колекционера, какви са неговите подбуди да инвестира време и средства във формирането на обширна колекция от произведения на изкуството, както и кои са общите характеристики на колекционерската страст по принцип и как тази страст се развива и еволюира във времето.
Фотограф: Боряна Пандова, за "Виж!"
След него футурологът д-р Мариана Тодорова, специализирала в Harvard Kennedy School, в международната програма за лидерство (IVLP) и в Китайската академия за управление, ще обърне внимание на сблъсъка между творческия импулс и изкуствения интелект. През 2019 г. Тодорова е съавтор на книгата: “Future studies and counterfactual analysis. Seeds of the future”, заедно с известния американски футурист Теодор Гордън (един от създателите на проект “Аполо“ за кацане на Луната). През 2020 г. тя издава своя собствена книга на български език: “Изкуствен интелект. Кратка история на развитието и етични аспекти по темата ”. Тодорова е председател на Millennium project, България, посланик на организацията “Hera city“, както и член на Световната академия на изкуствата и науките. Миналата година Тодорова представлява България в ЮНЕСКО в междуправителствената среща за изработване на етическа рамка за изкуствен интелект.
Финалът е запазен за италианския съвременен художник Джузепе Ло Скиаво, който ще зададе въпроса можем ли да възприемаме технологията като жив организъм и ще се опита да отговори на въпросите: Възможно ли е да забележим живот в онлайн мрежата от информация – в дигитална форма? Можем ли да възприемаме технологията и свръхскоростния информационен обмен като нова форма на организъм? По време на събитието Ло Скиаво ще предизвика аудиторията да открие вид дигитално художествено “същество“ и да общува с него. Разговорът с него ще е с осигурен превод на български език.
Пълната програма на събитието е на www.ARTandCulture.Today. Цялостната визия е дело на Анна Симеонов. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура“ по “Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации”.
Билетите за форума WIDE ART предлагат две опции – за присъствие на място, както и за гледане на живо или на запис онлайн.
КОГА: 13 – 18:30 ч., 18 март
КЪДЕ: "Топлоцентрала"
Месечно "кареграфиране" на план за обиколка на колкото се може повече от програмата в КАРÉ
Парти поредицата ни дава добър повод да открием отново сезона на танците и добрата музика в София
Платформата PICTOPLASMA, която се фокусира върху дизайн на герои и персонажи, акостира за първи път у нас с форум лекции, работилници и изложба във Варна през септември и в София през октомври