ВИЖ! НА ЖИВО

Октомври 2023 - Март 2024

 

“ВИЖ! НА ЖИВО” е серия от тематични събития, обединяващи различни жанрове и посветени на основните теми, които списание “ВИЖ!” развива в своята 12-годишна история. Събитията се фокусират както върху представянето на творци от разнообразни жанрове, така и върху възможностите и перспективите пред съответните артистични сцени, нуждата от повече разговор между общностите и обмяна на свежи идеи. 

 

Темата на първото събитие от поредицата “ВИЖ! НА ЖИВО“ в пространството на Лоф.тъ (бившия завод "Зрънчо") беше ориентирана към поп културното и социално наследство на 90-те години, как някои от активните фигури тогава разсъждават за десетилетието и какво е влиянието му върху младите днес. В pop-up изложбата със свои обекти, фотографии, текстове и илюстрации участваха над 20 автори, както и фотокнигите на “Български рейв архив” и лимитираното издание Forget Your Past Fast на Мартин Атанасов. Гости на събитието бяха диджеят и създател на “Метрополис” Ясен Петров, създателят на “Български рейв архив” Владислав Илиев - Vladzen, съвременните артисти Ина Добрева, Аарон Рот и екипът на Киноклуб “Супер 8“ – продуцентът и сценарист Неда Миланова, фотографът Кеворк Ванлян, сценаристът Богомил Димитров и създателят на проектите за намерена фотография Imaginary Archive, Bulgarian Visual Archive и платформата за фотокниги “ПУК!” – Тихомир Стоянов. Зад пулта бяха Петър Грудов, Charlie (WLK, Les Animaux Sauvages, Babyface Clan) и Sayulke.  Второто събитие от поредицата представи хора, които познаваме както като визуални артисти, така и като диджеи – Julieta Intergalactica (Ясен Згуровски), Rosie Eisor (Blood Becomes Water) и дуото Elve&Fille (Елисавета Ангелова и Трендафила Трендафилова). Освен с диджей сетове, авторите се включиха и със свои оригинални творби в празничния pop-up базар за изкуство. В третото събитие “ВИЖ!“ отвори своите архиви, за да покаже историята на списанието за последните 12 години, представи най-новия брой, както и една от участничките в него – художничката Алина Папазова, която изрисува на живо огледалната стена на пространството. Всичко това на фона на сетовете от Clipper и Niki Phoenix от Disco Comrades.  “ВИЖ! НА ЖИВО” се осъществява с подкрепата на JAGERMEISTER.

 

 

______________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

„История на информационните технологии в България“

Ноември 2022

 

"История на информационните технологии в България" е съвместен проект на списание "ВИЖ!" и DataArt, чиято цел е да разкаже за някои от най-интересните и любопитни отражения в културния и социален живот след появата, разработката и употребата на компютри в страната в рамките на няколко десетилетия преди началото на т.нар. Милениум. В наши дни България е приемана за една от развиващите се държави в IT сектора, защото разполага с множество специалисти в различни сфери, но въпреки това малко се говори за корените на този прогрес, отношението на обществото към компютърните технологии, както и как тяхното развитие се е отразило на гейминга, литературата, музиката, дизайна и дори на космическите амбиции. Този проект цели да внесе малка доза вдъхновение и любопитство, без претенции за историческа или научна цялост. Периодът между 1960-2000 г., както и биографиите на хората, замесени в тези процеси ще продължат да бъдат изследвани и занапред.

 

Гост-лектори на събитието на списание "ВИЖ!" и DataArt "Зората на информационните технологии в България" бяха акад. Кирил Боянов – един от пионерите в компютърните технологии в България, участвал в разработката на първия български компютър Витоша, проф. инж. Симо Лазаров – „Бащата“ на електронната музика в България и Мартин Кадинов – предприемач, управляващ партньор в първата в България агенция за електронни спортове TDB Play и инициатор на Българския Гейминг Маратон. Специален гост на събитието беше Алексей Помигалов – куратор на проекта на DataArt “ИТ музей“

 

Повече на www.bulgarianit.vijmag.bg

 

 

 

______________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

Групова изложба „Първите сто“

Май - Юли 2021

 

През май 2021 г. "ВИЖ!" отбеляза първото трицифрено число в историята на медията с ретроспекция с принтове на някои от най-добрите "лица" на списанието през годините – кориците. Фотографията и илюстрациите често излизат от първоначалната си роля: кориците не са само важната първа среща на читателите с тематичните броеве, но техните автори са някои от най-интересните и разпознаваеми артисти в страната. Подредени една до друга, кориците подсказват, че добрите идеи не застиват на едно място, а визуалното и словесното не е нужно да са във война.

