Сградите – тези внушителни материални отпечатъци на времето, обикновено ни “говорят“ визуално и естетически, но изложбата “Векът на зданието“ ни предлага нов повод да се вгледаме в историята под обвивката. Тя е посветена на една от емблематичните софийски постройки на ъгъла на улиците “Славянска“ и “Г. Бенковски“ и проследява 110-годишната история на този своеобразен паметник, разказан през няколко гледни точки.
В изложбата ще чуете оригиналните дискусии, предшестващи архитектурния конкурс от 1911 г., запазени в Държавна агенция “Архиви“. Ще видите и документални снимки от стара София от началото на XX в. плод на изследователския труд на Виктор Михайлов от сайта stara.sofia.com.
Представени са и чертежи и архитектурни планове от оригиналния замисъл на архитектурното трио “Димов, Ничев и Фингов”, за които разказва д-р Боряна Вълчанова. Проф. Милена Георгиева пък разкрива самоличността на декораторите на интериора, сред които се откроява името на Харалампи Тачев, проектирал уникалните 48 емблеми на занаятите в Заседателната зала на втори етаж. Архивът на реставраторката проф.
Миглена Прашкова разказва за 6-месечния реставрационен процес през 2003 г. А разходка из сградата показва и различни кътчета от забележителната постройка, уловени от фотографите Росина Пейчева, Галя Йотова и Добрин Кашавелов.
Всичко това е съпроводено и от съпътстваща образователна програма със събития, включително и за деца.
КОГА: до 19 февруари
КЪДЕ: Галерия Credo Bonum, София
Снимки: Credo Bonum