Център за социална визия отново ще събере организации, артисти, изследователи и активисти в изследването на теми за ролята на изкуството в обществото чрез обмен на опит, политики и действие. Тази година темата е “Конституции” и ни насочва към мястото на изкуството в социалните процеси, как то създава връзки между индивида и колектива и как да използваме езика му, за да открием общото с другите въпреки различията. За да задълбочи своите изследвания през годината, платформата, инициирана от Виктория Драганова и Swimming Pool, си сътрудничи с организации като фондация “Изкуство – дела и документи”, ПОСТА, “Фабрика за идеи“ и “Съпромат“. Художествените проекти, създадени в резултат на общата работа, ще бъдат представени в рамките на публичната програма “Конституции” от 29 септември до 29 октомври.
Програмата ще бъде открита с двудневния уъркшоп “Въображаем сценарий за едно място” в Swimming Pool, воден от пърформанс артистката Жана Иванова, която използва опита си от преподаване в DasTheater и Gerrit Rietveld в Амстердам. През целия октомври ще бъдат представени партньорски проекти, като инсталацията “Къща” на Инна Павлова и Мира Владимирова, която събира сънища от различни краища на страната, както и книгата-игра “Изкуството и хората (и кои са хората)” на Стефан Прохоров.
Жана Иванова, ARCO Madrid
Акцент в публичната програма “Конституции” е тридневен симпозиум с лекции, прожекции и дискусии, в който от 13 до 15 октомври ще се включат местни и чуждестранни професионалисти и гост-лектори като Каталин Ердьоди (Biennale Matter of Art 2024, Прага), Йоргос Сахинис (UrbanDig Project, Атина) и Катя Ангелова (Kunstverein Milano). Събота вечер ще е специална – тогава артистката София Грънчарова ще представи “Пулс”, колекция от практични облекла и аксесоари, предназначени за хората, ходещи на протести.
Към финала на програмата ще можем да се включим в аудио разходката “Разходка по тънкия нож на границата вътре в града” с антрополога Константин Георгиев и Съпромат, които ще обърнат внимание на стари и нови въпроси за градското пространство в централна столична зона. Специално място в програмата намира и една нетрадиционна игра на карти, разработена съвместно с поета и професионален ски бегач Кристоф Сцалай. Чрез нея Центърът се надява да отвори повече пространство за диалог между познати и непознати и в бъдеще.
Всички проекти и събития могат да бъдат посетени с вход свободен. Повече информация за програмата и участниците в нея ще откриете на www.centerforsocialvision.org