На 19 април предстои официално откриване на българския павилион на 60-ото издание на Венецианското биенале за изкуства с представяне на мултимедийната инсталация “Съседите” на Красимира Буцева, Джулиан Шехирян и историчката и документалистка доц. д-р Лилия Топузова, с куратор Васил Владимиров.
„Съседите“ изследва премълчаните спомени на оцелели от политическо насилие от времето на социализма в България от 1945 до 1989 г. Използвайки намерени предмети, видео и звуков дизайн, инсталацията предава историите на онези, които са преживели българските лагери и затвори. Този мултидисциплинарен проект, чиито корени се намират в задълбочени научни изследвания и над 40 интервюта, проведени от участниците в проекта, пресъздава домовете на оцелелите – пространствата, в които са се състояли интервютата – като приканва публиката да ги обитава и да свидетелства.
Дневната, мултимедийна инсталация "Съседите", 2022 г. / Фотограф: Красимира Буцева. © Красимира Буцева, Юлиян Чехирян и Лилия Топузова
Изложбата се фокусира върху особеностите на начините, по които хората си спомнят и изразяват преживяванията си след травматични събития. Теоретичната рамка на д-р Лилия Топузова очертава три начина на запомняне, които се материализират в изложбата като три стаи – всекидневна, спалня и кухня. Във всекидневната звучат гласовете на онези, които си спомнят и говорят за преживяванията си. Спалнята отразява оцелелите, които не говорят, от страх или просто защото никога не са били питани. Третата стая е посветена на онези, които не си спомнят и мълчат или никога не са имали възможност да говорят.
„Проектът е замислен като цялостна инсталация, в която всяка част е важна, а самото пространство определя броя и подбора на обектите в него. Тази адаптивност е решаваща, тъй като изложбата във Венеция ще придобие форма, продиктувана от спецификата на пространството. Темата и методологията остават постоянни, но съдържанието и формата на изложбата ще се различават – за разлика от изложбата през 2022 г., дизайнът ще се отклони от строгото архитектурно разграничение между “стаите“ в полза на по-отворен и плавен преход“, споделя куратора Васил Владимиров.
Кухнята, мултимедийна инсталация: намерени предмети, видео прожекция от Съседите, 2023 г. / Фотограф: Любов Череш. Галерия Структура; © Красимира Буцева, Юлиян Чехирян и Лилия Топузова
„Съседите“ изследват как периодът на социализма се помни публично, но и как някои от тези спомени се разгръщат своеобразно в частни пространства. В условията на досегашната липса на институционална ангажираност на българските институции с историята и наследството на държавното насилие проектът играе ключова роля в процеса на обезмълчаване. Той също така отразява развиващата се функция на музеите и културните институции да предоставят платформа за индивидуални и малцинствени истории, допринасяйки към разговорите за истината, помирението и колективната памет.
“Историята на политическото насилие съществува фрагментирано в учебниците по история, както и от скоро – това не е достатъчно за да се запази тази история, за да се напомня, за да не се повтаря. Мислим че с такива инициативи, било то наши или чужди, ще се създаде място за тези трагични събития в нашата колективна памет, и ще се стигне до едно колективно лекуване на тази травма, която все още е отричана, игнорирана или незачитана”, разказват още създателите на инсталацията.
Дневната, мултимедийна инсталация "Съседите", 2022 г. / Фотограф: Красимира Буцева. © Красимира Буцева, Юлиян Чехирян и Лилия Топузова
„Съседите“ създава пространство на грижа и колективно изцеление, използвайки езика на отсъствието, за да развие възпоменанието като акт на противопоставяне срещу забравата. Видеопрожекциите, ембиънт звуците и събраните предмети от местата, където са се намирали лагерите за принудителен труд, визуално свързват материалния свят на лагерите с пространството на дома, напомняйки как травматичните спомени се промъкват в ежедневието.
В отговор на темата на биеналето за отразяване на „чуждото“, „Съседите“ разкрива историите на „местни чужденци“, които са били подложени на репресии заради отклонение от идеалите на режима. Проектът служи като прочувствен мемориал и място за размисъл за потисническия политически климат в миналото, като същевременно критично разглежда трайното му въздействие в настоящето, подчертавайки важната роля на изкуството за справяне със сложните реалности на нашия свят, насърчавайки помирение и изцеление.
Кухнята, мултимедийна инсталация: намерени предмети, видео прожекция от Съседите, 2023 г. / Фотограф: Любов Череш. Галерия Структура; © Красимира Буцева, Юлиян Чехирян и Лилия Топузова
60-ото Венецианско биенале за изкуство ще се проведе от 20 април до 24 ноември (с предварително откриване на 17, 18 и 19 април) под мотото Stranieri Ovunque – „Чужденци навсякъде“, а фокусът на тазгодишното издание са темите за миграцията, изгнанието и „чуждестранния произход“.
На 19 април инсталация „Съседите“ открива българския павилион на Венецианското биенале за изкуства в експозиционното пространство Зала „Тициан“ (Sala Tiziano) в Centro Culturale Don Orione Artigianelli.