Шестото поредно издание на единствения в България фестивал за дизайн МЕЛБА на студио „Комплект“ ще се проведе в София между 2 и 12 ноември и както обикновено, ще ни даде шанс да се докоснем отблизо до едни от най-значимите и актуални имена в областта на типографията и графичния дизайн, илюстрацията, архитектурата, продуктовия и индустриалния дизайн. Едно от най-очакваните събития, еднодневният лекционен форум тази година ще се проведе на 4 ноември в Зала 1 на „Топлоцентрала“. В него ще се включат впечатляващи лектори от шест различни държави.
Studio Najbrt
По време на Симпозиума ще чуем Якуб Спурни и Михаел Долейш от основаното през 1994 г. чешко студио за графичен дизайн и визуална идентичност Studio Najbrt, които стават популярни със знаковото си сътрудничество с Международния филмов фестивал в Карлови Вари и фотографа Йозеф Куделка; Панос Сакас – основател и главен дизайнер на базираното в Ротердам студио за рисърч и дизайн The New Raw, както и Дебора Манети – дизайнер на шрифтове, автор на проекта Fight for Kindness и съосновател на италианското студио за типография и брандинг Zeta Fonts.
The New Raw и Zeta Fonts
В програмата участие ще вземат съъщо Гонсало Хереро Деликадо – куратор, преподавател и архитект, базиран в Лондон и ръководител на Световната среща на върха EcoCity 2023; Хорхе Пенадес, индустриален дизайнер и творчески директор от Испания с богато портфолио и клиенти, сред които Adidas и Camper и Оскар Торънс – ирландски дизайнер и творчески директор с фокус върху колаборации с музиканти от различни сфери и клиенти като Nike, MTV, Sagmeister & Walsh, Universal Music.
Гонсало Хереро Деликадо и Оскар Торънс
Освен че ще сверим часовниците си и ще погълнем нова освежаваща мелба от вдъхновение от световната дизайн сцена, няма да пропуснем да посетим и традиционния „Преглед на българския дизайн“ с куратор Дима Стефанова, която е дизайнер и инициатор на образователната платформа Know-How-Show-How.
Анелия Антова и Иван Пръмов / фотограф: Михаил Новаков
Тази година изложбата е озаглавена „Обекти на взаимовръзки“ и кани Илиан Милинов (продуктов дизайн), Яна Танковска (керамика), Иван Пръмов (осветление), Анелия Антова (мода), Били Матеева (визуално изкуство, графичен дизайн) и Юлиян Миков, Димитър Вранчев, NO-ON (осветление). Шестима дизайнери работят в тясно сътрудничество с шест производствени компании в опит да „картографират” индустриалната база в България.
Юлиян Миков и Били Матеева / фотограф: Михаил Новаков
За целта предприемаческият дух се смесва с творческия, като предоставя на творците възможност да се запознаят с нови методи, материали и машини, които да ги изкарат от комфортната им зона и обичайната среда. Прегледът се открива на 2 ноември в галерия КО-ОП, а изложбата може да разгледате до 12 ноември. Входът е свободен.
Яна Танковска и Илиан Милинов / фотограф: Михаил Новаков
Освен изложбата и форума, в своите десет дни МЕЛБА фестивалът ще има и богата съпътстваща програма, в която за първи път се включва и организирана съвместно от „Комплект“ и Унгарския културен институт „Лист“ творческа дизайн резиденция. Възползвайки се от възможността за изследване, мислене и критика в областта на дизайна, графичната дизайнерка и илюстраторка от Будапеща Ката Моравски ще се потопи в София в продължение на три седмици, а резултата от наученото в столицата ще представи с изложба в института.
Изложбата „Дипломен проект“, която се открива на 7 ноември в пространството UniCredit Stuido и цели да извади на показ похватите, медиите и темите, които вълнуват младото поколение днес, ще постави във фокуса работата на визуалния артист в полето на дигиталните изкуства Радина Йотова. Тя ще представи видео инсталацията, с която се дипломира от Кралската художествена академия в Хага през 2022 г. В тази своя работа тя разглежда абсурда, роден в опита да се имитира човешкото възприятие с алгоритми.
Студио „Комплект“ / фотограф: Михаил Новаков
Ще има и още МЕЛБА изложби в Чешкия център и в галерия PORT A. Онези, които не искат само да гледат, но и да действат, пък ще могат да се включат в творчески работилници за сито и ризо печат, водени от специалистите в областта Оскар Гинтер (Франция) и Диего Мена (Испания) и организирани в партньорство с българското SitoStudio.
Подробна информация за програмата по дни, часове и места, както и за билетите за еднодневния лекционен форум може да откриете във Фейсбук и Инстаграм профилите на Melba Design Initiatives, както и на уебсайта festival.melba.bg.