Месечно "кареграфиране" на план за обиколка на колкото се може повече от програмата в КАРÉ
КАРÉ е обща инициатива на галериите Гьоте-институт, Depoo, Little Bird Place, “Поста“, “Пунта“, КО-ОП, “Аросита“ и “Харта“, обединени в район “Оборище“. Точно обратно на принципа "разделяй и владей", целта им е да обединят аудиторията си чрез съвместни проекти, събития и инициативи, които развиват съвременното изкуство и общността в квартала. За да планираме по-ефективна обиколка на събитията, които предстоят в КАРÉ през март, ги “карѐграфираме“ в аванс по места и добавяме по няколко кратки причини за този артистичен пешеходен маршрут:
CHARTA
ул. "Врабча" 12
FROM THE STORAGE / Скулптура XX и XXI в. | 28.03 – 21.04
Скулптурата като начин на изразяване е позната от древността. Предимството ѝ пред другите изразни средства е нейната триизмерност, което прави възприемането ѝ различно. Българските традиции в скулптурата се развиват най-усилено през XX и XXI век. Макар навсякъде скулптурата да е обект на колекционерските интерес и да е подкрепяна от меценати, в България тя сякаш остава леко пренебрегната и „подценявана“, пишат от галерията. В тази изложба „Харта“ (Charta) изваждат от склада произведения на големи български творци от последните 130 години, които са работили или продължават да работят активно и днес. Част от тях са от колекцията на Владимир Илиев.
ул. "Врабча" 12б
„Тела / Антитела“ | 04.04 - 29.04
„Тела / Антитела“ е изложба, която представя взаимните творчески изследвания между фотографа Калоян Николов и художника Калия Калъчева, чрез които двете им основни изразни средства се преплитат в своеобразно вмешателство, водовъртеж от идеи и обмен. Актовите фотографии на Калоян Николов разкриват човешкото тяло като част от природата – обект, който е продължение на заобикалящия ни свят. Кадрите сякаш плуват, обгърнали красиви тела в цветове. Противопоставянето на телата с „анти“ има двоен замисъл, защото префиксът предполага нещо враждебно или негативно, но пък в медицината антителата са добър знак за добре свършената работа на имунната система. От друга страна „анти“ е и префикс, който определя последващата дума като противопоставяне или дори враждебност. С други думи - един експеримент с „тела“ до превръщането им в „антитела“ или обратното. Кадърът е превърнат в преживяване, тиража - в уникат, лабораторията - в изложба.
ул. "11-ти Август" 7
Една жена седи и си рисува… |30.03 - 20.04
Срещите с картини на Текла Алексиева в оригинал са рядкост и затова всяка нова възможност да ги докоснем с поглед е малък празник. Такъв е изложбата “Една жена седи и си рисува…“ с куратор Любен Домозетски в Little Bird Place, която разкрива нови хоризонти на нейните творчески търсения и ни показва една нова и почти непозната страна на нейното творчество. Експозицията включва серия абстрактни, непоказвани досега произведения, обединени с няколко библейски композиции, решени с характерния за Текла предметен стил.
ПУНТА
ул. "Дунав" 13
Дешифрирано двусмислие | 28.03 - 11.04
Самостоятелна изложба на Rawlab.xyz – част от програмата на третото издание на Фестивала за илюстрация и графика (ФИГ.), чиято тема тази година е „Трябва да има някаква грешка“, а 10-дневната му програма обхваща общо 11 пространства в София.
Самостоятелна изложба на Рада Букова | T.B.A.
Рада Букова живее и работи в Париж, а творческите ѝ проекти използват различни формати като видео, фотографии, инсталации, обекти или изложбени проекти. През 2019 г. заедно с Лазар Лютаков представиха България на 58-ото Биенале на изкуствата във Венеция. Куратор на нейната предстояща самостоятелна изложба в „Пунта“ е Вера Млечевска.
ПОСТА
бул. "Дондуков" 34
The Art Gallery | 28.03 - 11.04
Групова изложба като част от третото издание на фестивала за илюстрация и графика ФИГ. (FIG.) в колаборация с Tiny Art Gallery. Участниците в нея са подбрани с отворена покана, които имат задачата да създадат свои миниатюрни пространства по подобие на Tiny Art Gallery и накрая заедно произведенията им да създадат фигура, вдъхновена от типичната за България архитектура на жилищните блокове.
Самостоятелна изложба на Рада Букова | T.B.A.
Рада Букова живее и работи в Париж, а творческите ѝ проекти използват различни формати като видео, фотографии, инсталации, обекти или изложбени проекти. През 2019 г. заедно с Лазар Лютаков представиха България на 58-ото Биенале на изкуствата във Венеция. Куратор на нейната предстояща самостоятелна изложба в „Пунта“ е Вера Млечевска.