 

  

По време на откриването публиката имаше възможност да се разходи между миналото и настоящето на "ВИЖ!" всички броеве от деветгодишната ни история бяха налични на място.

В изложбата участваха творби на над 40 автора, сред които Андреа Попйорданова, Борис Праматаров, Борислава Караджова, Владимир Василев, Вяра Бояджиева, Жана Миткова, Иван Богданов, Кирил Пейчев, Мариана Сърбова, Мария Налбантова, Мила Лозанова, Мила Янева-Табакова, Мира Мирославова, Михаил Новаков, Николай Грозни, Никола Михов, Росица Ралева, Станислав Беловски, Теодор Георгиев, Тихомир Стоянов, Трендафила Трендафилова, Христо Йорданов, Ясен Згуровски, Blood Becomes Water и др.

 

 

Изложбата гостува в галерия КО-ОП през май, след което през лятото беше показана по време на Международен филмов фестивал Бургас в галерия “Георги Баев”.

 

 

 

______________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

Книга „Когато навън е навътре. Дневници на изолацията“

Юни 2020

 

В несигурните мигове на извънредното положение и наложената изолация през пролетта на 2020 г. "ВИЖ!" покани писатели, поети, фотографи, художници и илюстратори да разкажат какво е усещането, когато навън значи навътре. Резултатът са творби от 72 автори, сред които попадат както световноизвестни имена като Георги Господинов и Теодор Ушев, така и редица други популярни или съвсем неизвестни досега творци от различни области. С помощта на издателство „Жанет 45“ този творчески дневник на дните, прекарани в изолация, се превърна в единствения физически спомен от един интересен и необичаен период от живота ни.

 

Проектът получи наградата на Столична община за ярки постижения в областта на културата за 2020 г.. Отличието е на журито и е в допълнително създадената категория за “Социална ангажираност към града и неговите хора във време на пандемия".

 

Книгата зае челно място по продажби в платформата Booklover.bg за месеците юли и август и беше един от акцентите в програмата на “Софийски международен литературен фестивал” през 2021 г. Изданието получи и две номинации за годишните литературни награди „Златен лъв” на Асоциация „Българска книга” – за издателски проект с най-голяма обществена значимост и за най-добра книга.

 

 

______________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

Групова изложба „Виж! Изолацията“

Юни – Октомври 2020

 

Изложбата „Виж! Изолацията“ се реализира през месец юни 2020 г. в столичната галерия CREDO BONUM, с куратори: Весела Ножарова и Гергана Минкова. В изложбата участваха творбите на имена като Александър Станишев, Теодор Ушев, Андреа Попйорданова, Борислава Караджова, Мартин Илиев, Боряна Пандова, Георги Господинов, Борис Далчев, Константин Костов, Омана Кацарска, Мила Янева-Табакова, Надя Радулова, Вяра Бояджиева и други.

 

 

 

В периода на социална изолация, списание "ВИЖ!" събра повече от 70 автори - илюстратори, художници, фотографи, дизайнери, писатели и скулптори, в специален брой наречен Isolated Edition. През юни, на живо в галерията показахме образи и думи, които са запечатали усещанията на хората в необичайния период, през който преминаваме, тяхната реакция: страхове, надежди и житейски размисли. Емоционални рисунки, фотографии, кратки анимации и живописни платна, са само част от медиите, които са избрали авторите, за да изразят емоциите си. В същото време изложбата отваря врата към живота ни в постпандемичното време, навеждайки ни на размисли за възможните поуки и неизбежни промени, за бъдещето, което никога не е било по-трудно предсказуемо.

През септември 2020 г. изложбата се премести и в гр. Пловдив като част от литературния фестивал „Пловдив чете“.