Едно от най-престижните отличия в сферата на бизнеса със заведения е получаването на звезда „Мишлен“, но в София, Пловдив и Бургас се зараждат нов вид звезди – за онези, които знаят къде е мястото на боклука и се грижат той да стигне до него. Най-новата инициатива на ЕКОПАК цели да стимулира ресторанти, барове, заведения за бързо хранене, кафенета, дискотеки, фитнеси и организаторите на събития в тези три български града да събират разделно отпадъците си. Не само защото обичат реда и сортирането, но и защото ги е грижа неизбежното замърсяване да се оптимизира и по възможност да бъде от полза, а не в тежест.
Един от сложните за решаване ребуси в казуса с разделното изхвърляне на отпадъци от заведенията са пространството и логистиката: От една страна е необходимо място за тяхното съхранение, а от друга – организиране на изхвърлянето им на подходящо за целта място, което си е буквално тежка задача.
Закон и ред
За целта в София, Пловдив и Бургас компанията ще предостави безплатно съдове с капацитет от 120 или от 240 л.. В тях заведенията, които се целят в „ЕКОзвезди“-те, могат да изхвърлят и съхраняват алуминиевите кенове и пластмасови бутилки по правилния начин.
Така само през 2021 г., след сортиране и рециклиране, ЕКОПАК е успяла да спаси от вековно разлагане над 20 000 тона пластмасови опаковки и кенове. Те са напълно рециклируеми и може да им се даде нов шанс под формата на нови опаковки, стоки за бита или дори дрехи.
Целта е през 2023 г. спасеното количество да нарасне поне двукратно. Следващата стъпка е заложена и в голямата европейска стратегия за развитие на кръговата икономика „От бутилка в бутилка“. Така до 2025 г. две от всеки три пластмасови бутилки трябва да се събират разделно, а през 2030 г. – 9 от всеки 10, като паралелно с това 30% от пусканите на пазара нови бутилки да съдържат вторичен материал - рециклиран PET – полиетилен терафталат.
Всъщност събирането на отпадъците от алуминий и пластмаса не е просто мода, стил на живот или въпрос на светоглед, а и на законова рамка, защото наредба от Закона за управление на отпадъците ясно и конкретно посочва, че всички търговски обекти в България могат да се разделят с известна сума от оборота си, за да платят глобата си, че не са сключили договор с лицензирана за тази цел организация.
Рейтингът на ЕКОзвездите
Едно от важните условия в инициативата е участниците да разберат и придобият навици, че, за да може събраните отпадъци да са достатъчно чисти, че да са годни за рециклиране, не се иска само отделяне. Боклук под формата на мръсни тарелки от храна, хартия за ръце, тоалетна хартия, утайка от кафе или органични хранителни отпадъци не бива да се смесва с отделените пластмасови и алуминиеви остатъци. Това е изключително важно, за да може събраните обеми от опаковки да са достатъчно чисти, за да бъдат рециклирани.
Когато дадено заведение бъде одобрено и сключи договор, то ще бъде включено в платформа за екорейтинг на ЕКОПАК, а успоредно с това ще получи и стикер, чиято цел е да показва отношението към рециклирането като към „заразно“ зло. Там желаещите ще могат да гласуват с „екозвезди“ за едно или повече места, на чиито усилия и резултати се възхищават. Най-активните заведения, както и техните служители и клиенти ще бъдат наградени за постигнатото.
Желаещите да се включат в звездоброенето и сметоотделянето могат да заявят това онлайн ТУК.
Кампанията се провежда под надслов „Рециклирай в твоето заведение! Бъди сред първите ЕКОзвезди в България!“. През 2023 е нейното пилотно издание в Община Пловдив, Столична Община и Община Бургас.