Как за една година трима приятели, обединени от любовта към музиката и София, създават едно от най-активните и разнообразни онлайн радиа
През март алтернативното онлайн радиото Off Beat отбеляза една година от първото си излъчване във виртуалния ефир. Освен че програмата му предлага шарен избор от селекция на разнородни артисти от клубната, електронната и експерименталната сцена по света и у нас, студиото им на площад “Славейков“ се е превърнало в удобна точка за сформирането на мини общност, обединена около насладата от различни стилови предпочитания, в която на по бира можеш да чуеш или срещнеш нови изпълнители и приятели. Заедно с Jägermeister поканихме основателите му Георги Чунчуков, Веселин Коев и Пламен Пашов да ни разкажат за решението да създадат такъв тип платформа, как изпъкват в морето от онлайн радиа, има ли раздвижване на българската музикална сцена през последните години, кои са местните изпълнители, за които искат да чуват повече и с какви планове за развитие навлизат във втората година от Off Beat-ието си.
Каква беше мотивацията ви да създадете Off Beat и с какво радиото ви се различава като съдържание и концепция от вече съществуващите?
Създадохме Off Beat, защото много обичаме музика, обичаме и София и решихме, че градът заслужава да си има едно свободно алтернативно онлайн радио, както повечето други европейски столици, което да дава поле за изява на нови и утвърдени артисти без жанрови и комерсиални рамки. Важен фактор е, че студиото ни се намира на страхотна локация на площад “Славейков“ и е отворено пространство, в което всеки е добре дошъл да изпие по бира, да послуша музика и да се запознае с нови хора. Това спомага и за формирането на общност от хора с общи интереси, които да комуникират, споделят и колаборират помежду си.
Кои са основните движещи сили в екипа и какво ви събра и кои са полезните различния помежду ви?
Тримата сме добри приятели от доста преди да стартираме Off Beat. Запознахме сме се покрай различни музикални събития - концерти, репетиции и партита, на които сме ходили като тийнейджъри. Разбира се, всеки човек си е отделна вселена и си има своите качества и особености, но ние се допълваме и разбираме добре. Знаем, че можем да разчитаме един на друг. В кръга на шегата, едно полезно различие помежду ни е това, че имаме различен вкус за жени, което е ценно, понеже не се караме за това.
Фотограф: Емил Тодоров
Как оценявате развитието на българската музикална сцена през последните години – има ли раздвижване и на какво се дължи?
Като цяло в България винаги е имало талантливи артисти, които правят качествени неща, но проблемът е, че липсва индустрия за по-ъндърграунд и алтернативна музика. Това може би е породено от факта, че няма достатъчно публика (и съответно пари) и затова почти никой не се хваща да промотира, рекламира и инвестира в подобни артисти и събития. Всичко се прави “на мускули” и често с финансова загуба. Но за това не са виновни нито артистите, нито медиите, нито клубовете и промоутърите, нито публиката. За съжаление огромна част от българите много трудно се справят финансово и съответно няма как да очакваме да се интересуват от по-задълбочена култура, когато на дневен ред стои въпросът как да си платят наема и храната за месеца. А дори и да решат някой път да посетят някое културно събитие, ще заложат на сигурното и популярното, за да намалят риска от това да си дадат парите “на вятъра” и да прекарат нощта в празен клуб или да чуят някой непознат за тях диджей или музикант, който да се окаже, че не им допада. Казвайки всичко това, все пак музикалната сцена определено се развива в добра посока – има страхотни артисти, клубове и събития и се надяваме, че с повишаването на стандарта на живот и музикалната култура на хората в България всичко ще върви напред и нагоре. Надяваме се, че и ние с нашата платформа подпомагаме това.
Кои са местните музикални артисти, за които според вас не се говори достатъчно?
Такива има прекалено много и няма как да ги изброим всички тук. Просто слушайте Off Beat, четете/гледайте специализирани медии като Fonoteka Elektrika и “ВИЖ!”, ходете по малките клубове и ще ги откриете.
С натрупания за година опит какво ново предвиждате и какво бихте искали да промените или надградите?
Първата година мина доста успешно и съдейки по реакциите на хората, наистина е имало нужда от такова нещо в България, което ни мотивира да продължаваме и постоянно да подобряваме всичко, което правим. Някои от следващите стъпки, които искаме да предприемем са – 24/7 ефир, имплементиране на видео съдържание, повече и по-разнообразни събития, повече колаборации с различни организации и брандове, облагородяване на студиото и бара към него. Също мислим да разширим екипа с участието на доброволци, понеже работата наистина е много и ние често се чувстваме ограничени от липсата на време и/или финансови ресурси, което е и причината понякога нещата да не се случват с темповете, с които ни се иска.
Фотограф: Емил Тодоров
Кои са музикалните точки на София (освен радиото, разбира се), в които се чувствате като у дома си и защо?
У дома се чувстваме в клуб DOM (разбира се). Същото важи и за клубовете Tell Me, Brut, Micro (който през деня е и магазин за плочи) и KUPE. Друга важна музикална точка е TABA Record Store, което отново е магазин за плочи, в който се правят и малки събития. Всички тези места развиват музикалната култура в София, без да се водят главно от финансови мотиви, а по-скоро гледат на първо място да правят неща, които ги кефят. По тези места се усеща едно чувство на свобода – да можеш да бъдеш себе си, да танцуваш и изглеждаш, както искаш, да правиш каквото искаш без страх, че някой ще те съди или че охраните ще те изгонят. Това привлича свободни, алтернативни и колоритни хора, които на други места биха се чувствали не на място. На нас с такива хора ни харесва да общуваме, като с голяма част от тях се запознахме покрай Off Beat и завързахме някои страхотни приятелства, което е може би най-ценното.
С какво може да ви спечели или загуби даден артист?
Печелят ни тези, които са автентични и си личи, че правят каквото правят от любов и нужда да създават и споделят, а не с някаква цел, било то финансова, социална или друга, различна от лично удовлетворение. Когато нагласата е такава, и самият резултат обикновено е по-добър и интересен.
Какво прави един клуб безопасно място?
Със сигурност не и страшните охрани. В един клуб е важно да се чувстваш свободен, приет и уважаван. Това зависи от всеки един човек, който е вътре - бармани, охрани, гардеробиери и всички посетители (включително и теб самия).
Кое е според вас универсалното средство, което винаги може да "спаси" нощта?
Шотове.
***
Tова интервю е част от поредицата #savethenight, която се осъществява със съдействието на Jägermeister. В рубриката всеки месец ви срещаме с популярни имена от електронната сцена и нощния живот, които споделят личните си предпочитания за музика, начини за разпускане и рецепти за спасяване на нощта.
С дебютния си албум “Introverse” групата на Али Абдала – ALI отбеляза нов връх в една от най-силните години от съществуването си от 2015 г. насам
Двете съставни части на trohi застават зад няколко любопитни проекта през година и с радост отбелязват, че хората ходят по музикални събития с все по-малко предубеждения