Те създават осветителни тела, но би било грешка да определим обектите им като лампи – те са по-скоро “нещо, което дава светлина, но може да бъде обект, скулптура”.
Зад
NO/ON са Димитър Вранчев и Юлиян Миков, които поставят основите на студиото през 2019 г. Според Юлиян трудно може да се определи къде започва ролята на единия, къде личи почеркът на другия. “Това е съвместна игра и е ясно, че ще се преобразим много по пътя си. Философията ни не е толкова да работим задължително с определени материали, а да си играем с процесите”, казва Миков.
Той е роден през 1986-та във Видин, учил е архитектура в Букурещ преди да се установи в София и да започне да работи предимно в сферата на интериорния дизайн. Въпреки че както уточнява, професионалните категории в дизайна са по-скоро ненужни и всеки може да премине през различни периоди и интереси. В момента е сред хората, които работят по изграждането на комплекса OKOL Lake Park до Самоков.

“С Димитър започнахме да връщаме историята назад, как са конструирани класическите крушки, а в края на този процес преминахме към работим с неон. Сега неонът е като стара техника, която се използва предимно по публичните реклами по магазините и рядко се вижда другаде. Искахме да му дадем нова форма на живот, а светлината да не изглежда агресивно, да създава по-скоро ембиънт атмосфера", казва Юлиян.
Името им е както на игра с думата “неон”, така и с действието на включване и изключване, присъствие и отсъствие.
По-рано тази зима техните творения се срещат за първи път с публика и в момента част от тях могат да бъдат разгледани в artnewscafe в Пловдив. Двамата тепърва ще търсят по-голямо популяризиране на работите, а засега са ориентирани повече към клиенти извън България.
“Най-вече защото просто този дизайн на Запад се търси повече. Не знам дали има определена философия на живот, която кара едно общество да живее с по-малко, но по-ценни предмети. Примерно в място като Белгия да няма една къща, която да не е наред", казва Юлиян, който често прави паралели с архитектурните си влияния. Според него пред нишовите проекти и идеи има все по-голям излаз и възможности, и същевременно определена умора от големите имена в бранша.

По-голямата част от обектите на дуото са създадени в Пловдив, където живее Димитър, също мултидисциплинарен дизайнер с разностранни проекти през годините.
“Искаме да създаваме качество, не толкова количество, тоест ограничени серии, които имат сърце и душа. Бягаме от функционалността на типичните осветителни тела, това е един вид колекционерски дизайн. Винаги е приятно да си част от целия процес, да знаеш защо едно парче е на съответното място, защо един метал е изрязан по точно този начин.”

Изложбата им Tróchia Collection [τροχιά] е в artnewscafe на ул. "Отец Паисий" 38 в Пловдив до 15 януари.