Когато стане дума за допитване и обсъждане на големи проекти, рядко някой се сеща да чуе мнението на децата. Не и арх. Десислава Стоянова от студио Motto. От няколко години тя води редовен предмет “Архитектура за деца“ два пъти седмично за учениците в различните етапи от Частно основно училище “Селестен Френе“ в Бургас.
Казва, че когато става дума за работата ѝ с децата и архитектурата, обича да цитира Ян Геел и неговото твърдение, че “град, който е добър за децата, е добър за всички“. Затова през годините с учениците в отделните класове изучават различни архитектурни понятия и създават проекти чрез проучване на материали, история, функции и работа в екип.
Детска архитектура работилница “Жилище в план”, 2022 г. Фотограф: Smile G Photography
През тази година темата им на фокус е Бургас. В процеса опознават историята на архитектурата на града и неговите символи през годините. Минават през сградите на известни архитекти като Рикардо Тоскани, откриват характерни повтарящи се елементи от града, и обсъждат възможни подобрения. Така например правят проекти за спирки на градския транспорт, за постовете на спасителите на плажа, за училищни дворове, както и за общностни междублокови пространства. Най-мащабният и продължителен проект е свързан с опознаването на т.нар. “Дупка“ до площад “Тройката“, която вече десетилетия зее в сърцето на Бургас и едва отскоро има “светлина в тунела“ на нейното преобразяване.
Общностни пространства в жил. комплекси
Децата от класа по архитектура получават възможност да представят свои модели за това в какво си представят да се превърне града им пред неформална група – съставена от урбанист, общински експерт, антрополог и архитект. Училището се опитва да наложи идеята, че най-малките жители на града могат да бъдат коректив и полезен източник на идеи, а изслушването им може да бъде добра практика при планиране на градската среда. Децата например виждат в мястото възможност за запълването на различни нужди и решаване на социални проблеми. Сред проектите им има идеи за открито пространство с гигантско катераческо дърво и развлекателно влакче, съчетано с търговска зона и място за отдих, модерен дом за бедни заедно с център за придобиване на нови знания, хотел с лиани и площадка за скайдайвинг заедно с Музей на бъдещето и площадка за панорамна гледка над “миналото на Дупката“. Не липсват и идеи за проекти, фокусирани върху животински свят като котешко кафене, хотел за кучета и облагородено зелено пространство за настоящите живи обитатели на обраслата в момента пропаст, създадена в миналото за Градски универсален магазин.
Повече на frene.bg и www.studiomotto.com.