Четири години след като отвори врати One Book Bookstore се преобразява в курирана книжарница с подбрани заглавия на малки български независими издателства. Официалното откриване беше през януари, а на 4 февруари книжарницата ще представи “Маус” - графичният роман на американския писател и художник Арт Спигелман, отличен с награда “Пулицър” и една от важните творби в историята на съвременната литература. “Маус” излиза с първи превод на български език от издателство “Нике” в превод на Владимир Полеганов.
В обновеното пространство на One Book Bookstore ще открием още селекция от книги на издателствата “Аквариус”, “Атлантис-КЛ”, “Бегемот”, “Издателство за поезия ДА”, “Кота 0”, “Критика и Хуманизъм”, “Нике”, “Пеат Некогаш”, “Метеор”, “СОНМ”, а през следващите месеци книжарницата ще допълни постоянната си селекция с още книги от други издатели.
Февруарският ни брой е посветен на темата за “страшното”, ужаса, хорър културата и техните проявления в киното, музиката, театъра, визуалните изкуства и литературата. По този повод поканихме създателя на One Book Bookstore, Дани Радичков, да представи три свой любими книги, посветени на страха, които можем да открием там.

“Голем” на Густав Майринк (изд. “Нике”)
“Голем” на австрийския писател Густав Майринк – мистик, самоубиец, будист, банкер. Той разказва историята на бижутера Атаназиус Пернат, който се лута между мъглите и халюцинациите на малките улици в Прага, докато се опитва да хване дирите на митичното същество. Текстът използва мита за смятан от някои първообраза на Франкенщайн и след написването си служи за създаването на един от първите хорър филми от 1920 година. “Голем се крие в царството на легендите… Говорят, че тази легенда води началото си от XVII век. Според изгубените указания на Kабала един равин направил изкуствен човек… От него обаче не излязъл същински човек, той бил само някакво глухо, полусъзнателно същество.”

“Произведения 1: Сънища във вещерската къща” на Хауърд Лъвкрафт (изд. “Метеор”)
Лъвкрафт, бащата на зловещия Ктхулу, създателят на кошмарните истории и всепризнатият майстор на ужаса по цял свят е едно от онези имена, което е синоним на страшното и странното. В “Сънища във вещерската къща” откриваме не само някои от неговите малко по-познати художествени текстове, но и неговата биография и философски идеи. “Откъде да знаем дали тази форма на атомно и молекулярно движение, наречена “живот”, е най-висшата от всички форми? Може би доминиращото същество – най-разумното и богоподобно измежду всички създания – е невидим газ! Или е може би пламтяща и сияйна маса от разтопен звезден прах. Кой може да каже, че хората имат душа, докато скалите нямат?”

“Дневникът на Сатаната” на Леонид Андреев (изд. СОНМ)
Една от основополагащите фигури на експресионизма в руската литература от края на XIX и началото на XX век, Леонид Андреев влиза в списъка с книга, която използва за заглавие повелителя на всички зли сили – самият дявол или “Дневникът на Сатаната”. Дяволът се преоблича като милионер, за да се позабавлява на земята и през пътуването си сваля с един замах жалките маски на човешкия порок. Зловеща не сама по себе си, но зловеща с ужаса на тривиалната реалност - низостта на човешкото същество, книгата обръща поглед към онова, което е най-страшно. Самите ние. Ако кажа, че няма дяволи, ще те излъжа. Но ако кажа, че съществуват, също ще те излъжа... Виждаш ли колко е трудно, колко е безсмислено, приятелю! Дори и за моето въплъщение в човешки образ, от което преди десет дни започна земният ми живот, не мога да ти разкажа достатъчно разбираемо. Първо, забрави за любимите си космати, рогати и крилати дяволи, които бълват огън, превръщат глинените късове в злато, а старците – в изкусителни младежи, и след като направят всичко това и наприказват куп глупости, начаса изчезват от сцената – и запомни: когато поискаме да дойдем на твоята земя, ние трябва да се въплътим в човешки образ.
Всички книги можем да открием в One Book Bookstore на ул. “Върбица” 8.