Сандра Санджиао е испански артист и музикален терапевт, бивш вокалист на групата Barcelona Gypsy Balkan Orchestra. През последните години се отдава на солова кариера както и на идеята за песента като терапия. За първи път идва в България през лятото на 2021 г. за експериментален концерт по покана на Беглика Фест, а концертът е с нейно участие и под музикалния аранжимент на 4 български музиканти, с които заедно изпълнява песни от българския фолклор, както и от други балкански държави. Така се ражда идеята за проекта Sandra Sangiao & the Haidouks, които ще гостува в София на 10 ноември в Студентски дом, Камeрна зала "Академик". Концертът ще бъде предшестван от вокален уъркшоп с Константин Кучев и Сандра Санджиао на 6 ноември от 12 ч. в Топлоцентрала. Освен Сандра, в групата участват и музикантите Константин Кучев (цигулка), Петър Йорданов Бъни (перкусии), Илко Градев (акордеон) и Даниеле Фебо (бас китара и контрабас). Поговорихме със Сандра малко преди да пристигне в София за музиката, терапията на звука и предстоящия концерт.
Къде Ви откриваме и върху какво работите в момента?
В момента съм на час път от Барселона и подготвям първия си солов албум, който ще излезе през 2023 г. Също така се стягам за пътуване – заминавам първо за Гърция, където имам 3 концерта с музиканта Мимис Никопулос, после пристигам в България за вокален уъркшоп и концерта на Sandra Sangiao & the Haidouks. А в края на ноември имам семинар в Загреб.
За първи път гостувате в България по време на миналогодишното издание на Беглика фест. Разкажете ни как започна всичко със Sandra Sangiao & the Haidouks.
Всичко започна едва това лято, а ето ни днес – в навечерието на първия ни концерт в София. Обмисляме и албум, но затова ще ви разказваме по-натам. Бях поканена от организаторите на Беглика Фест да се включа в музикалната програма на фестивала, като получих пълна свобода за моето изпълнение. Там се срещнах за първи път с Константин Кучев и Илко Градев. Беше сякаш любов от пръв поглед – все едно се познавахме от години. Излязохме на сцената само след няколко дни репетиции и магията се случи. Константин е сякаш от друго измерение, толкова е специален! А Илко – той е толкова талантлив, звукът му е омагьосващ. С другите двама музиканти в Sandra Sangiao & the Haidouks се познаваме за сега само виртуално, но усещането е за абсолютно доверие и хармония. Нямам търпение да свирим всички заедно на живо!

Как бихте описала стила на групата?
Нашият жанр е така наречената world music - фолкор, етно, динамичен джипси джаз. Определено ще изненадаме публиката, но и ще я възпламеним. На концерта в София ще изпълним част от българския ни репертоар - песни, които всеки от вас знае, но никога не е чувал по начина, по който ги изпълняваме. Останалата част от концерта ще бъде от личния ми репертоар – песни, които са ме вдъхновявали през годините.
Концертът в София ще бъде предшестван от вокален уъркшоп и индивидуалните терапевтични сесии. Какво да очакваме по време на тези събития?
Преди концерта, заедно с Константин Кучев ще направим един интимен вокален уъркшоп, нарича се Camino de Voz - Пътят на гласа. Ще експериментираме чрез дихателни техники и изследване на връзката между гласа и тялото, за дауспеем да се свържем със звука на собствения си глас. Аз самата вече от няколко години изследвам работата с гласакато техника на самолечение и терапия, начин да успокоим притесненията си и да намерим тишината в себе си. Искам да споделя това знание със света. Освен това ще организираме и индивидуални вокални сесии – за тези от вас, които искат да поемат на това пътешествие за себеоопознаване и самолечение, и имат нужда от отправна точка. Заедно с мен, ще откриете магията на гласа си.
Кое е посланието, което отправяте към хората като музикален терапевт?
Освободете гласа си, дайте воля на песента във вас! Тя има сила да лекува.
Sandra Sangiao & the Haidouks е на 10 ноември в Студентски дом, Камeрна зала "Академик".
Вокалният уъркшоп с Константин Кучев и Сандра Санджиао на 6 ноември от 12 ч. в Топлоцентрала.
Билетите за концерта са ограничени поради капацитета на залата и можете да ги откриете в този линк, а за уъркшопа Camine de Voz - тук.