В три септемврийски вечери Гьоте Институт България ще даде възможност на любителите на съвременото изкуството да се срещнат лично с трима интересни творци. Всеки от тях ще говори не само за своите най-нови творби, но и за вече познати на публиката произведения.
ВАДИМ ФИШКИН
Макар творби на Вадим Фишкин и преди да са били в България, тази година той за пръв път идва лично в страната ни. Художник, изследовател, инженер, техник и поет, той е в София по покана на Школата за млади художници на ИСИ – София Близки срещи – Визуални диалози School4artists, подкрепена от Столичната програма Култура, като един от менторите на участниците. Фишкин е роден в Русия, но живее и работи в Словения. На 9 септември Фишкин ще представи най-значимите си творби и ще сподели опита си като многократен участник във Венецианското биенале и един от малкото в историята, които са представлявали различни страни. Творбите му се отличават с пост-концептуална практика, която съчетава изкуство, наука и съвременни технологии. В своите обекти, скулптури, инсталации и експериментална сценография, Фишкин съумява да подчини използваните технологии, научните изследвания и практическите очевидности на художествени алегории, поетични миражи и магии, подправени с много привлекателно чувство за хумор. Фокусът обаче пада върху това, което тяхното използване говори за нас самите.
МАЙК БУШЕ
На 11 септември в Гьоте-институт от 18:30 ч. ще можем да станем част от ексклузивната предварителна среща с Майк Буше. Той е американски артист, едно от утвърдените имена на световното съвременното изкуство, който живее в Германия. На предварителната среща в столицата Буше ще представи някои от емблематичните си проекти, сред които са „Watershed“ – пренасяне на къща от САЩ до Венеция и „Flat Desert Cola Pool“ – плувен басейн, пълен със специална течност, с която може и да се рисува. Чрез изкуство в проектите си Буше изследва образите на капиталистическото масово производство, механизмите на властта, социалния контрол и тяхната връзка с човешките желания и удоволствия. Няколко дни след това той ще замине за Пловдив, където ще лично ще открие първата си самостоятелна изложба в галерия SARIEV Contemporary – датата е 15, първата вечер от фестивала НОЩ Пловдив, а изложбата носи името „Personal Idano”.
БРИТА ПЕТЕРС
На 18 септември от 18:30 ч. предстои презентацията на една дама – Брита Петерс. Куратор на свободна практика, няколко години тя работи като директорка на художественото сдружение Нarburger Bahnhof. От 2015 г. насам е позната на публиката като куратор на Скулптурните проекти в Мюнстер, Германия - едни от най-важните събитя за скулптура в градска среда. Този форум се провежда един път на всеки десет години, а тазгодишният художествен ръководител е Каспър Кьониг. Тримата заедно с Мариана Вагнер излседват въпросите за преживяването на тялото, времето и пространството във времена на засилваща се дигитализация. На българската публика Петерс ще представи историята на скулптурната изложба и ще разкаже повече за някои от проектите в настоящото издание. Посещението на Петерс в България е част от проекта „Без дистанция / Отворена скулптура“ на Депо Скулптура (София).
И трите събития са с вход свободен, като е осигурен и симултанен превод.