Лавинообразното навлизане на изкуствения интелект в зрителното ни поле превърна визуалните изкуства в занимание с допълнителна условност. Въпреки множеството първоначални притеснения на творците, всъщност се оказа, че онези, които са уверени в идеите си, виждат в това по-скоро нов инструмент и условие, а не заплаха. Все по-търсени и намирани са теми, засягащи малки общности. Колективите сякаш започнаха да изместват собствените имена. В анимацията пък има все повече международни инициативи за колаборации и копродукции, което е допълнителна врата за местните творци. В София се наблюдава и приятна гъстота на качествени изложби и публика, която не се поддава лесно на манипулации и е жадна за още. В търсене на още интересни тенденции, равносметка на изминалата и прогнози за следващата година потърсихме трима творци от различни сфери.
Документалният фотограф Михаела Аройо представи тази година изложбата “Сънувам на български“ в галерия “Синтезис“ и с това насочи фокуса към бесарабските българи в Модлова и Украйна – тема, по която работи вече 4-5 години и покрай която предприема общо 15 пътувания до Бесарабия и обратно. По думите ѝ такова дългосрочно отдаване неминуемо обръща погледа към историята, но и навътре в самите нас. Затова и Аройо смята, че ще прекрачи прага на новата година с по-бистър ум, а и с вълнението от предстоящото ѝ участие в VII Mentor Program, което обещава цяла година нови знания и вдъхновение.
Изкуственият и естественият интелект във фотографията
Несъмнено, поне в моя кръг, най-много се говори за влиянието на изкуствения интелект върху фотографията. Виждам фотографи, които го използват, например за да визуализират събития от миналото, които не са документирали (Michael Christopher Brown “90 Miles”). Или пък за да визуализират нещо, което си представят, че може да се случи (Carl De Keyzer “Putin’s Dream”). От позицията си на документален фотограф, аз съм доста консервативна в това отношение. Не забравям обаче и че фотографията при появата си е заплаха за художниците, но впоследствие ги освобождава от нуждата да показват реалността. Тази роля е поета от фотографията. Ние сме свикнали да я приемаме в голяма степен като документ, като копие на реалността или поне на кадрираната от автора реалност.
Фотограф: Михаела Аройо / VII Mentor Program. От проекта „Сънувам на български“
Приемам изкуствения интелект като още едно средство за визуално изразяване, но мисля, че трябва много ясно да го разграничим от фотографията. Създадените изображения, независимо по какъв метод, ще ни надживеят и в това се състои отговорността ни като автори да описваме ясно и точно какво показваме и защо го показваме. В същото време всеки един от нас има отговорност и като консуматор на информация, който трябва винаги да гледа критично и да се интересува от източника и неговите подбуди. Живеем в свят, доминиран от изображения, и затова е много важно да развием високо ниво на визуална култура.
Постепенно се обръщам и към въпроса за бъдещето на фотографията. Не мисля, че очарованието и любопитството към света ще се изчерпат, а за мен това стои в основата на потребността ми да снимам. Не приемам изкуствения интелект като заплаха за фотографията, а по-скоро смятам, че ще повиши критериите за работа. Освен визуалните умения, много по-голямо значение ще имат етиката на работа и доверието между фотографа и неговите работодатели и аудитория.
Фотограф: Михаела Аройо / VII Mentor Program. От проекта „Сънувам на български“
Забележимите събития и процеси на годината
Чувствам се по-скоро като страничен наблюдател. Въпреки че преди работех като фоторепортер, нямам силен нюх към сегашния момент. Всичко, което се случва, го виждам като начало на някакви процеси, чието развитие и отражение върху живота ни тепърва ще изпитваме. Много е трудно да дадеш оценка на събитията, които ти се случват в момента. Тяхната значимост може да се определи само когато са минали отдавна и в зависимост от това колко и какво помним за тях.
Най-смелите мечти за утрешния ден и свят
За свят на взаимност, в който проявяваме емпатия и толерантност към другия.
Повече от Михаела Аройо на mihaelaaroyo.com и @mearoyo