Проектът “Светлина в тунела“ на Optimistas за изоставения и никога използван тунел в центъра на града има потенциала да се превърне в едно от нестандартните, но ефектни нови обществени пространства и то в навечерието на обявяването на кандидатурата на Габрово за Европейска столица на културата през 2032 г.
В края на миналата година “Светлина в тунела“ бе “зазимен“ с публично събитие, включващо прожекция и открита дискусия за бъдещето на мястото след мащабните усилия за неговото разчистване и обезопасяване преди това. “В средата на май месец ще отворим сезона активно и ще продължим да правим временни намеси. Те ще покажат потенциала на подобни изоставени пространства, които вместо да са сметища в продължение на 40 години, могат да се превърнат в активни средища“, пояснява арх. Явор Панев от Optimistas. Според него мястото, разположено в центъра на града, на прага на т.нар. кв. “Шести участък“, може да е еквивалент на локации като “Капана“ в Пловдив.
Фотограф: Росина Пенчева
Разтанцуване на котките
Първото за годината събитие там предстои на 16 и 17 май, в рамките на Карнавала в Габрово. Тогава тунелът ще е сцена на джаз концерт, кино прожекция, музикална работилница и творческа такава за направата на маски от хартия, поп-ъп читалня, дискусия с Optimistas, диджей парти. Програмата е инициирана от платформата Capturing Creativity и се осъществява със съдействието и подкрепата на Община Габрово. Творческият екип обещава преди това да преобрази трайно мястото с творчески намеси в пространството. Планирано е монтирането на мултифункционално преградно дъно, изработването на карнавална декорация, направата на места за сядане от остатъчен материал, предоставен от местни фабрики за текстил.
Това ще надгради свършеното през миналата година, когато след разрешението за достъп Optimistas с основно лични средства и дарения от строителни компании, но и съдействието на общината,организират първото му голямо почистване. Трупаните в продължение на десетилетия отпадъци са извозени с около 30 камиона. Тогава откриват и допълнителни съоръжения, служили като технологични отвори, които също почистват, а след това запълват наново с около 100 тона чакъл, което да служи за дренаж и допълнително обезопасяването на обекта. “Беше предизвикателство да измислим решение, което да обезопаси мястото. Далеч сме от намирането на окончателно такова, но базовата сигурност и хигиена са налице.“
За първи път екипът на Явор Панев попада там преди 3-4 години покрай идеята за обновяване на т.нар. квартал “Шести участък“. Според архитекта инициативата наподобява тази за Таляна във Варна, която е свързана с опазване на културното наследство и задаване на тон за това защо бизнесът да инвестира в опазването на старите сгради и създаването на социален живот там.
Фотограф: Росина Пенчева
120-метрова дупка в стената
“Тунелът”, или както още го наричат, “дупката в стената“, по същество обаче продължава да е незавършен строителен обект. Няма акт за собственост и административно не е определен като тунел. “Затова е деликатен и въпросът кой носи отговорност, когато в него влизат хора“, казва Панев.
Всякакви по-задълбочени инфраструктурни промени като например поставяне на авариен изход в дъното му, вкарване на вентилация или постоянно електричество например, зависят от аргументация за неговата еднозначна функция. “Да си пробвал и показал, че тези функции имат някакъв живот и вследствие на тях да се вземе решение“, допълва Панев. Такова все още не е взето нито от екипа, нито от местната власт. Дотогава “светлината в тунела“ ще идва по-скоро с помощта на генератор.
И макар решението за светлото бъдеще на тунела да е все още далеч, онова, което Optimistas откриват по време на провелата се открита дискусия с местните, е, че хората виждат например на мястото потенциал за открити пазари, хокейни пързалки или хайтек центрове, които да използват естествената охлаждаща система на тунела и лесното му темпериране.
Фотограф: Росина Пенчева
Конкурси срещу “ремонт на ремонта“
Тези допитвания и дискусии ще продължат, а междувременно Optimistas, зад която, освен Явор Панев, стои и юристът Цвета Йоцова, продължават да работят по организирането и популяризирането на международни конкурси. Явор и Цвета вярват, че те са гарант за по-добра градска среда и по-голяма конкуренция. Всичко актуално в тази посока популяризират чрез създадената от тях платформа Competition.bg. В момента активно подготвят пускането в края на април на задание за конкурс за нова визия на градския пазар в Пазарджик след като обстойно провеждат и анализират експертно и публично допитване за проекта.
“Архитектурните конкурси са супер актуални напоследък в контекста на демократичните промени и глобалния опит за подмяна на демокрацията. Опитваме се да лансираме демократичното начало в архитектурата у нас, като организираме международни конкурси, които да бъдат гарант за по-добра градска среда и по-голяма конкуренция. Остарялото разбиране на по-възрастните архитекти и някои от академиците в областта е, че “приятел в конкурса се познава“, а ние се борим точно срещу това, защото виждаме резултата от цялото това усилие, а именно градска среда, сходна като качество и намеса.“ За тях това е начинът да има конкуренция на идеи, които след това да бъдат лансирани във фазата на проектиране. “Нещо, което в България често е екзотика, но е свързано и с детайлно проектиране и реален авторски надзор до построяването на обекта, за да няма “ремонт на ремонт на ремонта“.
Панев подчертава, че идеята не е политическа, а по-скоро е фокусирана в искрената им вяра, че конкуренцията ражда качество. Затова и се опитват всячески да създават среда за международни конкурси в България. “Това е начинът да дадеш пример чрез публичното разходване на пари, а не това по-често да се свързва с търговия на влияние, корупция и още много подобни.“
Работата на Optimistas следете на: optimistas.bg и competition.bg. Още за Capturing Creativity на capturing-creativity.com