Платформата „Световен театър в София“, която вече седемнадесет години кани международни театрални и танцови продукции на столичните сцени, както и дигитално - на софийските екрани, предстои от 4 до 24 юни и програмата е изпълнена с актуални заглавия на чуждестранни автори и режисьори, част от които гостуват ексклузивно и то веднага след премиерните си участия в международни форуми и фестивали.
Едно от тях е „Да яздиш облак“ на Руби Мруе, който ще открие фестивала на 4 юни в „Топлоцентрала“. Българската публика вече се е срещала с вълнуващия документален театър на базирания в Берлин ливански режисьор през 2010 г. със спектакъла „В търсене на изчезналия служител”. Оттогава насам световната кариера на Мруе не спира да се развива и той представя свои работи в сферата на театъра и визуалните изкуства на места като Музея за съвременно изкуство МоМа в Ню Йорк, Център „Помпиду“ в Париж, Тейт Модърн в Лондон, като междувременно е бил и асоцииран режисьор на престижния немския театър Мюнхнеркамершпиле.
„Да яздиш облак“
В основата на новия му спектакъл „Да яздиш облак“ е историята на собствения му брат Ясер Мруе, когото ще видим и на сцената. След като бива ранен в Ливанската гражданска война, Ясер губи способността си да използва думи и започва да снима видеоклипове. Прожектирането им се слива с разказа за спомените му, което рисува субективната картина на политическите промени в Ливан. Така „Да яздиш облак“ дава повод за размисъл за крехкия процес на създаване на лична биография – една сложна мрежа между памет, фикция и политическа реалност.
Другото голямо име, до чиято нова творба публиката в София ще има възможност да се докосне отново е италианския режисьор и носител на европейската награда „Нови театрални реалности“ Пипо Делбано. След като през 2015 г. той представи в столицата „Орхидеи“, тази година се завръща с „Любов“ на 8 юни цената на Сатиричния театър.
„Любов“
„Любов“ е покана за поетично, театрално-музикално пътешествие с отправна точка Португалия – страна, потопена в образи на силна меланхолия, с език и музика, наситени с фина мекота. Въздействащото звучене на португалското фадо експлодира в енергичните изблици на певците, а хипнотичният глас на Делбоно изпълнява стихове на един от най-големите поети на ХХ в. (Карлус Друмонд ди Андради, Жак Превер, Райнер Мария Рилке и др). Спектакълът, който гостува с подкрепата на Италианския културен институт в София, възпява любовта като изживяване, което кара струните на сърцето да вибрират и при най-малкото докосване.
На 15 юни в Народен театър „Иван Вазов“ предстои и гостуването на световноизвестния британски театрален тандем Деклам Донелан и Ник Ормерод. Техният нов спектакъл „Животът е сън“ е реализиран с Националната компания за класически театър в Мадрид и веднага след Сфия ще се отправи към театралния фестивал в Единбург.
„Животът е сън“
Постановките на Донелан и Ормерод са популярни заради проникновените съвременни интерпретации на класическата драматургия и високото актьорско майсторство. За първи път те гостуват в България през 1987 г. с „Дванайсета нощ“ от Уилям Шекспир, а след това през 1994 г. с „Както ви харесва“, представен на сцената на Народния театър. През 2008 г. показаха у нас и френската постановка на „Андромаха“ от Расин, създадена в театъра на Питър Брук „Буф дю Нор“ в Париж.
Този път те ще предложат своя прочит на емблематичната пиеса на Калдерон от XVII век, известен също като Испанският златен век, със заложените в нея теми за свободната воля, съдбата и мистериозността на живота.
В дигиталната програма на фестивала, която представя част от големите театрални заглавия чрез прожекции на живо в киносалони в столицата, са включени седем заглавия.
Сред тях попадат „Животът на Пи“ от Ян Мартел в адаптация на Лолита Чакрабарти и режисьора Макс Уебстър като продукция на Simon Friend Entertainment. Спектакълът ще бъде прожектиран на 14 юни в Cinema City в Mall Sofia.Успехът на хитовия спектакъл на Макс Уебстър със сигурност има общо с факта, че книгата печели престижната награда „Ман Букър“, а филмовата адаптация на Анг Лий печели и „Оскар“. На сцената режисьорът пресъздава историята на 16-годишното момче Пи и неговото пътешествие на сал с хиена, зебра, орангутан и кралски бенгалски тигър с помощта на завладяваща актьорска игра, театрални кукли и модерни визуални ефекти, което през 2022 г. носи на спектакъла награда „Оливие“ за най-добра пиеса, главна мъжка роля, поддържаща мъжка роля, сценография и светлинен дизайн.
„Животът на Пи“
Другият голям акцент в дигиталната програма е „Чайка“ от Антон П. Чехов във версия на Аня Райс с режисьор Джейми Лойд, който бе номиниран за театралните награди на Evening Standard за режисура и за водеща женска роля (Индира Варма).
В тази нова версия на класическа пиеса на Чехов за любовта и самотата, която можем да гледаме на 21 юни, Емилия Кларк („Игра на тронове“) прави своя дебют на театрална сцена в лондонския Уест Енд. Тя, заедно с актьорите Том Рис Харис, Даниел Монкс, Софи Ву, Индира Варма, Джейсън Барнет, Робърт Гленистър, Мика Оникс Джонсън, Джералд Кид, Сара Поуел, Кейти Бухолц, Тина Харис, Джоузеф Лангдън, Дейвид Лий-Джоунс ни пренасят в отдалечено имени в провинцията, където се срещат съдбите на: млада жена, която отчаяно търси слава и спасение от досегашния си живот; млад мъж, койот копнее за жената на мечтите си; успешен писател търси признание, че е постигнал нещо; актриса, която иска да се пребори с превратностите на времето.
Прожекциите на спектаклите от програмата са на английски език с български субтитри.
Пълната програма и подробна информация за „Световен театър в София 2023“ може да откриете на сайта viafest.org. Билети за постановките се продават на касите и онлайн в сайтовете на съответните сцени-домакини.