Идеята
Централизацията на съвременно изкуство в България отдавна имаше нужда от силно разтърсване и редица интересни проекти и събития вече започват да правят успешни пробиви в тази посока. Едно от тях бе провелото се миналата година първо издание на форума за съвременно изкуство БУНА във Варна. То направи износ на галерии, артисти и организации в съвременния визуален сектор от цялата страна, както и от международната сцена, като ги извади от т.нар. “зона на комфорт“ и предизвика приятен, но и полезен нов повод за срещи, размисли и наблюдения.
Български Архитектурен Модернизъм – тур и намеса в градска среда на София Димова / Фотографи: Денислав Стойчев и Михаела Аройо, БУНА 2023
Самата му поява беше бунтарска, защото събитие с подобни размери не се бе случвало в града, въпреки че е свързван с първите примери за съвременно изкуство у нас още от 80-те години и в него се появяват някои от първите частни галерии след края на комунистическия режим през 1989 г. Зад събитието стоят кураторката Ралица Герасимова и Калина Жечева – ръководител на пространство ReBonkers, което успешно възстановява историческите връзки с изграждане на нова устойчива артистична сцена в града.
Лъчезар Бояджиев представя инсталацията на ИСИ / Фотографи: Денислав Стойчев и Михаела Аройо, БУНА 2023
Втора БУНА
Доказателството, че идеята им се посрещна повече от добре, е задаващата се тази година Втора БУНА. Тя ще се проведе от 24 до 26 май, а нейна водеща тема ще е “Природата на връзките“. Така БУНА ще има отново повод да разплиска из разнообразни локации във варненския залив съвременно визуално изкуство, музика и дебати, а редица съпътстващи събития ще продължат да се случват до 2 юни.
“БУНА е метафора за пресечната точка на брега и морето, тъй както и художественото изразяване е опит за себеотстояване пред талазите на сложния човешки свят. В търсене на индивидуалното като градивна част на общността, се стремим да създадем един многогласен хор с множество отправни точки, водещи към една и съща цел“, казват неговите организатори, които тази година правят и няколко нововъведения.
Концерт на група “КАКЕ“ в клуб “Ментол” / Фотографи: Денислав Стойчев и Михаела Аройо, БУНА 2023
Едно от тях е изборът на куратор на изданието. В случая това ще бъде Ирина Баткова, а общата тема, която тя разработва “Природата на връзките“ ще отправи поглед към екологията като продукт на човешкото общуване.
Друга новост ще е отворената покана към визуалните организации. Александър Вълчев пък ще влезе в ролята на куратор за намеси в градска среда, така че изкуството да се появи в неочаквани и впечатляващи форми и извън обичайните за това места. Ще бъде присъдена и първата награда БУНА от жури, чийто състав ще бъде оповестен съвсем скоро.
Никола Михов поставя изложбата на Михаил Новаков “Долината на Смъртта” в ReBonkers / Фотографи: Денислав Стойчев и Михаела Аройо, БУНА 2023
За тези и още новини около предстоящото издание на децентрализирания форум за съвременно визуално изкуство следете каналите на БУНА и се подгответе да се изправите на първите му линии през пролетта.
ЗА ПОВЕЧЕ ИНФОРМАЦИЯ СЛЕДЕТЕ BUNAVARNA.COM И @BUNA.VARNA