Какво всъщност правят кураторите и каква е тяхната роля в изкуството днес? И изобщо трябват ли ни куратори?
Какво наблюдава на сцената един от нейните обожатели и активисти - поетът, писател и драматург Стефан Иванов.
Към наистина важните пет неща във визуалните изкуства за последните пет години вниманието ни насочва Стефка Цанева.
Почитатели сме и на DOMA Art Fest, заради което решихме да ги попитаме каква е тяхната селекция на добрите примери в областта на културните събития през последните 5 години.
За снимките, които живеят онлайн и хората зад тях.
Кадри от Bulgarian Visual Archive / Imaginary archive на Тихомир Стоянов, които представят няколко сбирки и партита през 80-те. Оглеждаме се сред тях за за любопитните тенденции и факти.
Няколко албума от лятото и есента на 1989 - саундтрак към годината
Маргарита Младенова и Иван Добчев са връстници, но той влиза година по-късно във ВИТИЗ заради казармата. Младенова преподава в театралната академия до момента, в който решават да правят „Сфумато“ и напуска. След чудовищна администрация, тичане и процедури „Сфумато“ е факт.
Европейското кино, става все по-ангажирано с духа на времето, с нашия Zeitgeist. Филмите обхващат същността на нещата, климата и течението на времето, надеждите, страховете и желанията.
По-малък от книжка на Библиотека „Галактика“, лесно побиращ се в широк джоб на панталон или яке, Game Boy е един напълно нов, бих казал дори революционен продукт в своя клас. Оттук нататък, смея да прогнозирам, представите и очакванията ни за преносими електронни игри ще бъдат напълно променени.
Първата си среща със скейта Досю Амуджев помни още от осми клас, или около 1985 г., когато негов съученик на име Ека Чандра Чакравардая се появил с една от първите дъски.
Да оближеш ефекта на климатични промени. Заглавието на инсталацията, която гостува след това в Копенхаген и неотдавна в Лондон, е Ice Watch, а неин автор е известният съвременен датско-исландски артист Олафур Елиасон.
С филма “Море на вятъра” Илияна и Йоан правят пореден опит да привлекат вниманието на хората навсякъде, но най-вече на онези, които директно се възползват от услугите на нашето Черно море, да се замислят какви могат да са последствията от прекомерната употреба на пластмаса върху живота и благата, на които сме свикнали да се радваме.
В опит да пресъздаде един жив органичен свят, в серията “Органично”, която съвсем наскоро бе представена в Artspace Luna в Бургас, дизайнерът на бижута Виктор Павлов преплита форми, цветове, материали и текстури.
Ако има млад съвременен художник в България, който да има постоянна връзка с природата в работата си, то това е Мария Налбантова.
Фоторазказ на Бенедикт Партенхаймер от пътуването му в Китай, с което документира изключително сериозния проблем със замърсяването на въздуха в страната.