бул. "Янко Сакъзов" 17
Печатна грешка в книгата на Аз-а | 24.03 - 17.04
Груповата изложба, част от третото издание на фестивала за илюстрация и графика FIG.Tree, е в унисон с неговата основна тема тази година - “Трябва да има някаква грешка“. Нейната цел е да изследва различните представи за Аз-а и тялото във връзка с тяхното представяне и грижата за тях в съвременното общество. Изложбата включва творби на шестима художници – Харита Асумани, Мартин Атанасов, DAMO, Анна Хайфиш, Алина Папазова и Ариан Тусен. Всички те предлагат различни гледни точки, засягащи темата косвено. Някои от творбите са в контраст с преобладаващата егоцентрична и капиталистическа представа за грижата за себе си. Други предлагат спекулативни сценарии, които разчупват този модел и създават нови неочаквани светове и начини на мислене. Правят го чрез различни техники като движещи се изображения, живопис, сайт-спесифик инсталация, фотография, керамика, текстил и графика и така демонстрират различните измерения на илюстрацията и графиката, но поставят и въпроса какво представляват те и какви са границите на техните възможности.
Лисича опашка | 20.04 – 16.05
Изложба на Мария Налбантова с куратор Димитър Кенаров.
ул. "Будапеща" 1
Юбилейна (предимно скулптурна) изложба | 17.03 - 13.04
Когато е още на около десет години Мина̀ Минов се опитва да си представи какви произведения ще прави след много десетилетия като вече възрастен художник. Така в продължение на около 15 години прогресивно уголемява фигуративно-скулптурното си творчество, а след това престава.
Някои художници смятат работата си за завършена, едва когато се появи в изложба. За други е достатъчно да са направили нещо и след това могат спокойно да го приберат–складират–забравят и да мислят за други неща. За себе си Минов приема, че вече има достатъчно натрупано изкуство в миналото, от което може да конструира някаква алтернативна, фрагментирана история (на изкуството си). Затова използва стандартния, дори клиширан формат на юбилея, а изложбата се явява като продължение– метаморфоза–следваща версия на една друга „Ретроспективна изложба“, осъществена преди 11 години в галерия „Васка Емануилова“.
Изложбата разкрива една малка персонална история на изкуството, която не участва в национална или глобална история, а се е развивала най-вече в домашно, лично пространство. Минов показвам някои нови, някои по-стари и най-стари скулптурни обекти – представители на почти четири десетилетия. Задвижва един процес на самоисторизация. Основен критерий при селекцията на работите е несъвместимостта им една с друга, като че направени от различни хора – като групова изложба от един автор.
Избира да прави изкуство, което умишлено не желае да е съвременно, актуално. Харесва старите работи повече от новите и намира за прекалено консуматорски интересът да е основно към най-новото и последното. Това е една от причините да не се чувства на мястото си в категорията „съвременно изкуство“.
Творческо безсилие | 25.04 – 18.05
Изложба с участието на Димитър Шопов, Алина Папазова, Александра Ласкова, Вълко Чобанов.
ул. "Врабча" 12
Изфабрикувани истини и други митове за човешки анотации | 04.04 - 15.04
Фондация ДА ЛАБ представя самостоятелната изложба на колектива от артисти, работещи в областта на дигиталните изкуства и интерактивния дизайн, rawlab, която се организира в рамките на платформата e-valuation 3.0. В нея авторите се занимават с въпроса за това как едно изображение може да даде множество перспективи и интерпретации, а контекстът е определящ за значението на визуалния материал, който срещаме. Затова те рамкират процесите, скрити при разработката на машинното зрение и поставят въпроса за смисловите рамки и значението на контекста при прочита на образа. За тази цел художниците възстановяват контекста, който умишлено е пропуснат, като с това разобличават похвати, характерни при разработката на изкуствен интелект.
Като колектив rawlab трайно изследва експериментални форми на творческа изява и подхожда с критически анализ към технологиите, новите медии и изкуствения интелект. С това колективът изследва политическите им измерения и ефектите им върху развитието на социалните норми.
Нови богове / Нови ритуали | 18.04 - 29.04
Предстояща изложба на trohi.
Още подробности от програмата на КАРÉ може да следите ТУК.
За трета поредна година Гьоте-институт България кани всички кинолюбители на прожекция с черно-бял филм на Ф. В. Мурнау, представен с музикална импровизация на живо от Станислав Арабаджиев, Росен Захариев и Владислав Мичев
Изложбата "Енциклопедия на необозримото“ на една от значимите фигури в българското изкуство – Текла Алексиева е ретроспекция на творчество ѝ, обхващащо периода от средата на 70-те години на XX век до днес
28-ото издание на фестивала “Златен ритон“ ще покаже най-новите заглавия от българското документално и анимационно кино в Пловдив между 13 и 19 декември