Има години, а дори и месеци, които сякаш са създадени, за да бъдат под светлините на историческите прожектори. 1989 г. е точно такава. Тя е така препълнена със значими събития, особено за засегнатите от Желязната завеса, че е трудно човек да се сети за нещо обикновено, случило се тогава. Точно обратното обаче важи за породената 1990 година. Почти никой не може да си спомни нещо паметно и гръмко с дата, завършваща с тези цифри, защото след ясната драматургия, кулминация и голямо емоционално разтоварване на 1989 г., 1990-а е пълната противоположност, в която посоката непрекъснато се сменя, нещо се прекъсва, ускорението е голямо. Точно това особено бяло петно в историята стои във фокуса на изданието “Das Jahr 1990 freilegen” (“Разкриване на 1990 г.“) на издателството от Лайпциг Spector Books, което неотдавна гостува в Гьоте-институт България по покана на платформата за фотокниги “ПУК!“.
Макар да я наричат “тухлата“, защото има нескромния обем от близо 600 страници, и да я издават през 2020 г., успоредно с големите локдауни, това е един от техните бестселъри, отпечатан в три тиража и с продажби от над 15 000 бройки.
Идеята за това да се върнат назад към 90-те като десетилетие се появява още през 2000 г., но началото на реализацията ѝ започва едва през 2018 г. по време на един фестивал за фотокниги в Германия. “За нас беше важно да открием форма, в която да обединим наново историята, да видим знаем ли със сигурност какво се случи, да проверим правилно ли си спомняме, както и как историята се превръща в мечта за отминала възможност“, коментира Венцел на едно от представянията на книгата в Германия.
Той работи като редактор по изданието и за около година набира огромно количество информация от всякакъв вид документи, вестници, писма, бележки, брошури. Всички тези детайли са съживени чрез кадрите на над 24 фотографи. Между техните снимки са монтирани откъси от статии, цитати от други текстове, интервюта, които допълват историческия контекст. Богатият фотографски материал е допълнително подплатен с 34 есеистични отражения и истории, написани от режисьора и философ Александър Клуге, в които погледът се обръща назад към 1990 г., но от перспективата на настоящето.
Венцел описва всеки разтвор от книгата като отделна сцена, която може да бъде разглеждана самостоятелно. Реконструирането на 1990 г. не включва само политическите събития, но и всевъзможни други аспекти от ежедневието. Като например частта, описваща условията на трудещите се на договор работници от Африка и Азия или пък състоянието на жените затворнички в Източна Германия, конкурсите за красота, сблъсъка с дивия капитал.
А вие спомняте ли си какво точно се случи през 1990 г.?
Прочети повече по темата в новия брой: